Skocz do zawartości

AMD RYZEN 3600 SKOKI TEMPERATUR


Recommended Posts

Witam, mam problem ( jeżeli można to tak nazwać) z temperaturami na procesorze ryzen 5 3600. Otóż usadowiony on jest na płycie aorus b450 elite i chłodzenie jakie posiadam to spc fortis 3. Procesor w spoczynku potrafi mieć skoki do 65 stopni a jego temperatura oscyluje w okolicy 50 stopni, moim zdaniem jest to sporo i nie mam pojęcia skąd biorą się te skoki, chłodzenie zamontowałem prawidłowo pastę termoprzewodzącą również. Ma ktoś może jakieś porady, pomysły? Powiem że pod obciążeniem na 100% ma około 74 stopni a zmieniałem krzywą chłodzenia aby wiatrak kręcił się trochę szybciej względem niższych temperatur. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 3.05.2020 o 20:24, Shevarge napisał:

Witam, mam problem ( jeżeli można to tak nazwać) z temperaturami na procesorze ryzen 5 3600. Otóż usadowiony on jest na płycie aorus b450 elite i chłodzenie jakie posiadam to spc fortis 3. Procesor w spoczynku potrafi mieć skoki do 65 stopni a jego temperatura oscyluje w okolicy 50 stopni, moim zdaniem jest to sporo i nie mam pojęcia skąd biorą się te skoki, chłodzenie zamontowałem prawidłowo pastę termoprzewodzącą również. Ma ktoś może jakieś porady, pomysły? Powiem że pod obciążeniem na 100% ma około 74 stopni a zmieniałem krzywą chłodzenia aby wiatrak kręcił się trochę szybciej względem niższych temperatur. 

jakim obciążeniem? Pewnie krzywo przykręcone...pasta jest? Folia zdjęta?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Usiadz nad napieciami poszukaj sobie odpowiedniego, mozesz też ustawić procesor na sztywno napewno bedzie wieksza wydajność .

https://imgur.com/LUsj7jR oczywiscie mam inne chłodzenie a skoki czasami sie odbywaja ale to wina obciżenia procesora ale max 45C a tu masz teres https://imgur.com/iGUBbaY oczywiscei za taki stan rzeczy nie odpowiada fortis tylko budowa tego procesora.(Ja mam NH-D15) https://hwbot.org/submission/4454524_  https://hwbot.org/submission/4438271_dziarson_cinebench___r15_ryzen_5_3600_1809_cb   stabilne 4500MHz

Edytowano przez Dziarson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ja znowu mam taki sam problem co w tym poście, tylko jak patrze na moc procesorów to jest tak, że one cały czas pracują na pełnej mocy, nawet będąc idle. Po 4199 Mhz i to każdy rdzeń. Wiatrak kręci się po 1500-1600 RPM, temperatury skaczą jak szalone. Nie mam pojęcia o co chodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o te rdzenie - co pisales w poprzednim poscie. Niestety nie jestem uzytkownikiem Ryzena, nie znam sie na takich kwestiach, wiec rzucilem mysl, ktora moze podchwyca bardziej zaawansowani koledzy.

 

Cooler tez warto miec inny niz stockowy, a pod nim Grizzly Kryonaut, bo na stockowym bedziesz miec na pewno nieprzecietnie glosno, a mozesz miec tez problemy z temperaturami. Mozesz sprobowac Deepcoola Gammaxxa 400, jesli chcesz jak najtaniej, bo to najlepszy cooler za 100-150 PLN. Podejrzewam, ze temperatury beda spoko, ale taki maluch nie bedzie zbyt cicho i stabilnie pracowac. Ma tez niebieskie podswietlenie wentylatora. Sprawdzona opcja do 3600 jest Fortis. Jesli chcesz cichutko, warto dorzucic do Shadow Rocka 3, ale nie wejdzie do kazdej skrzynki, bo wysoki (masz w specyfikacjach obudowy i coolera).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, ze Fera bedzie szalec na 3600, czegokolwiek nie ustawisz, a o OC zapomnij. Maly radiator, malo cieplowodow - na moje wyczucie to cooler do 3600 nieodpowiedni. Do tego dolaczana do niego pasta to gowno. Przerabialem Fortisa na 9700K z Pactum 2 i z Grizzly Kryonaut. Temperatury spadly, wahania temperatur sie zmniejszyly.

