Skocz do zawartości

Enthoo Luxe - silence PC


silence

Recommended Posts

Cześć wszystkim. :)

Chciałbym Wam przedstawić moje przygody z budą Enthoo Luxe jak i perturbacje z chłodzeniem wodnym.

Jakiś już czas temu (~2 lata) dopadłem moje marzenie czyli płytę główną Asus Rampage III Extreme wraz z i7 920 i 12gb ram G.Skill'a.

Nie musiałem długo czekać i pojawiła się ww. obudowa. Oczywiście razem z nią pojawiły się pierwsze myśli o LC.

Jak większość osób, które zaczynają zabawę z LC startują od AiO. Ze mną było niemal identycznie tylko najpierw kupiłem blok FC na płytę główną i ... Raijintek Triton. Mogłem go "przedłużyć" na kolejne bloki i tak się stało. Dokupiłem dwie zwykłe złączki 13/10 i kawałek węża paliwowego. :P Zmieniłem jeszcze na nim obrotki na Noctua, które z kiedyś mi zostały.

P1220962small90.jpg

P1220982small90.jpg


P1220983small80.jpg

 

No i się zaczęło z LC.

Triton spisywał świetnie. Byłem bardzo z niego zadowolony i nic nie przeciekało. Temperatury mnie powaliły. 20st mniej niż przy AC. To samo z temperaturą płyty głównej z czego byłem bardziej zadowolony. NB i SB również straciły wiele stopni.

W roli wyjaśnienia opiszę resztę bebechów.

Płyta : już znamy

Proc: j.w. ;)

Ram: G.Skill 6x2GB 1600Mhz Performance

GPU: GB GTX 760 2GB

PSU: Tagan 600W SuperRock TG600-U33 + UCTB12

HDD: 500gb talerzowy w SQD

Jedziemy dalej.

W tym momencie skończyło się AiO. :P Dorwałem chłodnicę XSPC RX360 V3, przedłużki BitFenix i kolejny blok Tritona (sam blok), który planowałem założyć na GPU ale uciąłem ten temat bardzo szybko.

IMAG2774.jpg

 

Dalej kupiłem wąż MasterKleer 13/10, złaczki, blok cpu EK Supremacy Clean Nickel-Plexi CSQ i chiński pompko-rez - świetny. Możecie się śmiać ale na 12v bezgłośna zupełnie.

IMAG2888.jpg

 

IMAG2891.jpg

 

Trzeba trochę przyśpieszyć opowieści bo by mi tygodnia zabrakło.

Kupiłem wentylatory na top dla chłodnicy, Enermax Magma, kolejne złączki i kątówki 90*. A prezentowało się to tak:

VLJka46_zpsm0bppk5h.jpg

Dodatkowo dostałem od Phanteksa (dłuuuga historia) dodatkowe 2mb oryginalnych ledów RGB które doświetlają wnętrze.

Kolejny update niebawem. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gtxxor, dzięki. :')

Do pierwszego postu należy się małe wyjaśnienie. Dodatkowy pasek led nie jest w całości w budzie. Około 80cm. Jest jeszcze w niej Xonar DX i kontroler obrotów Zalman ZM-MFC1 Plus oczywiście czarny. Ot takie małe sprostowanie. Jeszcze jedna fota całości z dalsza też się należy. :)

Yx8CcWl%202_zps0kisagsq.jpg

Dalej.

Postanowiłem wywalić chłodnicę na top. Problem w tym, że była ona za gruba i musiałem przerobić top mesh, który wchodzi na dwukliku. A tak to wyglądało:

 

IMAG3223.jpg

IMAG3224.jpg

IMAG3225.jpg

IMAG3226.jpg

IMAG3230.jpg

IMAG3258_BURST001.jpg

IMAG3260_BURST017.jpg

IMAG3264.jpg

 

IMAG3271.jpg

IMAG3273.jpg

IMAG3274.jpgIMAG3285.jpg

IMAG3286.jpg

Wyszło jak powyżej. Zaczynając z tym kombinować nie sądziłem, że wyjdzie aż tak dokładnie. 

Jedziemy dalej!

W międzyczasie kupiłem blok na GPU . EK Thermosphere. Blok FC na moją kartę jest mało opłacalny i ciężko dostępny ale z tym blokiem miałem więcej zabawy niż z blokiem FC. Do rzeczy.

Przy bloku Thermosphere, vram jak i vddc zostają bez chłodzenia. Vddc może dostać mały radiatorek z fabrycznego chłodzenia karty ale wg mnie to było mało zwłaszcza bez nawiewu. 

