Skocz do zawartości

O tele... smartfonach słów kilka


Pawelek6

Recommended Posts

Otwarty temat do rozmów o smartfonach? Proszę bardzo!

 

To ja tak pozwolę sobie zacząć i od razu ostrzegam, trochę będę marudził ze względu iż nie podoba mi się obecnie ten rynek. Jednak po kolei.

 

Na tapetę jako przykład do mojego gdybania weźmy serię Samsunga Galaxy S.

Pierwsza "eska". Rok 2010, cena 2 tys. zł, ekran 4,0", wymiary 122x64mm (będę zaokrąglał do pełnych milimetrów).

Przejdźmy do S III. Będę tak przeskakiwał w celu ukazania większych zmian. Rok 2012, cena 2,6 tys. zł, ekran 4,8", wymiary 137x71mm.

Next, S5. Rok 2014, cena 3 tys. zł, ekran 5,1", wymiary 142x73mm.

S8 i nowe wydłużone proporcje. Rok 2017, cena 3,5 tys. zł, ekran 5,8", wymiary 149x68mm.

Obecny S20. Rok 2020, cena 4 tys. zł, ekran 6,2", wymiary 152x69mm.

 

Cóż tutaj widzimy? Przez 10 lat, wyjściowa cena wzrosła nam dwukrotnie. Czy zarobki o tyle wzrosły? Nie sprawdzałem danych statystycznych, jednak nie wydaje mi się aby w takim tempie również wzrastały (o ile u kogoś rosną w ogóle). Każdy następca wiadomo, że ma być lepszy, producent nie może zatrzymać się w czasie (choć niektórzy tak zrobili i chińskie marki ich wyprzedziły), ale jednak producenci gratis sobie doliczają jak widać ekstra cenę wraz z czasem. Efekt mamy taki, że obecnie telefony w granicach 1000zł zaliczają się zaledwie do średnio-niskiej półki. Gdyż chyba można śmiało podzielić rynek na cztery kategorie półek cenowych i wydajnościowych: niska, średnio-niska, średnio-wysoka oraz wysoka. Nawet procesory Snapdragon mi w takim podziale pomagają: 4xx, 6xx, 7xx i 8xx.

 

Dalej przejdźmy jednocześnie do rozmiaru ekranu jak i całego urządzenia. One również rosną. Chociaż akurat w przypadku serii Galaxy S Samsunga zauważyłem, iż od modelu S8 ten wzrost wielkości jest naprawdę minimalny w porównaniu do innych smartfonów z generacji na generację. Ekrany średnio 6,5" oraz wymiary mniej więcej 160x75mm to taki standard obecnie.

I teraz sobie pomarudzę jak na wstępie wspomniałem. Zaznaczam, że będzie to dotyczyło mnie i to tylko moje zdanie. Nie podoba mi się ten trend. Jak dla mnie całkowity wymiar urządzenia powinien się mieścić w okolicach 140x70mm. Dlaczego? Gdyż używam smartfona bardziej jako telefonu z funkcją smart. Bardziej jest mi potrzebny do komunikacji. Chciałbym móc swobodnie go używać jedną dłonią i to bez balansowania fonem w niej. Jeden chwyt i pełna kontrola. Dzisiaj to praktycznie niemożliwe. Jedyne zdatne do używania modele możliwe do zakupu, które mi przychodzą do głowy to iPhone-y, Galaxy S10e oraz Pixel 4a (niedostępny niestety w pl) oraz na upartego pełne "eski", które na upartego jeszcze bym przełknął. Czego używam obecnie? Stara Xperia Z5 Compact. Gdyby tylko była szybsza to byłoby super. Wygoda jest dla mnie ważna.

Poza tym, tak podepnę jeszcze pod to, obecne śliskie wykończenie. Wszędzie śliskie i palcujące się szkło. Gdzie aluminium, metale czy nawet jakieś porządne plastiki i o matowym miękkim wykończeniu? Nie ma, a było to równie ładne, raczej wytrzymalsze od szkła i zapewniało pewniejszy chwyt w dłoni. Teraz nie dość, że sprzęt duży, to jeszcze śliski. Jakby smartfon w dłoni do nas ciągle krzyczał "Uważaj, bo lecę na glebę!".

A wy co myślicie o cenach, rozmiarach, wykonaniu oraz o wielu innych aspektach smartfonów? Temat czeka, ogólny i otwarty ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie max rozmiar jaki mógłbym wziąć to 5.7cali więcej nie ma sensu bo bede miał ciasno w kieszeni :hihot:

Nawet 3gb ramu mi styka choc jak bede zmieniał to bede szukał czegoś 4-5Gb ramu bo czemu nie :d

Najlepsze jesli wykonanie jest bezramkowe sami wiecie czemu :P

Szkoda ze w dzisiejszych czasach jest tego od groma i jeszcze troche ale w sumie przynajmniej wielki wybór jest :clap:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...