Skocz do zawartości

Wolne włączanie się pc


WhiteCoper

Recommended Posts

Witam, w zeszłym tygodniu zakupiłem nowy komputer. System zainstalowany na ssd włącza się ok 2-3 sekundy, ale od momentu wlaczenia komputera przyciskiem do momentu pojawienia się logo Windows mija ok 15-20 sekund. W biosie plyty glownej (MSI X370 Gaming Plus) nigdzie nie mogę znaleźć opcji fast boot. Co mogę zrobić aby wlaczanie komputera nie trwało aż tyle? Dodam, że wszystkie części są nowe, nie podkręcane. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie taka "uroda" nowej platformy AM4. "Fast boot'u" nie znajdziesz, bynajmniej na razie, sam go z początku szukałem, ale okazało się, że go po prostu nie ma. Najważniejsze czy zainstalowałeś system w trybie UEFI, duże znaczenie też ma szybkość pamięci RAM i szybkość SSD. Mi po zmianie taktowania pamięci z 2667MHz na 2933MHz przyspieszyło start kompa z 14 sekund do 12s, ale widziałem też, że niektórym kompy startowały w 10s. Ogólnie trzeba czekać na aktualizacje BIOS'ów i liczyć, że jeszcze coś zoptymalizują pod tym względem.

 

Do twojej płyty głównej wyszła wyszła niedawno (25-08-2017) nowa beta BIOSu (LINK), może coś wnosi w tej kwestii (nie ma niestety changelog'u) ale zabawę tymi BIOS'ami bierzesz na swoją odpowiedzialność, osobiście jak nie ma większych problemów niż dłuższy start to preferuję stabilny BIOS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WhiteCoper Nie jestem pewien czy ta informacja tyczy się systemu czy rodzaju BIOSu na płycie. Najprościej ściągnij sobie darmowy program HWiNFO (LINK) i sprawdź czy masz taką informację: "UEFI Boot: Present", jak tak to masz zainstalowany system w trybie UEFI.

KVuseiq.png

Edytowano przez Rav-X
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...