Skocz do zawartości

Tak całkiem przypadkiem 9900K + 7900 XTX - najlepszy ?


drookash

Recommended Posts

Szanowne geeki szanownego forum :)

Wziąłem przed końcem roku 2 karty do testów - 7900XTX MBA i RTX4080 od KFA2.

Gdzieś w kolejnym wątku zrobię zestawienie wyników tych kart z tak słabym procem jakim jest 9900K. Dałem sobie prawie 2 tygodnie na wybór karty ale nie zdradzę jeszcze wygranego.

 

Na teraz - całkiem przypadkiem ukręciłem taki wynik : 9900K + 7900 XTX score

 

Co daje do myślenia ? Bawiąc się 7900 XTX zauważyłem, że po zrobieniu instalacji Adrenaline i zaznaczeniu "przywróć ustawienia domyślne" komp restartował dwa razy a nie raz, stery się instalowały po czym... wyniki były znaaaacznie niższe, znacznie tzn 30-40% nawet. Instalacja bez zaznaczania "defaulta" nie powodowała takiej przypadłości.

 

Między kartami RTX4080 a 7900 XTX stawiałem Win10 lub Win11 na czysto, więc o śmieciach pozostawionych przez kartę konkurencji nie było mowy.

Zastanawiające jak AMD potrafi zepsuć zabawę. Nie mam nic do kart AMD, ale wątek w tym temacie pojawił się już na AMD Support Forum. 

Dodam jeszcze, że włączenie Resizable BAR na mobo Z390 Aorus Master G2 Editon nie dawało nic a nawet powodowało dziwne freezy i miejscami zaniżenie wyników.

To jak ? Opijamy czy mi się ze wzrokiem coś porobiło ? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DDU używam jak muszę - kiedyś mi dwa razy system rozsypał więc staram się omijać. Najpewniej dla mnie w 5 minut postawić Win od zera, zrobić update i testować.

Steam teraz zasysa już zainstalowane gierki z katalogu więc jest dużo szybciej.

Ta akurat różnica między 1 a 2 pozycją w rankingu wynika z systemów - Win10 vs Win11.

Płyta GB Aorus w EFI ma taki switch 3DMark Optimization - nie robi nic innego jak wyłączenie z tablic ACPI zegara HPET (bynajmniej nie zauważyłem innych objawów).

W Win10 gdy włączone mam High Precision Event Timer wyniki są dużo słabsze niż w Win11, ten wydaje się lepiej operować HPET ale nadal wyłączenie jest zauważalne.

Włączam w EFI tą opcyjkę i zapominam o HPET - wykrywa go przez ACPI, instaluje sterownik ale nadal korzysta w systemie Win10 i Win11 tylko z zegara Invariant TSC 10Mhz bazującym na procu zamiast z 32Mhz HPET z wolnym dostępem do mostka południowego. Wysokie klatki >150/200 są mocno ograniczane przez HPET. Przy niskich ma to mniejszy wpływ. Taka moja obserwacja.

 

Zrobiłem kilkanaście zmian karty AMD/RTX i zawsze gdy z AMD robiłem "reset do default" miała problem z wydajnością - traciła serio 30-50%. Ewidentnie jakieś bugi w sofcie. Nawet raz - zainstalowałem normalnie, testy, potem ponowna instalacja sterownika z opcją "default" i sytuacja się powtórzyła. Nie miałem jeszcze czasu by dochodzić czemu. Na pewno gryzą się też Adrenalinki z HWINFO - stutter zdecydowanie zauważalny.

 

Edytowano przez drookash
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, drookash napisał:

W Win10 gdy włączone mam High Precision Event Timer wyniki są dużo słabsze niż w Win11, ten wydaje się lepiej operować HPET ale nadal wyłączenie jest zauważalne.

