Skocz do zawartości

Mikrofon mi zniknął


Gość krzyy

Recommended Posts

Gość krzyy

Mam laptopa z wbudowanym mikrofonem, żyję sobie normalnie aż tu znienacka mikrofon nie działa. Zniknął, po prostu zniknął. Tak, mam włączone pokazywanie wyłączonych urządzeń. Czy to może być związane z tym, że ostatnio podłączyłem do niego telefon?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to dokładnie za laptop? Podam Ci jakie sterowniki do dźwięku zainstalować i sprawdzisz, czy mikrofon wróci. Teoretycznie na windowsowych powinien normalnie być, ale dla pewności trzeba spróbować.

 

Możliwe, że jest też jakiś sprzętowy przycisk do włączania/wyłączania mikrofonu. Np. na lapku MSI mam taką kombinację do kamery.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dziarson Niby nie, ale czytałem na necie i ludki miały dokładnie taki sam problem i pomogło majstrowanie ze sterownikami audio.

 

Zrób jeszcze tak - wejdź do BIOS-u i odznacz te wszystkie pola jak na zdjęciu od dołu, czyli w kolejności "Enable Speaker", "Enable Microphone" i "Enable Audio". Zapisz ustawienia, po restarcie znowu wejdź do BIOS-u i od góry zaznacz je wszystkie ponownie. Podobno to pomaga.

 

Dell_Inspiron_5490_Mic_Problem_Philippin

 

Źródło: https://wiredsystems.com/shop/blog/dell-inspiron-5490-microphone-problem.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JJ.MouseBrams

 

1. Spróbuj z klawiszami funkcyjnymi, często mikrofony są wbudowane w kamerki wiec przez klawisze funkcyjne włączyć kamerkę, bądź mikrofon i zobaczyć czy będzie działać.

2. Jeśli masz aplikacje Wawes MaxxAudioPro (delikowe centrum sterowania dźwiękiem) i tam pogrzebać, albo prawym na ikonce głośności-> dźwięki -> nagrywanie i zobaczyć czy masz cokolwiek na wejście, choz marne szanse jak nie ma w MU.

3.Czy nazwa urządzenia dźwiękowego uległa zmianie na np realtek?

   Jeśli nie sprawdź właściwości tego audio-> Sterownik i jego wersje czy to jest to 6.0 z nazwy sterownika
4.Czy jak wejdziesz we właściwości audio-> zdarzenia nie masz tam czegoś w stylu "nie zmigrowano urządzenia ...." ?

    Jeśli tak będziesz musiał szukać innego sterownika, albo liczyć ze Microsoft coś zepsuł po cichu i to naprawi albo grzebać szukając nowszego ale majowy to raczej świeży lub sprawdzić niżej.

5. Rozwiń Urządzenia systemowe i sprawdź czy masz coś w stylu Intel Smart Sound Technology SST OED i czy nie ma wykrzyknika, spróbuj prawym aktualizuj sterownik etc.
6.Czy masz może zainstalowane "Dell Update", jeśli tak spróbuj odpalić niech ci wszystko zaktualizuje ....
7.Próba ze starszym sterownikiem a nuż będzie działać ..
https://www.dell.com/support/home/pl-pl/drivers/driversdetails?driverid=xf4rr&oscode=wt64a&productcode=inspiron-14-5490-laptop

"to nie wina sterownika bo by było widać urządzenie" ... oj zdziwiłbyś się

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejść w menedżer urządzeń i szukać w tych dwóch sekcjach:

 

aa.jpg

 

Przede wszystkim pokaż, czy po instalacji sterownika wyświetla się kontroler dźwięku jako "Realtek..." i jak dwukrotnie klikniesz na niego, to wtedy będziesz mógł sprawdzić wersję sterownika w zakładce "Sterownik" i zdarzenia w zakładce "Zdarzenia" (jak poniżej).

 

as.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ściągnąłeś plik, który podałem wcześniej, to po jego uruchomieniu (czyli kliknięciu jak piszesz) trzeba w pojawiającym się oknie kliknąć "INSTALL" i po jakimś czasie (kilkanaście sekund) pojawi się drugi instalator, tym razem Realtek. I tam oczywiście klikasz Next/Dalej ile będzie trzeba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JJ.MouseBrams

Na forum della maja rozwiązanie w stylu:
(https://www.dell.com/community/Latitude/Intel-R-Smart-Sound-Technology-Intel-R-SST-OED-error-Code-10-on/td-p/7709610)
Otwórz właściwości urządzenia Smart Sound Audio Controller(nie OED) -> Sterownik -> Aktualizuj -> Przeglądaj komputer -> Pozwól mi wybrać z listy -> High Definition Audio kontroler czy coś podobnego(Kontroler zgodny z High Definition Audio) -> Dalej i zamknij i prawym na białym tle okna menadżera urządzeń kliknij skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu.


Ciekawe jest to ze dell miał kiedyś sterowniki (2017) Realtek z integracja tego cosika pewnie teraz tez to integruje ale się nie chwali i robi to tak dobrze ze nie działa. Na stronie intela znalazłem sterownik do tego tylko ze dla komputerów typu NUC, intel ma swoje narzędzie jak dell update, często szybciej znajdziesz nowe sterowniki do dzynksow intela niz dell je zweryfikuje, tylko podczas instalacji trzeba poodklikiwac telemetrie. Nie wiadomo czy może znajdziesz ten sterownik w pakiecie chipsetu czy MEI czy czegoś innego, bo np dla NUC był osobno i czy to dell nie integruje. Ogoleni z realtekiem jest mogiła bo do nich nie uderzysz jedyna nadzieja to producent laptopa jak nie twój model to model z podobnej serii. np Inspiron 5400 niby ten sam sterownik ale zamiast A18 ma A19 w nazwie jaka jest różnica Dell pewnie wie.... może punkt 7 wcale nie jest taki zły

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to. Jest jakiś problem ze sterownikiem (system nie może załadować plików). Wejdź w tym oknie do zakładki Sterownik i kliknij Aktualizuj sterownik. Potem kliknij w Przeglądaj mój komputer..., Pozwól mi wybrać z listy..., a na koniec wybierz Kontroler zgodny ze standardem High Definition Audio i go zainstaluj. Zobaczymy, czy pomoże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...