Skocz do zawartości

Kilka słów o RX 5500XT 8GB w edycji Gaming X


EcKo!?

Recommended Posts

Siemka,

postanowiłem podzielić się z Wami moją opinią na temat karty RX 5500XT 8GB model Gaming X. [taka mini recenzja prowadzona przez amatora]

 

Pierwsze wrażenia po otwarciu pudełka były pozytywne. Od razu daje się wyczuć, że mamy do czynienia ze sprzętem wyższej klasy. 

Jakość wykonania oceniam dobrze. Materiały, z jakich zostały wykonane elementy karty są naprawdę na wysokim poziomie. Pod tym względem nie ma się o co przyczepić. 

Jeśli chodzi o wygląd karty, to pozostawiam to wam do własnej analizy, w końcu są gusta i guściki. Ja uważam, że design jest w porządku, brak zbędnych światełek czy fikuśnych kształtów. Całość zdobi elegancki backplate wykonany z aluminium. Tutaj muszę się jednak do czegoś przyczepić. Moim zdaniem wycięcia znajdujące się bezpośrednio pod rdzeniem GPU to nie jest najlepszy pomysł. Jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo w razie zwarcia, to nie powinno się zostawiać odsłoniętych tak wrażliwych miejsc. Uważam, że lepszym pomysłem byłoby osłonięcie całego tyłu karty i w miejscu gdzie są wycięcia powinny znaleźć się termopady tak jak jest to zrealizowane na innych elementach karty.

 

Podpinamy kartę do komputera i co dalej? 

Tak, zgadza się, nie mogło zabraknąć podświetlenia LED. Na szczęście (jak dla mnie) świeci się zaledwie niewielki fragment z boku karty, który uwidacznia logo MSI. Oczywiście wszystko świeci się we wszystkich kolorach tęczy, dopóki nie zmienimy tego za pomocą oprogramowania Mystic Light. Po pobraniu oprogramowania można zacząć zabawę, ogromna ilość trybów świecenia, wiele funkcji, które tylko czekają, żeby je wybrać. Dla każdego z pewnością coś się znajdzie.

 

Chyba nikt tutaj nie przyszedł czytać o wyglądzie, więc przejdźmy do bardziej interesujących aspektów. Do czynienia mamy z GPU opartym o architekturę RNDA, wykonaną w litografii 7 nm. Do dyspozycji mamy 8GB pamięci GDDR6. TDP karty określone jest na poziomie 140W. Monitor możemy podpiąć do karty za pomocą jednego z trzech złączy DP lub za pomocą pojedynczego HDMI.

Mój RX rozkręcał się do taktowania 1873 MHz na rdzeniu oraz efektywnego taktowania pamięci na poziomie 14000 MHz. Kartę postanowiłem przetestować w następujących grach: The Division 2, Wiedźmin 3, Shadow of the Tomb Raider, Far Cry 5, Gears 5 i Battlefield 5 przy rozdzielczości Full HD.

W wyżej wymienionych tytułach karta spisuje się świetnie. Większość gier wyświetlana jest w co najmniej 60 ramkach obrazowych w każdej sekundzie trwania rozrywki przy suwakach ustawień graficznych przesuniętych maksymalnie w prawo. Przekłada się to na płynny obraz bez zacięć i nagłych spadków klatek. Jedyną produkcją, z jaką karta nie potrafiła sobie poradzić to Shadow of the Tomb Raider. Postać Lary była wyświetlana z prędkością 55 FPS średnio w lokacji: Geotermiczna dolina. Jednak obniżenie ustawień o jeden stopień w dół pozwala na przebicie maksymalnej bariery 60kl/s. 

Warto zauważyć, że karta radzi sobie z większością nowych gier AAA na ustawieniach ultra w rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Znając podejście AMD, możemy być pewni, że z czasem karta będzie dostawała przysłowiowego "kopa" tak jak ma to miejsce przy kartach z rodziny Polaris. Jest to świetna informacja dla posiadaczy nowych RX'ów. Jednak na zauważalną poprawę będziemy musieli niestety jeszcze trochę poczekać. 

 

Kultura pracy  testowanej karty to chyba jej najmocniejsza strona. Przy maksymalnym obciążeniu procesora graficznego hałas, jaki wydziela jest praktycznie znikomy. Temperatury dobijają do granicy 74 stopni. Nie jest to mało, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco zmienić krzywą wentylatorów. Temperatury będą niższe, a hałas niewiele wyższy. 

 

Jeśli natomiast chodzi o potencjał OC, to tutaj karta też sobie poradziła nie najgorzej. Procesor graficzny zmusiłem do pracy przy taktowaniu 1997 MHz, natomiast pamięci podbiłem do taktowania 1860 MHz. Niestety nie jest możliwe podniesienia zegarów pamięci wyżej, po podbiciu taktowania powyżej tej wartości ustawienia wracały do wcześniej wymienionej wartości. OC pozwoliło na poprawę wydajności o około 6,5%, zaś temperatury wzrosły o zaledwie 3 stopnie względem fabrycznych ustawień. 

 

Podsumowując.

Kupując kartę za kwotę około 1100 zł, możemy się spodziewać takich wyników. Jeśli nie gramy w najbardziej wymagające gry, przy ustawieniach graficznych ustawionych na ultra to nie powinniśmy się przejmować niezadowalającą wydajnością. Jest to GPU dedykowane do rozgrywki w rozdzielczości FHD przy odświeżaniu monitora 60/75 Hz. Jeśli szukamy czegoś do monitora z wyższym odświeżaniem matrycy, to niestety będziemy zmuszeni zakupić coś lepszego. Do moich potrzeb karta sprawdza się idealnie i jestem pewien, że posłuży mi ona przez kilka lat. 

Ktoś przeczytał całe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...