Skocz do zawartości

Jaki monitor 27 calowy do 1300zł


radiator2222

Recommended Posts

Witam. Stoję przed problemem wyboru nowego monitora, obecny 24 calowy posiadam już przeszło 11 lat. Jednak nie mogę znaleźć na sieci żadnych poradników, a im więcej czytam o modelach tym bardziej łapie się za głowę głównie ze względu na wady.


Zależy mi na dobrej czerni przede wszystkim, zastosowanie to głównie tekst, internet, filmy, youtube.

Wybrałem wstępnie 2 modele

IIyama XUB2792QSU

oraz
Samsung C27JG50QQUX

W przypadku iiyamy ludzie piszą o fatalnej czerni, problemach z jakimiś przebarwieniami...
W przypadku samsunga, jakieś problemy z pixelami, brak ostrości, tracenie pamięci ustawień, pasy na ekranie...

Czy na prawdę nie ma na rynku sprawnego monitora ?  Chciałbym coś co będzie sprawne a nie z jakimiś wadami.
Poza tym nie wiem czy lepiej brac płaski czy zakrzywiony. Ponoć przy 27 calach zakrzywiony jest lepszy dla oczu

Zastanawia mnie również to jak będą wyglądać materiały 1080p na monitorze 1440p.

Posiadam laptopa hdmi 1.4 z amd free sync.

Proszę o pomoc w wyborze modelu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, już sobie poradziłem. W oko wpadł mi jeszcze msi G27CQ4... wypada ciut lepiej od tego samsunga i jest 100zł droższy. Mniej mi się podoba, ale z tego co zrobiłem sobie compare to czcionka na nim lepiej wygląda czy ma free sync.. czy wylewanie się podświetlenia ma mniejsze.
Tak samo jest mniej zakrzywiony niż samsung co raczej na plus i chyba wezmę tego msi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Dziarson napisał:

Za ciebie nikt nie wybierze. Potem zobacz temat o ICC który pisałem może Ci się przydać. 

https://forum.ithardware.pl/topic/2882-nowy-ips-super-uber-ala-dla-mnie-lipa-czyli-icc-profile-kolorów/?tab=comments#comment-18786

W sumie to kupując monitor miałem zamiar po prostu ustawić tak jak oni ustawili... czy takie wrzucenie pliku icc to nie jest to samo co by ręcznie ustawić takie wartości ?

 

 

54 minuty temu, Pawelek6 napisał:

Możesz się jeszcze tym posłużyć: KLIK, do każdego wymienionego monitora jest test od razu.

Dzięki, kurcze fajne monitorki potrafią być... Ale cena cena cena.. wszystko co wypada dobrze kosztuje koło 2K.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie podpiąłeś kablem HDMI, co w tym wypadku było błędem. Użyj Display Port, a będziesz miał 165Hz.

Co do bitów, to matryca jest 8-bitowa w tym monitorze.

 

P.S. Nie jestem przekonany co do zakrzywienia przy klasycznych proporcjach 16:9, ale to sam ocenisz po czasie.

Edytowano przez Pawelek6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma, uwierz :D ja już go miałem rozebranego na części pierwsze przy okazji wymiany pasty.. Ktoś tak sobie wymyślił, że płyta główna jest do góry nogami, i aby wymienić pastę musisz wyjąc płytę główną xd  co za beznadziejne rozwiązanie, bo i gorsze chłodzenie jest przez to bo ciepłe powietrze naturalnie idzie do góry.

Tutaj ubogo w porty. jest jedno HDMI, jedno usb c i to takie oszukane, gdzie nie wykorzystasz go do obrazu czy ładowania. 3x usb z czego jedno 3, rj45 słuchawki i tyle.

Wracając jednak do tematu monitora, co raz bardziej jestem zadowolony. Zakrzywienie też raczej będzie na plus z racji na jego wielkość i tego jak siedzę.

 

Edytowano przez radiator2222
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nic nie zrobisz. Na HDMI nie będziesz miał więcej jak 144Hz. Tylko na DP mógłbyś ustawić 165Hz.

 

P.S. Pamiętaj tylko aby w przypadku HDMI mieć ustawiony pełny zakres tonalny 0-255, ponieważ inaczej będziesz miał w pewnym sensie jakby okrojony obraz. Najlepiej w monitorze to ustawić na sztywno, to wtedy w sterowniku karty graficznej, w panelu domyślnie również będzie dobrze ustawione bez potrzeby grzebania.

Edytowano przez Pawelek6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak te herce nie dają takiego efektu jak się spodziewałem. powiedział bym że zbędny bajer.. Jest tam jakaś minimalna różnica, zwłaszcza jak się przełączyło z 60 na 144.. ale moim zdaniem nic za co warto by dopłacać. Przynajmniej do mojego wykorzystania.

Co do zakresu, u mnie nic takiego nie ma, tzn ani w opcjach monitora ani w opcjach grafiki aby wybrać sobie ten zakres... znam go z nakładek na programy do filmów, ale w systmie nigdy czegoś takiego nie widziałem, tak samo jak w monitorze w opcjach ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radiator2222 dziwne, przy HDMI coś takiego powinno być. Chyba, że kasuje się to u ciebie, kiedy monitor stanowi jakby drugi ekran, ponieważ podłączasz do laptopa.

Chodzi mi o takie coś jak na obrazkach. W monitorze to się może czasem zamiennie nazywać np. coś w stylu "poziom czerni". To jest takie upośledzenie (wg mnie) HDMI, bo reszta złącz działa na zasadzie - podłącz i... gotowe.

 

@Dziarson a no. Różnica jest i da się ją od razu wychwycić nawet na pulpicie (bawiłem się kiedyś AOC ze 144Hz), jednakże na dłuższą metę ciężko to wykorzystać. Trzeba być na prawdę dobrym graczem, żeby to przynosiło realne profity. A większość graczy jest co najwyżej średnia jakby nie patrzeć i gra dla zabawy, rozrywki po prostu.

1.jpg

2.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...