Skocz do zawartości

Wentylator wyciągający a "nawiewający"


Gość Sennik

Recommended Posts

Gość Sennik

Hej

W opisach wentylatorów do obudów nigdzie nie ma takiej informacji, zaś w internetach zdarzają się mądre opinie o kształtach łopatek itp. faworyzujących taki a nie inny ruch powietrza. Osobiście, póki co, nie mogę sprawdzić tego w praktyce. Stąd pytanie. Wystarczy (można) odwrócić wentylator i tak przykręcić, by mi pasowało? Kable nie będą wchodzić w drogę?

Dzięki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

każdy wentylator możesz zamontować albo żeby zasysał powietrze z zewnątrz albo żeby je wydmuchiwał. Pełna dowolność!

 

Zaleca się na przodzie obudowy 2-3 wentyle zasysające z otoczenia powietrze, a na tyle obudowy i/lub górze 1-3 wentylatorów wyciągających ciepłe powietrze z obudowy.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy montowaniu wentylatorów dużo zależy od obudowy. Najczęściej spotykanym ustawieniem wentylatorów (i przepływu powietrza) jest takie jak wspomniał PatrykLasak, ponieważ ciepłe powietrze jest lżejsze. Część obudów nie ma na przodzie filtrów przeciw-kurzowych i jeśli taka obudowa stoi pod biurkiem, to wentylatory będą zaciągać kurz z podłogi - w takim przypadku (moim zdaniem) lepiej jest wydmuchiwać powietrze. 

Przy wyborze wentylatorów warto zwrócić uwagę na rodzaj łożysk. Dla wentylatorów z łożyskami ślizgowymi nie zaleca się pracy w poziomie, choć dużo tak na prawdę zależy od jakości wykonania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

 

Co do zaś do wspomnianej przez Tomka kwestii poziomego ustawienia łożysk ślizgowych, to obawiam się, że Sigma Pro od SPC raczej odpadają (HBS: Hydraulic Bearing System). Szkoda, gdyż chciałem przełożyć je na górę. Chyba, że ktoś tak je zamontował i nie zauważył problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...