Skocz do zawartości

Chłodzenie do i7 8700


Gość Andrzej

Recommended Posts

Gość Andrzej

Witam kupiłem komputer z i7 8700 oraz chłodzeniem SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024 (SPC146) ale jak pogram 4-5 godzin w csgo to HWMonitor zarejestruje temperatury rzędu 84-88 stopni. Mam obudowę SilentiumPC Regnum RG2W Pure Black jakie kupić chłodzenie aby temperatury spadły o 10 stopni i aby zmieściło się w obudowę ???Budżet to 200 zł. Myślałem o SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 ?? Co o tym chłodzeniu myślicie ?? Zmieści się w obudowę i schłodzi procka ???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Dziś jeszcze w biosie przestawiłem aby wiatrak szybciej chodził przy niższych temperaturach. Jeśli to nie pomoże kupuje SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2. Co do procka to jest coś dziwnego bo niby w specyfikacji pisze że taktowanie bazowe to 3,2 Ghz a mój chodzi na pulpicie (youtube) na 800 MHz a w grach chodzi na 4600 Mhz to jest normalne??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

W sumie to wszystko chodzi płynnie i dobrze tylko te temperatury troche wysokie. Ja w biosie to nie będę za bardzo grzebał bo z doświadczenia wiem ze to skończy się serwisem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Gość Andrzej napisał:

Ja w biosie to nie będę za bardzo grzebał bo z doświadczenia wiem ze to skończy się serwisem.

To nie prawda.

Jeśli będziesz miał cały czas wysokie temp. i tak wyślesz do serwisu - kwestia czasu.

Mogą powiedzieć że to ty grzebałeś w BIOS'ie ale nie grzebałeś w BIOS'ie [różnie bywa z sklepami/z serwisami] a na końcu mogą nie uznać Gwarancji.

Sklepy/Serwisy czasami są bez-litośni ale nie wszystkie sklepy tacy są.

Tam nie musisz grzebać w BIOS'ie tylko wystarczy wyłączyć TurboBoost/OC.

Jeśli chcesz to zapytaj i poproś - @tomcug to ci pomoże - bo ostatnio robił testy i7 8xxx/i5 8xxx w ItHardware.

 

Jak nie chcesz grzebać w BIOS'ie to kup chłodzenie ~150zl/200zl. Czy dać radę założyć podstawkę do socket'u i chłodzenie CPU ??

Sam wiesz że CPU i7 8700 kosztuje ~1500/1700zl - jak spadnie to stracić cały CPU ale nie spadnie tak łatwo bo nie przekroczyć ponad ~90/100C.

SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024 trochę ratuje CPU i7 8xxx - na pewno kręci na wysokich obrotach/rpm i szumi ładnie.

Edytowano przez Michagm
Dodatkowo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę sprawdzić, jaka będzie temperatura (HWiNFO do odczytów) przy mocnym obciążeniu (polecam konwersję wideo do x265 programem HandBrake, ewentualnie jakiś x265 benchmark). Jeżeli nie przekracza 90 stopni, to nie ma się absolutnie czym przejmować, bo Tj. Max tych procesorów to aż 100 stopni. Natomiast w przeciwnym wypadku polecam sprawdzić poprawny montaż chłodzenia/zmienić pastę, bo mimo wszystko Spartan 3 powinien jako tako dać radę, chociaż nie jest to potężny cooler. Pozostaje jeszcze kwestia napięć, płyty MSI lubią dawać Coffee Lake więcej niż konkurencja (o jakieś 0,1 V), co podbija temperatury. Zasadniczo Coffee Lake są w tym aspekcie rewelacyjne (zdarzają się 8600K/8700K robiące 5 GHz przy 1,15 V), tak więc margines do ręcznego zejścia z parametrami jest spory. Polecam nie łasić się na fabryczne Turbo, które w tych procach działa żałośnie (opisane w moim najnowszym teście), tylko ustawić na sztywno 4,3 GHz i do tego taktowania ustawić napięcie w okolicach 1,2 V albo i niżej. To jest wszystko kwestia doboru odpowiednich ustawień, ja nie widzę konieczności zmiany coolera. Ludzie jak widzą 80-kilka stopni, to już wpadają w panikę, a to zupełnie normalne wartości.

Edytowano przez tomcug
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomcug napisał:

"Ludzie jak widzą 80-kilka stopni, to już wpadają w panikę, a to zupełnie normalne wartości."

Dokładnie bo tak jest - przyjdą następni T_T, panikują/przerażeni :ehh: i piszą że mają za wysokie temp. nie ważne czy to CPU Intel/AMD.

Największy błąd popełniają - źle dobierają chłodzenia do CPU.

 

Właśnie nie wiem czy już może spowodować Throttling przy temp. ~80C/88C. Zastanawiam :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Dziś grałem kilka godzin i dobiło do 89 stopni, wiec raczej wymienie chłodzenie na lepsze  aby dobijało do max 80 stopni. Procek nie zacina się wszystko płynnie chodzi więc Throttlingu nie ma. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich pamięciach Vengeance LPX DDR4, 8GB(2x4GB), 3000MHz, CL15, Red i obudowie SilentiumPC Regnum RG2W Pure Black wejdzie to chłodzenie SilentiumPC Grandis 2 XE1436???Czy pamięć Ram będzie przeszkadzać ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz wziąć SilentiumPC Grandis 2 XE1436 wsadzić do Obudowy SilentiumPC Regnum RG2W Pure Black. 

