Temat był już na forum PCLab, ale może ktoś tutaj rzuci inne spojrzenie.
Potrzebuję sprzętu do:
programowania (web, mobile, kontenery, emulatory, może gry)
czytania, nauki, Internetu, oglądania filmów i poradników
obróbki zdjęć i wideo (czasami)
uczenia maszynowego (czasami)
grania (sporadycznie)
Oczekuję w szczególności:
cichej pracy, jeśli komputer nie jest obciążony (programowanie, czytanie, pisanie, www, itd.)
wsparcia sprzętowego do odtwarzania HEVC, VP10 i innych obecnie popularnych formatach
płynnej pracy z edytorami wideo i zdjęć, szybkiego kodowania filmów, itd.
niskiego zużycia energii (zwłaszcza gdy komputer nie jest obciążony)
wysokiej bezawaryjności (rzadko zmieniam sprzęt)
dobra jakość dźwięku/muzyki
Rozważałem różne opcje (nowy prywatny laptop, minikomputer, stacjonarka) i zdaje się, że jednak stacjonarka jest najlepszą opcją.
Rozszerzając temat, to:
Programowanie
Obecnie zajmuję się technologiami webowymi, a więc Dockery, wirtualizacja, płynna obsługa wielu maszyn wirtualnych (Docker pod Windą używa wirtualizacji). Chcę wejść mocniej w aplikacje mobilne. Możliwe, że zahaczę też o gry 3D i inne dziedziny.
Obróbka foto/wideo
Chcę mocniej wkręcić się w fotografię. Możliwe, że skuszę się na Lightroom, bo darmowe programy są toporne. Co do filmów, to też trudno powiedzieć. Darmowy DaVinci ma ograniczone funkcje i nie obsługuje Quick Sync. Próbowałem działać na lapku z Core i7 10gen, to po dodaniu efektu film tnie i nie da się odtwarzać podglądu. Kiedyś tworzyło się proxy do edycji (film w niższej rozdzielczości i mniej fps) i może to dalej jest rozwiązanie. Jeśli miałbym kupić płatny program, to wszystko jedno, jaki to będzie.
Granie
Nie gram w FPS-y i nie potrzebuję najwyższej rozdzielczości ani max klatek. Ale od czasu do czasu chętnie bym w coś zagrał, w jakieś klasyki. Na Sylwestra zamiast odpalać stream, to może w końcu w coś zagram.
Sztuczna inteligencja
To jest najważniejszy punkt. Nie wiem, czy znajdę czas na zabawy z AI i czy na domowej maszynce to ma jakikolwiek sens, jednak chciałbym spróbować. Wg mojej wiedzy to procesor powinien obsługiwać AVX-512, ale współcześnie obliczenia wykonuje się na GPU (a można na obu?).
Przechodząc do podzespołów:
Procesor - Intel Core Ultra czy AMD Ryzen?
Większość doradza Ryzena. Do gier to najlepsza opcja. Ale do pracy i do multimediów temat się komplikuje.
Ryzen zużywa mniej energii na max obciążeniu, oferując podobną wydajność. Ale przy małym obciążeniu zdecydowana przewaga na korzyść Intela. Wynika to pewnie z innej budowy, gdyż Intel ma rdzenie E (energooszczędne) i P (wydajne), a AMD ma rdzenie tego samego typu i wyższe minimalne taktowanie.
Intel ma obsługę Quick Sync Video. I tu mam pytanie, czy dotyczy to tylko transkodowania, czy ten układ pomaga także w odtwarzaniu filmów. Na laptopie z Intelem 10 gen jak odtwarzam HEVC 2.7K 50fps, to odtwarzanie idzie płynnie, a komputer nie wchodzi na wyższe obroty. Nie wiem, czy to zasługa obsługi kodeku przez kartę graficzną, czy właśnie technologii Quick Sync. W moim starym laptopie takiego filmu nawet nie obejrzę, a YouTube tnie i 100% CPU.
Intel ma układ NPU. Pytanie, czy obecnie jest do czegoś wykorzystywany i jak może pomóc w uczeniu maszynowym porównując do kart graficznych. Ewentualnie jak można ten układ wykorzystać w przyszłości. To jest jeden z powodów, dla którego rozważam jednak Intela.
No i w końcu wg niektórych testów Intel lepiej radzi sobie w programach i w JavaScript.
Rozważam tylko procesory z serii Intel Core Ultra oraz AMD Ryzen (np. 7950X3D).
Czytałem wątek o procesorach Intel Core Ultra i że to jest przejściowy procek, a Intel ma zaplanowane kolejne z zupełnie inną podstawką, a kupując Ryzena będziesz mógł kupić nowy model bez wymiany połowy podzespołów. Ok, to też jest argument, ale z drugiej strony rzadko wymieniam sprzęt i raz kupiony dobry procesor powinien spełniać zadanie na długie lata. Ale trudno przewidzieć, co się wydarzy w najbliższych latach.
Nie wiem, czy potrzebny mi CPU z najwyższej półki, czy bezpiecznie można zejść niżej. Bardziej chodzi o hałas, wydzielanie ciepła i zużycie energii niż o cenę.
Karta graficzna
Najczęściej polecane to 4070 Ti Super oraz 4080 Super (jeśli do AI, to ta druga).
Inne podzespoły
Z innych rzeczy to mam wątpliwości co do chłodzenia. Wiele osób przy mocnym sprzęcie odradza chłodzenie powietrzne i zaleca chłodzenie wodne. Ale raz, czy to jest 100% bezpieczne, bo jednak jakieś ryzyko jest, a po drugie to czy pompka i/lub przepływ cieczy nie hałasuje sama z siebie, nawet jeśli komputer nie jest obciążony?
Cena
Chciałbym się zmieścić w 10 000 zł, ale jeśli wyjdzie trochę więcej, to do zaakceptowania.
Do tego monitor(y) i peryferia - też możecie polecić.