Skocz do zawartości

i5 4690k Problem z OC


Stalker215

Recommended Posts

Witam, jest to moje pierwsze OC. Po 2 dniach edukowania się z OC podszedłem je zrobić. 
Spec:
Płyta MSI Z97 Gaming 5
Procek i5 4690k
Grafika MSI GTX980
Zasilacz Corsair650M
Buda to Spec 02 z 5 wentylatorami na max obrotach 
Cooler Grandis 

Moje napięcia:
Vccin: 1.8v
Vcore: 1.2v

W7 się uruchamia normalnie, ale w OCCT po 90s (max. temp. na tylko jednym rdzeniu wynosiła 61'C) stresu wywala bs. 
Co mam zrobić aby było stabilnie? 

Screen'y z BIOSu
https://zapodaj.net/24db37171fdb1.bmp.html
https://zapodaj.net/4ba32d658eb3b.bmp.html
https://zapodaj.net/6957346a467ad.bmp.html

Jeśli potrzeba więcej informacji napiszę :)

 

Edytowano przez Stalker215
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, na vcore 1.275 V i vccin 1.9 V pomyślnie proc. przeszedł Intel Burn Test uzyskałem stabilność gdzie max temp. na 1 rdzeniu była 74. Chwile to po testuje i spróbuje zejść trochę niżej z tego napięcia. Jeśli coś będzie nie tak jeszcze się odezwę :) 

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc! 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko na AUTO Vcore 1.45 jak sie bedzie pocił to jedziesz z napieciem w dół reszta napiec mało ważna wiem co mówie :P 

 

JA np na IVY teraz skylake i wogule wszystkie karmiłem na AIR 1,5 a potem schodziłem w dół do utraty stabilności .

https://hwbot.org/user/dziarson/#Hardware_Library tu se mozesz na moje V popatrzec uwaga niektóre mam na SS 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia z kilkoma sztukami tych CPU i na wszystkich dało radę wyciągnąć 1,4 V bez przekraczania 100 C przy pełnym obciążeniu. Ale kłócić się nie zamierzam :E.

Przy temp powyżej 70st bardzo drastycznie spada żywotność tych CPU. Optimum to 62-65 st. Oczywiście jesli ktoś chce żyłować CPU do takich wartości to droga wolna :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowody to ludzie ktorym podkręcałem te CPU a którzy mieli w Du**e czy proc się przegrzewa. I po około 6-12 miesięcy później przychodzili do mnie z płaczem ze komp jest niestabilny itp. Wnioski nasunęły się same.

Wydrapane na M$ 625

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

 Mój kręcony proc po kilku miesiącach używania tez się wysypywał na nowo zainstalowanej aplikacji.

Oczywiście pierwsza myśl...degradacja CPU. Prawda okazała siej jednak z goła inna po prostu nigdy nie był stabilny choć tak mi się wydawało.

Delikatne podbicie Vid rozwiązało problem.

Jak zmusić np i74790K z zegarem 4.7 Vid 1.3 aby przy renderowaniu nie przekraczał 70 stopni dla najgorętszego rdzenia?

Trochę czytałem na zagranicznych forach o degradacji CPU. Niejasności gonią niejasności :)

Bakak jestem Ci wdzięczny za całą Twoją komputerową działalność , nie raz skorzystałem z Twojej wiedzy, nie traktuj tego wpisu jako moja jakąkolwiek złośliwość najzwyczajniej ciężko mi uwierzyć w i74790k i nie przekraczanie 65 stopni na tym procku :)

Edytowano przez 539
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Moje doświadczenia z 4790K - w sumie trzy sztuki - każdą miałem 2-3 lata jedną mam dalej.

Praca długotrwała (render, granie) z temperaturami powyżej 75C nie jest dobra dla pasty pod IHS. po jakimś czasie (+18 miesięcy) temperatury rosną i skalpowanie zaczyna być koniecznością.

 

Praca z temperaturami powyżej  80C ( i to dotyczy także 4770K) powoduje obniżenie potencjału OC. I znów to jest widoczne pod 2 latach ale jest, szczególnie w przypadku dobrych sztuk, takich gdzie OC było ponadprzeciętne a za takie uważam powyżej 4.7GHz.

 

Dlatego w kompie do gier i w kopach do pracy mam teraz chłodzenie wodne i nie widzę wtedy występowania tego zjawiska.  I mam poniżej 60C w znakomitej większości czasu.

Edytowano przez KiT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiemu winny jest INTEL bo skąpi parę centów/dolarów na lepszej jakości pastę pod IHS, a faktem, jest że po zmianie pasty na ciekły metal temp spadaj w zależności od sztuki o 10-20C, no wiec wszystko w tym temacie ;)

 

A testować stabilność procka, to najlepiej programem ASUS Real Bench, bo OCCT ma jakieś dziwne problemy, bo proc jest stabilny w realbench i w grach - zero zwiech, blue screenów itp. a w OCCT potrzebuje do stabilnego przejścia testu sporo wyższego napięcia, więc cos jest nie tak. Kilku moich kumpli potwierdziło to samo na innych procesorach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie jest kwestia kosztów pasty, ale świadome wstawienie termicznego limitera, tak by bez otwierania IHS, OC zostało zatrzymane przez temperatury zanim CPU wejdzie w zakres niebezpiecznych napięć zasilania. To eliminuje sporą część zwrotów gwarancyjnych.