Zacząłem od zrobienia nowego radiatora dla sekcji zasilania karty. W swoich gratach znalazłem dawcę i do roboty. 

IMAG3098.jpg

IMAG3101.jpg

IMAG3102.jpg

IMAG3104.jpg

IMAG3106.jpg

IMAG3109.jpg

IMAG3110.jpg

IMAG3112.jpg

IMAG3115.jpg

IMAG3116.jpg

IMAG3192.jpg

IMAG3196.jpg

Radiator trzyma się na dwóch push-pinach i śrubce M3 w środku. Teraz powierzchnia oddawania ciepła jest znacznie większa. Między kartą a radiatorem jest 1mm termopad bodajże 7W/mK. 

Kolejno kupiłem radiator(a nawet dwa), który obejmie wszystkie kostki kupiłem na alledrogo. I zacząłem działać! 

Zrobiłem sobie pseudo projekt radiatora VRAM.  

projekt760ramradiator.jpg

W praniu wyszło trochę inaczej ale niewiele. A dokładnie tak:

IMAG3302.jpg

IMAG3353.jpg
 

IMAG3357.jpg

IMAG3358.jpg
IMAG3362.jpg

IMAG3363.jpg
 

IMAG3365.jpg

IMAG3367.jpg
IMAG3368.jpg

Radiator vram trzyma się na 4 push-pinach i między nim a kartą taki sam termopad jak przy radiatorze vddc.

Tak się może wydaje że to było 'izi-pizi' ale nie. Radiator vddc robiłem cały dzień. Dziesiątki szlifowań, docinań na milimetry. Warto był. :ehh:

Na razie tyle. :) 

Edytowano przez silence
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Buczo, wedle życzenia ;)

Wprawne oko na pewno na zdjęciach powyżej znalazło kolejne rzeczy do wprowadzenia pełnego LC do mojego projektu. Dokładnie to pompko-rez EK DCP 4.0 a chiński pompko-rez znalazł nowego właściciela. Kolejno pojawił się rezerwuar Bitspower Z-Multi 250. 

IMAG3459.jpg

Oczywiście malutki rezik odkręciłem od pompki.

Pompa istny kombajn do mielenia wody ale za tym szedł hałas. Na 5v była znośna ale mi zawsze mało. Zostawiłem ją na razie na 5v.

Nagle trafiła się okazja zmiany serducha (i7 920) na coś innego w super cenie. Nie zastanawiałem się nawet 2 minut i tak się pojawił:

IMAG3399.jpg

IMAG3407.jpg

Przyrost mocy dobre 60%! A temperatury spadły jeszcze bardziej ale o tym później. Tak tylko nadmienię, że przy OC do 4.4ghz i vcore 1.35v temperatura najcieplejszego rdzenia nie przekraczała 55stopni w stresie.

A! Zapomniałbym. Oczarowany Aurorą 2 i kupiłem jedną butelkę. Płyn cudowny ale na chwilę. Chwilę...do miesiąca czasu. Później drobiny osiadają wszędzie gdzie się da i efekt aurory traci na sile. Tak czy inaczej spędziłem godziny gapiąc się jak płyn się kręci po układzie. *.*

Poskładałem wszystko, przerobiłem jeszcze system oświetlenia wnętrza i na tym etapie tak to się prezentowało. Karta dostała podpórkę z klocków Lego oczywiście pod kolor całości.

VUf6OUw.jpg

2RmYJCT.jpg

cVEaRnb.jpg

A tu inna kolorystyka przy zmianie koloru oświetlenia.

cVaHzQ9_zpsk5uptmrn.jpg

ZfbaCbq_zpskflmu6lh.jpg

ffNXx3i_zpshb4s2a84.jpg

Zabrakło mi około 150ml płynu żeby dolać rez ale później dolałem Tharsis Red pod korek.

P.s. Sorry za tak wielki edit ale muszę się przyzwyczaić do innego funkcjonowania tego forum. Wg mnie brakuje przycisku 'Podgląd' przed dodaniem postu.
 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bangibang napisał:

Pokaż jeszcze jak to wygląda wszystko za trayem płyty głównej ;)

Pokażę pokaże ale teraz zdradziłbym bardziej zaawansowany postęp prac do którego dojdę.

1 godzinę temu, bangibang napisał:

Te oryginalne LED'y na obudowie oświetlają wszystko w okół, czy tylko delikatnie świecą?

Te wokół obudowy jak i w jej wnętrzu są oryginalne i podpięte pod sterownik oświetleniem. Zewnętrzne ledy świecą bardzo subtelnie i nie robi się choinka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny update.