6 minut temu, Gość napisał:

Czy pamięć Ram będzie przeszkadzać ??

Właśnie nie będzie przeszkadzać :) bo masz niskie pamięci Vengeance LPX DDR4 8GB(2x4GB) 3000MHz CL15.

Będzie tak wyglądało jak na zdjęciu:

spc-grandis-2-xe1436-body-1.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gość Andrzej napisał:

Dziś grałem kilka godzin i dobiło do 89 stopni, wiec raczej wymienie chłodzenie na lepsze  aby dobijało do max 80 stopni. Procek nie zacina się wszystko płynnie chodzi więc Throttlingu nie ma. 

 

Zacznij od tego, co pisałem (optymalizacja napięć).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na optymalizacji napięć :( te nowe biosy są inne niż stare , ja miałem wcześniej q9550 i płytę główną Asus P5Q Pro Turbo to znałem ten bios. Kupie to chłodzenie i pójdę niech mi założą w sklepie z komputerami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wielkiej różnicy na starym BIOS'ie a na nowym BIOS'ie - starsze BIOS'y były spartańskie i czytelne. Bardzo podobnie ustawiać: VCore/VVid/OC/itd. tylko inaczej/zmienili: nazwy/symbole/innym położeniu/wygląd UEFI/itd..

 

Zrób tak jak napisał @tomcug

Bo wierzę jak wyłączyć OC/TurboBoost albo UnderVolting - to temp. spadnie do ~65/75C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zegar proca na 4,3 GHz, napięcie fixed i zaczynasz od 1,2 V. Oczywiście potem test stabilności (LinX, Prime95, x265, itp.).

 

PS. Jakbyś napisał, jaką masz płytę główną, to byłoby łatwiej, bo bym mógł przynajmniej konkretne nazwy opcji podać :rodzinka:.

Edytowano przez tomcug
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna to MSI z370 Tomahawk. Wracając do chłodzenia to ja w starym kompie mam większy radiator i wiatrak niż w tym co kupiłem a stary komp chodził na q9550 max turbo 2830 MHz i temperatury w stresie dochodziły do 63 stopni.  A tu mam mniejszy wiatrak mniejszy radiator a 6 rdzeni 12 wątków i procesor osiąga prędkość 4600 MHz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzić do BIOS'a [masz podobny BIOS do Z170/Z270 MSI Tomahawk]:

Po lewej stronie masz 3 rodzaje: Settings/OC/M-Flash

Wybierasz OC [podaję przykładowo i bez kombinacji]:

OC Explore Mode masz kilka rodzajów: Off/Normal/Expert/itd.

Normal - Normal i masz większości ustawione Auto

Off - wyłączać OC i wszystko masz ustawione na Standard

Expert - możesz ustawiać OC Auto/Manual i dodatkowo możesz poustawiać napięcia Auto/Manual.

DRam Setting -> Extreme Memory Profile XMP -> np. Profile 1

DRam Frequency -> Auto

Voltage Setting -> CPU Core: Manual -> CPU Core Voltage: np. 1.1/1.2V

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BIOS będzie tak jak tutaj. Czyli w sumie jak Michagm pisał, taki sam jak w płytach pod Sky/Kaby %-).

 

Przechodząc do detali, ja bym ustawił tak:

  • CPU Ratio na 4300 MHz
  • Ring Ratio na 3700 MHz (potem można powalczyć o więcej)
  • Enhanced Turbo na Disabled
  • CPU Loadline Calibration Control na Mode 3/4
  • CPU Core Voltage na 1,2 V

Następnie odpalić obciążenie (Prime95 lub inne) i sprawdzić stabilność/temperatury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie grzebałem w biosie bo jak ustawie na sztywno to cały czas procesor będzie pobierał 65 watów. Założyłem lepsze chłodzenie i temperatury spadły do 73-77 stopni po 5 godzinach grania. Dodam że płyta główna(chipset) wcześniej nagrzewała się do 81 stopni a teraz do 72 stopni  więc chłodzenie lepiej chłodzi nie tylko procesor ale i całą "skrzynke". Dla mnie te temperatury są bardzo dobre :) wcześniej jak podbijało do prawie 90 stopni to strach było grać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
7 godzin temu, Gość Andrzej napisał:

Dodam ze wyszly nowe wersje biosow(jest mniejsze napiecie) i temperatury sa mniejsze srednio o 10-15 stopni.

Która wersja?

  • 7B47v12
  • 7B47v11

Nowszy BIOS do Z370 TomaHawk posiada dodatkowo zabezpieczenie Micro Code CPU Spectre/Meltdown i jeszcze RST.

Warto poustawiać w BIOS'ie na MANUAL niż na AUTO - będzie lepiej z Temp-CPU/V-Core.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wcześniej napięcie na procesorze było 1,422 V teraz jest max 1,322V temperatury spadły u mnie o 10 stopni. Proces aktualizacji biosu robiłem przez MSI live update 6 , miałem wersje 1.00 teraz mam 1,20 (to pisze u dołu w pasku informacji MSI live update 6) ale nie wiem czy to 7B47v11 czy 7B47v12(nie zapamiętywałem tych informacji)??Gdzie to sprawdzić ???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...