Skocz do zawartości

Spadki napięcia i taktowania na jednym z rdzeni procesora w HWINFO64


Santino

Recommended Posts

WItam piszę w dość nietypowej sprawie ostatnio w programie HWINFO64 zaobserwowałem, że na rdzeniu 0 procesora w sekcji minimalne następują spadki napięcia do 0,6v oraz taktowania do 798Mhz dzieje się to pod obciążniem w trakcie grania czy ma ktoś pomysł z czym to może być związane albo zna rozwiązanie jak to naprawić? Dodam tylko, że nie zmieniałem żadnych ustawień związanych z procesorem w Biosie ani poza nim i wcześniej gdy monitorowałem te parametry wszystko było normalnie w załączniku przesyłam zdjęcie z programu z góry dziękuję za pomoc oraz pozdrawiam.

HWINFO 6.jpg

Edytowano przez Santino
Poprawki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie ma w tym niczego dziwnego, przy niższych obciążeniach procesor powinien obniżać zegary, tak działa oszczędzanie energii. Chyba, że SpeedStep (technika Intela odpowiadająca za to) został w BIOS-ie celowo wyłączony, to wtedy by była to dość dziwna sytuacja. Jaki dokładnie jest zainstalowany system operacyjny i jaki plan zasilania wybrany?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To jest chyba w spoczynku, nie? Odpal jakiegoś Cinebencha czy nawet test z CPU-Z jak radzi kolega wyżej i wtedy zobacz, czy nie spadają zegary. Jak nie, to wszystko ok.

 

@tomcug  nie właczył najpierw obciązenie a potem HWmonitor procesor jedzie cały czas w boost allcore.

 

@Santino

Pierwsza rzecz co to za procesor i czy rozumiesz jak działa boost procesora ?

2 rzecz według mnie wyglada to normalnie obciążenie ALLcore 3.898MHz,koncówka napięcia to od0.002do0.004 to jest tak minimalny V drop ze powinieneś podskakiwać i klaskać .

Pierwszy screen :

od: 4189-4389 napięcia odpowiadające obciążeniu danego rdzenia .

Core 0 zawsze najwięcej roboty (windows jest gupi) dlatego zegar 4.322 co najgłupsze u ciebie to najsłabszy rdzeń potrzebuje najwięcej proądu żeby jechać na maxa.

Core 1-2-3 to sredniaki ale też nie maja za dużo roboty, a napiecia w marginesie błędu czujnika czy Vdropa .

core 4 lepszy niż ci powyżej.

Core  5 najlepszy z rdzeni jezeli to proceor z K max MHz robił bym własnie na nim.

Skorzystaj z proces lasso i spróbuj porozdawać zadania na rdzenie.

 

 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dziarson
Cześć procesor to Intel i5 12400f z definicji rozumiem podstawy boostowania ale jak wiadomo praktyka jest ważniejsza. Rozumiem martwiło mnie jedynie, że zaobserwowałem w HWINFO te spadki napięcia i taktowania w minimalnych na rdzeniu 0 do 798 MHz myślałem, że może coś nie tak z rdzeniem. Mógłbyś mi wyjaśnić czym jest proces lasso i jak mogę z niego skorzystać wielkie dzięki za pomoc i odpowiedź pozdrawiam. A co do ogólnie mojego sprzętu to wygląda tak:

Procesor - Intel Core i5-12400F

Obudowa - SilentiumPC Regnum RG6V TG
Chłodzenie procesora - SilentiumPC Fera 5
Zasilacz - SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Dysk - Samsung 970 Evo Plus M.2 1TB
Pamięć RAM - Kingston Fury Beast 16GB [2x8GB 3600MHz DDR4 CL17 DIMM]
Płyta główna - Gigabyte B660 GAMING X DDR4
Karta graficzna - ASUS GeForce RTX 3060 Ti TUF Gaming 8GB OC V2 LHR

@tomcug
Witam Tobie również dziękuję za poświęcony czas i pomoc pozdrawiam.