Może ktoś jest/będzie ciekaw jak zrobiłem oświetlenie.

Kupiłem kilka gniazd i wtyczek pod RGB i każdy pasek mogę włączyć/wyłączyć z "obiegu". Całość jest jak już wspominałem podpięta pod sterownik oświetleniem w Luxe.

IMAG3711.jpg

IMAG3714.jpg

Pozbyłem się HDD i SQD na rzecz:

06e4bfb30384f09183f405f813679beb.jpg

Oszczędziło mi to sporych kombinacji w ustawieniu SQD w obudowie jak i (co najważniejsze!) wyeliminowało źródło hałasu jakim był dysk nawet w SQD.

Kolejno podjąłem walkę z wyciszeniem pompy. Nie chciałem się tak łatwo poddać więc zbudowałem jej małe "ubranko" ;) Wcześniej próbowałem obłożyć ją pianką poliuretanową ale nic ona nie dała.

IMAG3561.jpg

IMAG3562.jpg

IMAG3563.jpg

IMAG3564.jpg

IMAG3565.jpg

IMAG3566.jpg

IMAG3567.jpg

Przestrzeń między pompą a obudową wypełniłem gąbką.

Efekt? Hmmm jest lepiej ale nie to co bym chciał osiągnąć więc wyciągnąłem ostatnie działa.

Silikon zamiast gąbki.

IMAG3768.jpg

IMAG3769.jpg

IMAG3771.jpg

IMAG3772.jpg
 

IMAG3773.jpg

IMAG3579.jpg

IMAG3582.jpg

IMAG3583.jpg

IMAG3586.jpg

IMAG3590.jpg

IMAG3599.jpg

Teraz była o niebo lepiej. Był to max z wyciszenia tej pompki. Na 5v była ledwie słyszalna przy zamkniętej budzie.

Mam trochę hopla na punkcie ciszy. Niektórym ta pompa na 12v nie przeszkadza a ja ją słyszałem na 5v w takim karmniku zalanym silikonem. ;) W takiej formie została i było ok.

Na koniec zdjęcie jak to wyglądało w całości.

IMAG3608.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pójdźmy dalej z tematem. :)

Z racji, że nie było co już za bardzo zrobić (tak mi się tylko wydawało:P) zacząłem grzebać z częściami do mojego blaszaka. No i wyczarowałem nowy ram. Bardzo mi się on podobał lata temu ale z racji ceny i koniecznej platformy mogłem sobie go pooglądać na stronkach. 

Piękny. :')

IMAG3864.jpg

IMAG3865.jpg

IMAG3870.jpg

G.Skill'e znalazły nowego właściciela. Powyższy ram kupiłem nie tylko ze względu na wygląd ale i...o tym może kiedyś, jakoś, coś napisze. ;)

 

Następnie w moje ręce trafiła...pompa. Dostałem na testy od kolegi i szala się przeważyła. D5 od Acoola z plexi topem. Po jej uruchomieniu w kilka sekund uświadomiłem sobie dlaczego ona tyle kosztuje.

IMAG3947.jpg

 

IMAG3952.jpg

IMAG3961.jpg

IMAG3960.jpg

Dokupiłem jeszcze czujnik temperatury płynu Bitsa i wkręciłem go w chłodnicę. Zawsze byłem ciekaw ile stopni ma 'woda' w układzie.

Wymieniłem też kontroler obrotów. Zalman miał tylko 7W na kanał a chciałem coś mocniejszego, żeby podłączyć wiele wentylatorów pod jeden potencjometr i padło na Lamptron FC Touch zwłaszcza, że kupiłem go dość okazyjnie.

Było:

IMAG3968_zpspob4gkhg.jpg

Jest:

IMAG3983_zpsgjpm0z0h.jpg

Oczarowany właściwościami D5 i ciągle słysząc DCP 4.0 w mojej obudowie z silikonem musiałem coś z tym zrobić. ;)

Tak tak, D5 zawitała do mojego LC.

Spoiler

 

IMAG4031_zpsb9t3ncoj.jpg

IMAG4038_zpscvpaayzm.jpg

IMAG4039_zpss7rhtt2x.jpg

DSC_0363_zpssdkzlggs.jpg


DSC_0376_zpsjgsrcva2.jpg

DSC_0398_zpspxsixayx.jpg

DSC_0413_zps74avgnt5.jpg

DSC_0423_zpshig0ui4b.jpg

 

 

Kupiłem jeszcze 3mm diodki led do otworów w blokach i w bloku cpu robi robotę zwłaszcza z Aurorą w loopie. Pod D5 jest pasek (jeden moduł-3 diody) oryginalnych ledów spod Luxe.