 

Masz w biosie timingi zmiany predkosci coolera po zmianie temperatury (Fan Speed UP/DOWN), wiec mozesz troche ustabilizowac prace Fery, ale zaplacisz za to wyzszymi temperaturami. W kazdym razie kultura pracy coolera raczej nie jest twoim glownym zmartwieniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne w BIOS-ie, bez wczytywania XMP. Upewnij się też, że wybrany plan zasilania to Ryzen Balanced, a nie Ryzen High Performance. Po wszystkim odpal HWiNFO64 i zobacz, jak będzie wyglądać zegar po kilku minutach od odpalenia systemu i nic nie robienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, że teraz dopiero piszę. Po zrestartowaniu biosa do ustawień fabrycznych temperatura + wiatrak szaleją jak ogłupiałe świeżo po odpaleniu pc. Na starcie procesor po ok. 2 minutach pracy osiągnął 70 stopni. Po czym wiatraki przyśpieszały do prawie 1800 rpm. Zauważyłem, że ten procesor też tak mocno się grzeje jak coś pobieram/aktualizuję. W dodatku dodam screena z hwEYubxca.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Fera 3 to nie jest żadne mocarne chłodzenie, więc temperatury rzędu 70 stopni nie są niczym zaskakującym. Widzę, że zegary spadają, więc z tym zdaje się być ok. Odpal jakieś obciążenie, np. Cinebench R20 i sprawdź wtedy taktowanie/temperatury. Sprawdzimy w ten sposób, czy dobrze zamontowano chłodzenie. Możesz mi jeszcze pokazać, jakie masz opcje dostępnie w BIOS-ie w zakładkach AMD CBS, AMD Overclocking, Advanced CPU Configuration i CPU Features? Bo tam w niektórych wersjach BIOS-ów MSI była taka opcja, która sprawiała, że proc zdecydowanie częściej w spoczynku wchodził na maksymalne zegary.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, ze to glupie, ale sie zdarza: Czy na pewno wentylator Fery jest zamontowany z odpowiedniej strony (bo chyba na Ferze sie da obu) i dmuchajacy w odpowiednia strone? Na takim Fortisie sa podpowiadajace strzaleczki, ale na Ferze chyba nie. Wentylator ma byc zamontowany na radiatorze z prawej strony (od strony frontu obudowy), a sam wentylator powinien byc skierowany tak, jak na obrazkach: https://www.x-kom.pl/p/291318-chlodzenie-procesora-silentiumpc-fera-3-120mm.html#modal:galeria Z jednej strony znajduja sie takie patyki (jesli ktos zna fachowe okreslenie - niech mnie oswieci :D ) i w strone tych patykow dmucha, wiec maja byc od strony radiatora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz dlaczego leci na pełnej kicie zaraz po włączeniu bo masz antywirusa który na start testuje i męczy proca.Co do temperatur to norma możesz sobie w biosie obniżyć napięcie rdzeni ustawić na sztywno np 1.2V i też będzie działać napięcia default są za wysokie ja tak uważam. Bo ja przy 1.36 to mam 4400na sztywno ustawione

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przy pełnym obciążeniu będą zjadliwe, to w ogóle nie ma się co idle przejmować. Tylko to co pisałem wyżej, bo mi się dzisiaj przypomniało. Na niektórych wersjach BIOS-ów od MSI naprawdę jest opcja, która przez większość czasu wymusza maksymalne taktowanie na wszystkich rdzeniach, aby w domyśle całkowicie wyeliminować potencjalne anomalie związane z funkcjonowaniem Turbo jak wskakiwanie rdzenia na zbyt niski mnożnik. To domyślnie jest włączone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...