Skocz do zawartości

BIOS nie widzi dysku M2 - Rozwiązanie


Recommended Posts

Witam. Wczoraj zakupiłem dysk M2 i miałem z nim sporo problemów. Instalator windows widział go bez problemu, natomiast BIOS nie był w stanie go zbootować(nie widział go).

Na żadnym polskim forum nie byłem w stanie znaleźć odpowiedzi, z problemem poradziłem sobie sam i mam nadzieję, że tym poradnikiem pomogę wielu osobom.

Poradnik przestawiam na mojej platformie (i7-5820k, asus x99-pro, Samsung SM951-NVMe 128GB)

Zaczynamy!

  1. Zacznijmy od aktualizacji BIOS'u. W tym celu wchodzimy na stronę naszej płyty głównej. W moim przypadku jest to Asus X99-PRO.
  2. Pobieramy najnowszy BIOS i zgrywamy go na pendrive, po czym flashujemy go wybierając Advanced Mode(F7) -> Tools -> Asus Flash
  3. CZEKAMY I BROŃ BOŻE NIE RUSZAMY KOMPUTERA W CZASIE WGRYWANIA BIOS'U!
  4. Naszym oczom powinien ukazać się najnowszy BIOS.
  5. Wyłączamy komputer, odpinamy wszystkie urządzenia USB i dyski HDD/SSD połączone przez kabel SATA, zostawiamy jedynie M2.
  6. Włączamy go(powinien automatycznie wejść do BIOS'u), podłączamy myszkę i klawiaturę.
  7. Wchodzimy w tryb Advanced Mode(F7).
  8. W zakładce BOOT zjeżdżamy na dół i wchodzimy do CMS -> wybieramy DISABLED
  9. Wracamy do zakładki BOOT i wybieramy Secure Boot. Tam ustawiamy Other OS.
  10. Teraz wkładamy do napędu dysk DVD lub wcześniej przygotowany pendrive z systemem windows i przechodzimy do instalacji.
  11. Po zakończonej instalacji wchodzimy do BIOS'u. Naszym oczom powinien ukazać się WINDOWS BOOT MANAGER(SAMSUNG M2SM951).
  12. Wchodzimy w tryb Advanced Mode(F7) -> Secure Boot i wybieramy WINDOWS BOOT.
  13. Gotowe! Podłączamy nasze dyski SATA i cieszymy się działającym dyskiem M2!

Mam nadzieję, że wam pomogłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
  • 2 years later...
  • 7 months later...

Ciekawe...tylko, że po co tyle zamieszania robić skoro można zrobić tak jak pisze Dziarson. Osobiście nigdy nie miałem jakichkolwiek problemów z wykrywaniem dysku czy to w BIOSie czy to Instalatorze. Może miałem szczęście. W razie czego wiem już gdzie szukać rozwiązania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...