Edytowano przez silence
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Po miesiącu przerwy ruszmy dalej z tematem. :)

Kiedy pojawiła się D5 w układnie i problem buczącej pompy zniknął zacząłem się zastanawiać się nad ... rurkami akrylowymi.

Wąż Masterkleer zaczął się robić mętny i psuło to strasznie efekt.

Dostałem od kolegi dwie złączki Barrowa 12/16 i kawałek sznura sylikonowego.

IMAG4157_zpsv3scfo6t.jpg

Pierwsze gięcia wychodziły tragiczne. Próbowałem sobie poradzić z odcinkiem z GPU ->Mobo. Po kilku próbach, zmarnowanym chyba 1mb rurki (rurki kupiłem plexi na allegro)

odcinek wyszedł koszmarnie. :/

IMAG4169_zpsijsvufhg.jpg

 

Zrobiłem sobie nimi blacik do pomocy.

IMAG4178_zpsxt3dvgty.jpg

Było lepiej lecz zauważyłem, że sznur trochę dawał w du.. . Był minimalnie za wąski.

Dopadłem inny sznur, który bardziej wypełniał rurkę w środku.

IMAG4203_zpspnhs31fm.jpg
IMAG4204_zps9eyowncv.jpg
IMAG4205_zpsnnovwdls.jpg
IMAG4206_zpsixsngiqq.jpg
IMAG4207_zpsmdk7ngt5.jpg
IMAG4208_zpsg7xw7ani.jpg

Płyn również musiałem zmienić. Aurora jest piękna ale tylko chwilę. Stanęło na Pastelu oczywiście czerwonym.

IMAG4209_zpsciam7lnm.jpg

Dalej. Pojawiła się również druga chłodnica. Hardware Labs Black Ice GTX 240

IMAG4221_zpsqraddsll.jpg

Dodatkowo buda musiała przejść "małe" przemeblowanie. Do rurek trzeba mieć kupę miejsca. Marzenia o prowadzeniu rurki typu "a tu sobie tak poprowadzę" można schować między bajki. Pierwsze próby gięcia i pasowania wyjaśniają wszystko.

Budę rozebrałem i kombinowałem jak ustawić elementy, które mogłem ruszyć.

IMAG4236_zpsqvappptv.jpg

Kombinowałem i kombinowałem. Mój magiczny blat do gięcia przeszedł mini tuning. ;)

IMAG4256_zpsvowohlkj.jpg

A tu miejsce docinania rurek. :P

IMAG4247_zpsqobeesku.jpg

Dorwałem poziomicę laserową Boscha. Dzięki niej mogłem bardzo precyzyjnie z wymiarować zewnętrzne wymiary po drugim zagięciu rurki.

IMAG4245_zpsclcbp0j8.jpg
IMAG4244_zpstvh70iff.jpg
IMAG4246_zpslywtidll.jpg
IMAG4249_zps5mfpsrxf.jpg

Po kliku, kilkunastu przymiarkach, fazowaniach, docinaniach po 1-2mm i jakiejś godzinie rurka zaczęła się zbliżać do swojego miejsca przeznaczenia. ;)

Bingo!

IMAG4252_zpsxalglaur.jpg
IMAG4253_zpss8comrbc.jpg
IMAG4254_zps66thfxpn.jpg
IMAG4255_zpsuulanp9b.jpg

Zacząłem odzyskiwać wiarę, że uda mi się dogiąć inne odcinki. Pierwsze próby były ciężkie i miałem dość. Opłaciło się być cierpliwym.

C.d.n.

 

 

Edytowano przez silence
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, bangibang napisał:

Jak ze stabilnością budy po usunięciu tej ścianki? Nie chwieje się? 

Nic a nic. Całość jest na tyle ciężka, że stoi bardzo stabilnie.

Jedziemy dalej.

Pierwsze rurki za płoty ale jeszcze sporo przede mną i nie tylko w kwestii rurek.

Spoiler


IMAG4281_zps7ezbvyjm.jpg

Spoiler


IMAG4284_zpside6qawx.jpg

Spoiler


IMAG4292_zpstbdqwol6.jpg

Spoiler


IMAG4297_zpsp7pyqyyc.jpg

 

Kolejno zabrałem się za oploty. Dotarła do mnie w końcu paczka z Chin. Paracod.

Spoiler


IMAG4307_zpspzdkus6k.jpg

[\spoiler]

Pierwsze kroki z paracordem. Świetnie się tym oplata i o wiele prościej niż nylonem.