@IrCio36Tobie również dzięki i pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proces lasso to program który pozwala na ustalanie jakie programy będą korzystać z twoich rdzeni, ale w taki sposób że ty osobiście ustalasz jaki program z illu i jakiego rdzenia korzysta. Powiedzmy usługa Windows skanowanie malware korzysta ze 100% zasobów komputera i dlatego start Windowsa jest spowolniony. I dziki proces lasso możesz to zmienić żeby np korzystał tylko z 2  rdzeni itd możesz w nim ustawić priorytety i przydziały dla każdego procesu windows i zapisać profil. 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam forumowiczów. 

Sorry za odkopanie tematu, ale chciałbym zapytać czy właśnie takie zachowanie procesora jak opisał kolega wyżej jest całkowicie normalne?

Zaobserwowałem coś podobnego w moblilnej jednostce i7-9750H, jak widać odstaje taktowaniem average.

Ustawienia: Lenovo Vantage - wydajność, Windows - wysoka wydajność. UV -0.150, ale na 0.000 objaw występuje także.

Wszelkie reinstalacje systemów, sterowników itp. już testowałem.

Zauważyłem że dzieje się to nawet podczas grania, czasem rdzeń sobie zleci na to ~798Mhz, spadków fps raczej tym momencie.

Sytuacja tyczy się głównie rdzenia "0".

Poniższy zrzut jest z HWinfo, w HWmonitor widać jak wszystkie rdzenie sobie czasem spadają, jednakże ponoć HWinfo jest bardziej miarodajnym programem i w nim dzieje się to tylko z "0".

Niestety na forum Lenovo nikt nie potrafił mi jednoznacznie odpowiedzieć, a to jedyny podobny temat który znalazłem.

Z góry dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi.

 

proc.png.c8c5f50971264ae1a82e50b1a0fbab40.png

Edytowano przez PaVV
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.02.2023 o 21:06, Dziarson napisał:

To jest zupełnie  mormalne zadania przydziela system, a że np zero nic nie robi bo zadania są przyznane inaczej to takty sa inne.

Rozumiem, dziękuję za odp.

Przed napisaniem poprzedniego posta enty raz przeinstalowałem sterowniki i teraz podczas grania sytuacja wygląda jak na zdjęciu.

Minimalne taktowanie zaczęło spadać poniżej ~3.9Ghz na wszystkich rdzeniach, gdzie wcześniej "stało" właśnie w okolicy 3.9, core "0" tak czy inaczej pracuje słabiej, jedynie rzadziej spada na ~800Mhz.

Widocznie ten typ chyba tak ma.

 

proc1.png.62ba6231b7e4422fa059013d09c4bdb2.png

Edytowano przez PaVV
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dziarson napisał:

Taktowanie jest dość fest uzależnione od temperatury i napięcia. Czasami wystarczy że masz 4-5°C więcej w pokoju i już będzie inaczej albo winda coś odwali no i sterowniki to też profile. 

No tak, tak.

Chodziło mi jedynie o rozwianie wątpliwości czy właśnie takie zachowania nie są objawem jakiejś wadliwej sztuki płyty -> proca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Hwinfo- podkręciłem pamięci i zaczęlo głupoty pokazywać, po 400mhz zamiast 1600 i to bez ruszania mnożników. Jak nie masz dropów wydajnosci, wszystko działa okej i nie masz 100tys E albo S na koncie, to możesz skombinować miernik co najwyżej i zobaczyć czy wszystko jest w normie w idle(przez pare dni) A i jak jesteś bardzo bogaty, nie kupuj nic chińskiego, nawet zegarka. Ruskiego chyba nic nie ma, no może ze złota.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałoby to komuś kiedyś pomóc, to zauważyłem, że coś do powiedzenia mają tutaj również sterowniki karty graficznej.

W zależności jakie stery się trafią dropy wartości minimum na jednym rdzeniu są ~800Mhz , albo na wszystkich ok. 3.8Ghz, w moim przypadku (widać na screenach wyżej).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...