Skocz do zawartości

Szyba zamiast okna


JurandZeSpychowa

Recommended Posts

Docięcie szyby pod wymiar to nie powinien być problem dla żadnego szklarza. Problemem jest natomiast montaż tego, bo szyba jest dużo cięższa od panelu ze szkła akrylowego, a montaż w obudowach to przeważnie kilka dogiętych blaszek, przytrzymujących okno. Najlepiej byłoby natomiast szybę przykręcić, ewentualnie uszczelka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie szyby to nie problem. 

Do panelu możesz ją przykręcić jakimiś ładnymi śrubami. Grzybek po zewnętrznej stronie i nakrętka od wewnętrznej strony. Tylko trzeba powiedzieć szklarzowi żeby jeszcze dziury wywiercił, samemu może być ciężko wywiercić ;) 

Przykleić raczej będzie ciężko, bo szkło jest gładkie (panel w sumie też...) i klej/silikon nie przytrzyma tego dobrze. 

Oryginalne blaszki są za liche, żeby przytrzymać ciężką szybę. Bardzo możliwe że po prostu się połamią, jak je odegniesz i znowu zagniesz.

A uszczelka może brzydko wyglądać, takie nagle pojawiające się zgrubienie na płaskim panelu :/

Śruby to najlepsze rozwiązanie moim zdaniem.

Teraz tak popatrzyłem jak jest zamontowane to plexi w panelu i raczej bez dremela się nie obejdzie, jeśli szyba ma być na równi z panelem. Blacha jest zagięta do środka. Chyba że szklarz dałbym rade takie samo wyżłobienie zrobić, jak w plexi jest.

Ja zrobiłbym to tak:

1. Ściągamy plexi odginając blaszki.

2. Zabezpieczamy zewnętrzną stronę panelu taśmą papierową (żeby nie porysować).

3. Dremel'em/kantówką/nożycami do blachy obcinamy blaszki które trzymały plexi i delikatnie pilnikiem wyrównujemy kant.

4. Pędzelkiem malujemy miejsca w których były blaszki na kolor panelu. 

5. Szyba ma takie wymiary, jak panel od wewnątrz. Zakrywa obydwa okna. Dziury wywiercone przez szklarza na rogach (i ewentualnie też między rogami, wtedy w sumie byłoby 8 dziur).

6. Kupujemy podkładki, które są tak samo grube jak zagięcie blachy (to zagięcie, na które jest wyżłobienie w plexi) i przyklejamy je co jakiś odstęp do panelu i w pobliżu śrub. Dzięki temu szyba będzie się wspierała na kilku(-nastu) punktach i nie będzie się wyginać. Przykleić można je chociażby zwykłym silikonem, podkładki mają się tylko trzymać, nie będą trzymały ciężaru szyby.

7. Wiercimy dziury w panelu.

8. Przykręcamy szybę do panelu śrubami grzybkowymi. Grzybek po zewnętrznej stronie, od wewnątrz nakrętka z gumową podkładką(żeby nie rysować szyby i zniwelować możliwość pęknięcia szyby przez za mocny docisk)

9. Ściągamy taśmę i tadam :)

Edytowano przez bangibang
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wal z tym do szklarza, niektórzy mają usługi robienia otworów i nie jest to jakiś drogi biznes. Chciałem zrobić jakiś rok temu okno ze szkła do obudowy napisałem do szklarza maila z wymiarami i rozstawami otworów to z docięciem, szlifowaniem kantów i otworami za około 80-90zł i było to szkło hartowane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra taśma dwustronna, tylko nie taka pierwsza lepsza tylko wysoko adhezyjna powinna dać rade z utrzymaniem szyby  w panelu. Miałem tak zrobiony panel boczny gdzie była przyklejona szyba 40x50cm 4mm gr i kiedy złomowałem obudowę to miałem problem z odklejeniem szyby.

 

W tygodniu będę robił moda panelu bocznego do spc m35 gdzie własnie będzie duże okno z przyciemnioną szybą to zdam relacje z mocowania szyby do panelu 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie, nie do spc, a do CoolerMaster N200. Okno to szyba dymiona w ok 30%, wklejona na wysoko adhezyjną taśmę klejącą (nie ma porównania do zwykłej taśmy za kilka pln, tu rolką kosztuje ponad 70zł :D) . Odklejenie jej w tej chwili aby nie zniszczyć panelu to niezła zabawa. Otwór wycinany ręcznie dremlem + długie odcinki normalnym diaxem, całość wykańczana ręcznie pilnikami 

 

0b688e5905a3f587cef0ec77197a1418.jpg

 

12932731_1140422452656998_18602656646827

 

12974459_1140422395990337_83892416306675

Edytowano przez PatrykT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 4 weeks later...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...