 

Spoiler

 

fce6f72263f50498e7ac448abde2dc47.jpg

IMAG4336_zpsig5kuck7.jpg
IMAG4339_zpsnpytsxrf.jpg
IMAG4340_zpsvasl8ylu.jpg
IMAG4345_zps9cqps1cu.jpg
IMAG4347_zpsyncqh4c7.jpg

[\spoiler]

Następnie zabrałem się za cover 5.25. Po zdemontowaniu całkowicie zatok nie wyglądał za specjalnie i dochodzi do tego Lamptron ze wszystkimi kabelkami jak i kable z front panelu.
Cover wyszedł jak poniżej. Oczywiście musiałem go wyszpachlować, wyszlifować i pomalować - czarny mat.

Spoiler


IMAG4349_zpspzojz4of.jpg
IMAG4355_zpsgbhaknfx.jpg
IMAG4351_zps5fb6xsfu.jpg
IMAG4358_zps8nye9zxv.jpg
IMAG4356_zpsnxtnbazl.jpg

Spoiler

IMAG4348_zpsqm2wikzm.jpg

 

Dalej...
Kupiłem kawałek siatki HEX, 40x50cm. Zrobiłe z niej robił grille dla wentylatorów chłodnic i nie tylko. Siatka będzie malowana proszkowo na czarno po docięciu na właściwy wymiar.

Spoiler

IMAG4344_zpsjxnijmyq.jpg

Zakupów ciąg dalszy.
10l demineralki
3x UCTB12 (p.s. już ich nie ma :P)
i najważniejsze. 16 złączek Barrow  ^^

Spoiler

IMAG4395_zpsvo0ybplp.jpg


IMAG4403_zpsyblyvc7g.jpg

Pociąłem siatkę HEX na odpowiednie kawałki. Tu podziękowania dla mojego sąsiada, który ma gilotynę do blachy i poszło jak po maśle! Muszę jeszcze je obrobić przed piaskownicą i proszkiem. ;)

Wpadłem na pewien plan zrobienia nietypowego backplate dla karty. Właśnie z siatki HEX.
Chce go pomalować plastidipem, żeby odizolować od elektroniki karty i jakoś przymocować do niej. Bardzo mi się to podoba. Na żywo daje świetny efekt.

Spoiler

IMAG4396_zpsxzluzsya.jpg

Spoiler

IMAG4399_zps9oqxhwcq.jpg

 

Stay tuned! :]
 

 

 

Edytowano przez silence
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gtxxor napisał:

Ty nie zrób zwarcia tą siatką ;)

Nawet nie mów. ;) Dlatego potraktowałem ją kilkoma warstwami plastidip'a.

Kontynuujmy.

Dorobiłem przedłużenie tacki i zabrałem się za jej pomalowanie. Cover 5.25 też dostał swoje. (o coverze piszę we wcześniejszym poście ale pochował się dziwnie w spoilerze)

IMAG4404_zpscjcknmrp.jpg

Następnie zabrałem się za obróbkę siatki HEX. Miniszlifierka poradziła sobie znakomicie.
Tu podczas obrabiania jak i po.

Zrobiłem jeszcze dwie sztuki 120x120 na zapas.

IMAG4413_zpscufbk3sz.jpg


IMAG4415_zps1vsxr6it.jpg
IMAG4414_zpsbu7j5yu0.jpg

Dalej przymiarka już na wentylatorach.

 

IMAG4416_zpsn43qjua5.jpg


IMAG4418_zpsvaylgi1r.jpg
IMAG4419_zpsr710gnww.jpg
IMAG4420_zpss59ockl2.jpg

Oplotów ciąg dalszy. Obrotki i front panel.

IMAG4436_zpsa1yhqfd3.jpg


IMAG4437_zpsobnadeeh.jpg
IMAG4438_zpsrcmnx0ih.jpg
IMAG4439_zpsz9pgjnwt.jpg
IMAG4440_zpsiuehfrte.jpg
IMAG4441_zpstkylqcw7.jpg
IMAG4442_zps2naywqy1.jpg
IMAG4443_zpsx2az8n9q.jpg
IMAG4455_zpsogfqaz9r.jpg

I na koniec coś dla @gtxxor

Tak to wygląda po kilku warstwach gumy w sprayu.

IMAG4464_zpsscamdry9.jpg


IMAG4463_zps2ddvmjv3.jpg
IMAG4462_zpsty0nf2ca.jpg
IMAG4459_zpsechvhixt.jpg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...