 

A degradacja termiczna i związana z tym degradacja  LC (leakage current), to krzem i proces i w tym Intel jest naprawdę niezły, stąd też relatywnie wysokie zegary.

 

OCCT używa instrukcji AVX ( i są podejrzenia że AVX2), więc jeśli testujemy OC pod platformę która też z tego będzie korzystać to właśnie należy używać OCCT do testów stabilności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KiT

co do pasty pod IHS, to mogli by to rozwiązać inaczej - podać bezpieczne ich zdaniem napiecia jakich nie wolno przekraczać i wszystko w temacie. A nie dawać kiepską pastę...

 

co do OCCT, to może i tak być - nie wiem tego - ale w grach te instrukcje nie są wykorzystywane, więc ten programik odpada;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 22.05.2017 o 21:40, Scott Adkins napisał:

Kilku moich kumpli potwierdziło to samo na innych procesorach.

Kilku Twoich kumpli najprawdopodobniej zafundowało sobie niestabilne w 100% OC lecz to jest żywo ich wybór. Poczekaj cierpliwie ,aż im się zacznie to pseudo OC wywalać. ;)

Moje doświadczenie wskazuje , iż niestabilne OCCT prędzej czy później kończy się pięknym niebieskim ekranem w pseudo stabilnym profilu OC np w nowo zainstalowanej grze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.08.2017 o 07:08, 539 napisał:

Kilku Twoich kumpli najprawdopodobniej zafundowało sobie niestabilne w 100% OC lecz to jest żywo ich wybór. Poczekaj cierpliwie ,aż im się zacznie to pseudo OC wywalać. ;)

Moje doświadczenie wskazuje , iż niestabilne OCCT prędzej czy później kończy się pięknym niebieskim ekranem w pseudo stabilnym profilu OC np w nowo zainstalowanej grze.

 

Bzdury gadasz, bo ja procek i7-6700K mam stabilny na 4,7GHz przy Vcore=1,360V od pół roku, więc nie zgadzam się, ale takie Twoje zdanie;')

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reprezentowanie odmiennego stanowiska to nie pierdzielenie głupot, a w cywilizowanej przestrzeni podstawa do wymiany poglądów i doświadczeń.

Nie pierdziele tylko grzecznie piszę.

Cieszę się wraz z Tobą stabilnością Twojego OC, W kwestii zasadniczej pozwolę sobie zostać przy stanowisku , iż niestabilny procek po OC w OCCT  to niestabilne jego OC.

Mam do tego takie samo prawo jak Twoi kumple , którzy przyjmują , iż ich procesory są stabilne mimo nieprzechodzenia testów w OCCT.

 

32 minuty temu, Michagm napisał:

Używam czasami OCCT do testowania CPUTemp/CoolingTemp/CoolerTemp i jeszcze do wygrzewania pasty/termo pady. Nie tylko obciąża CPU ale też obciąża Mostef'y i NorthBridge/SouthBridge.

Ok a jak By Ci ten test wywalał bluescreena albo inny błąd to co???

 

Dnia 23.05.2017 o 20:16, Scott Adkins napisał:

ale w grach te instrukcje nie są wykorzystywane, więc ten programik odpada;)

Czy jesteś w 100% przekonany o tym ?

 

 

Gry jak gry, bluescreen w grze to co najwyżej restart plus save od punktu zapisu, a co jeśli procesor po OC chcemy wykorzystać do dłuuugich, czasochłonnych Renderów, efektów naszej ciężkiej pracy. Tu nie ma mowy o stabilnym procesorze na pół gwizdka, a po wykonaniu szeregu testów (min OCCT :)) i tak nietrudno znaleźć użytkowników którzy ceniąc sobie swój czas i komfort życia dołoży źdźbło do VID ponad wartość jaką procesor przeszedł w testach. Cała ta bitwa o jak najniższe napięcia moze być spowodowana wieloma czynnikami. Pomijając kwestie degradacji CPU , która jest czynnikiem występującym w czasie i przestrzeni w każdym przypadku nawet gdy CPU nie jest zasilany  napięciem ( wszytko się w życiu zużywa co fizyczne, rozpada) dochodzi kwestia walki o jak najniższe temperatury pracy procesora. No i tu jest problem bo niektórzy nie mają absolutnie najmniejszej ochoty na kupno porządnego zestawu chłodzenia a wielki apetyt na wielkie OC. Oczywiście tam gdzie w grę wchodzi absolutnie zminimalizowanie jakiegokolwiek ryzyka niestabilnej pracy komputera nikt nie bawi się w żadne OC bo całe to OC to tak naprawdę jest komputerowa zabawa. 

 

Edytowano przez 539
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...