 

To jest w pełni normalne, niestety na nowszych procesorach rozdzielczość HPET jest po prostu za duża (24 MHz na Intelach jak dobrze pamiętam) i system działa tragicznie z włączonym tym zegarem, nawet przewijanie okna potrafi lagować xD Na Ryzenach jest trochę lepiej, najpewniej właśnie ze względu na niższą rozdzielczość, ale nadal w niektórych grach jest widoczny spadek wydajności, czasem drastyczny (np. w Wiedźminie 3). Generalnie polecam bez wyjątku nie włączać HPET, system domyślnie nie bez powodu korzysta z TSC.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna zasadzka jak już tak gawędzimy w tym temacie. Zabezpieczenia bazujące na wirtualizacji. Jak instalujesz Win11 lub Win10 od wersji 1903 i masz w EFI włączone wsparcie dla wirtualizacji to system uruchamia się w izolowanej przestrzeni maszyny wirtualnej. Włącza VBS lub VBS+HVCI to zabiera masę mocy na prockach AMD. Najlepiej widać to w AIDA64 na transferach pamięci i na CPU. Wyłączenie VBS i HVCI daje kilka do kilkunastu procent lepsze osiągi szczególnie w grach. Linka wklejał nie będę (regulamin forum) ale kto chce poszuka sobie na tomshardware pod hasłami VBS HVCI. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Ten wątek znalazlem w idealnym momencie. 

Stoję właśnie przed wymianą 3060ti na coś mocniejszego bo już dodatek do CP działa kiepsko. 

 

Mam 9900k, Z390 AORUS Master i w zasadzie byłem przekoanny do AMD bo mam kartę mocniejszą od 4070ti w podobnej cenie ale NVIDIA ma te swoje "dodatki" w których AMD kuleje. 

 

Teraz już mi się cały światopogląd popsuł bo z tego co napisałeś - jest kiepsko.

 

Teraz jestem w kropce bo nie wiem co grać 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

 

Spokojnie, będziesz zadowolony z 7900XTX. Świetna karta. Wykonanie referenta przepiękne a jeśli kupiłem customa to będzie zimniej i szybciej. Z pewnością każdy 7900XTX jest bardziej gorący niż 4080 ale działa świetnie. Generalnie jeśli nie masz potrzeby odpalania gierek z RayTracingiem to wydajnościowo nie zauważysz różnicy, a nawet na słabszym procku Radek będzie ciut szybszy. Braknie ci jednak jakości DLSS. AMDkowe wydanie tej technologii ma minimalnie gorszy obraz - więcej poszarpanych krawędzi. DLSS ładnie wygładza. Frame generation można sobie odpuścić... ale DLSS w Wieśku czy CP2077 naprawdę daje świetne efekty. Za to płynność obrazu i o dziwo nasycenie barw lepsza w AMD. Tak... sam się zdziwiłem jak ładnie wygląda Horizon Zero Down na 7900.

 

Od pół roku wkurza w NV to... bug Nvidia + Chromium (Edge / Chrome). 

Siedziałem sobie kiedyś scrollując coś na YT i nagle jakieś migotania, przebłyski, kwadraciki. Zimny pot... karta/GPU/vram myślę.

Zrobiłem dziesiątki testów karty i nic - wsio OK. Wsadziłem RTX3070 z kompa syna, to samo. Pożyczyłem od kolegi 1650 - to samo. Zmieniłem 9900K na 13700KF razem z mobo i dalej to samo :(

 

Okazuje się, że od prawie roku NV przez jakieś nakładki / HAGS czy inne cuda ma problem z "checkerboardami" jak działa przeglądarka na silniku Chromium - Edge, Chrome. Podatny też jest Steam. Pod Firefoxem wsio OK. 

Temat szeroki i jak dotąd nie ma rozwiązania, albo są protezy :/

 

Myślę, że admin się nie pogniewa jeśli wstawię linki do opisu problemu : 

Post na reddit

Post na guru3d

Filmik na imgur

Post na forum nVidia

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...