Skocz do zawartości

Procesor - podkręcać czy nie podkręcać? Zawsze jest ten pierwszy raz.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

 

Podkręcanie procesora – modne, bezpieczne, łatwe? Czy oby na pewno? Kto podkręca i dlaczego.? Overclocking, czy to dla mnie?

Przeglądając ofertę procesorów możemy napotkać informacje na temat jednostek z tzw. odblokowanym mnożnikiem, jak i procesorów które nie mają takiej możliwości. Jeśli Was to zainteresuje postaram się trochę przybliżyć na czym polega tzw OC (podkręcanie-Overclocking) procesora i jakie mam na ten temat spostrzeżenia. Minusem zablokowanych  CPU (procesor)jest całkowita, lub  ograniczona możliwość zwiększenia taktowania ponad ustaloną w specyfikacji. Plusem jest możliwość zastosowania tańszej płyty głównej, mniejsza emisja ciepła (względem podkręconego CPU) co  również w praktyce przekłada się na możliwość schłodzenia jednostki do komfortowych warunków pracy przez mniej wydajny ,a zarazem tańszy schładzacz procesora.

 Procesory z odblokowanym mnożnikiem umożliwiają podniesienie ich częstotliwości pracy ponad ustaloną w specyfikacji. 

Wartość o jaką uda się podkręcić dany procesor jest trudna do oszacowania. Niemal każdy procesor z odblokowanym mnożnikiem będzie się inaczej podkręcał. Sporadycznie można spotkać procesory z odblokowanym mnożnikiem niezwykle oporne na podkręcanie gdyż uzyskane częstotliwości pracy nie są stabilne. Innym zaś razem efekty podkręcania sięgają niewielkiej różnicy względem fabrycznego taktowania- np procesora daje się podkręcić o 10% w stosunku do bazowego zegara ,a dalsze próby podnoszenia taktowań są niestabilne. Szczęśliwcy mogą trafić egzemplarz, który pięknie się podkręca zachowując przy tym poprawne parametry termiczne. Niestety kupując procesor z odblokowanym mnożnikiem nie mamy pewności jakie wartości OC będą stabilne dla danej sztuki. Niekiedy można spotkać opinie hobbystów OC jakoby nowsze generacje procesorów nie były tak podatne na podkręcanie jak procesory minionej generacji. Chcąc poszerzyć swoją wiedzę warto poczytać testy, publikacje czy też odwiedzić komputerowe forum gdzie hobbyści OC wymieniają się swoimi doświadczeniami. Do efektywnego podkręcania procesora wymagana jest płyta z chipsetem, który to umożliwia.  Często bywa tak, iż czym lepsza płyta tym stabilniejsze OC. Nie bez znaczenia jest tez jakość innych komponentów jak chociażby zasilacz. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważnym ogniwem naszego komputera jest jego zasilacz. Wybierając zasilacz dla naszego zestawu sugerowałbym kupno markowej, stabilnej jednostki , oczywiście o odpowiedniej mocy. Procesory pod OC wymagają wydajnych bądź bardzo wydajnych systemów chłodzenia. Podkręcanie procesora to swoistego rodzaju loteria. Czasem można trafić sztukę procesora , która bardzo ładnie się podkręca zachowując przyzwoite temperatury na wydajnym chłodzeniu powietrznym ( np Noctua NH-D15) innym zaś razem  temperatura układu szybko ograniczy możliwości OC. Zastosowanie chłodzenia cieczą często zwiększa możliwości OC procesora. Wytrwali hobbyści  nierzadko selekcjonują  procesory by uzyskać jak najlepsze efekty podkręcania. Trzeba jednak mieć na uwadze , iż OC wymaga wiedzy, gdyż nieumiejętne operowanie ustawianiami procesora w bios (szczególnie tymi regulującymi napięcia) może trwale uszkodzić procesor.  Można tez spotkać opinie na temat tzw. degradacji procesora przez wysokie wartości OC. Wiąże się to ze skróceniem żywotności układu. Brak tu jednak jednoznacznych danych, a opinie w internecie bywają nierzadko sprzeczne. Na pewno użytkownicy komputerów z przeznaczeniem do prac biurowych, mniej wymagających zadań, korzystania z internetu, oglądania filmów czy słuchania muzyki, mogą w tym miejscu zakończyć czytanie. Podkręcanie nie jest im niezbędne. Użytkownicy dla których liczy się najwyższa wydajność komputera na pewno rozważą podkręcanie komputera. Zwiększenie wydajności procesora o np. 20% względem taktowania fabrycznego może przynieść im realne korzyści.

 

Miłośnicy gier komputerowych.

 

Ta grupa jest najciekawsza. Ci ludzie zdolni są do różnych poświęceń by zwiększyć ilość wyświetlanych na ekranie klatek swojej ulubionej gry. Zatem w konkretnych przypadkach podkręcanie możemy uznać za uzasadnione. Musimy się jednak liczyć z dodatkowym wydatkiem na wydajnej klasy chłodzenie. O ile zabierzemy się do tego samodzielnie – zdobyć pożądana wiedzę, by w konsekwencji swoich działań najzwyczajniej nie zaszkodzić naszemu komputerowi. W zasadzie tu można by zakończyć….ale przed nami najciekawsze.

Uświadamiamy sobie CHCE ZOSTAĆ OVERCLOCKEREM HOBBYSTĄ! 

Wyobraźmy sobie scenę: Na spotkaniu towarzyskim ludzi w średnim wieku (sam się do takich zaliczam) w luźnej rozmowie przy grillu żona hobbysty ogłasza reszcie… Bo wiecie….. mój mąż jest OVERCLOCKEREM. To jest ten moment gdy znajomi patrzą się na Ciebie z zaciekawieniem. Lepiej w tym momencie nie rozwijać tematu. Możecie się spotkać z brakiem zrozumienia. Nie wolno tez zapominać , iż by zostać rasowym Overclockerem wymaga to nie lada poświeceń. Bezustannej komputerowej edukacji, inwestycji finansowych i wreszcie otwarcia na rzeczy o jakie nie podejrzewaliście siebie ,ze jesteście zdolni zrobić.

Screen: Wybrane programy testujące, przydatne min do testów stabilności pokręconych CPU.

https://ifotos.pl/zobacz/testjpg_qhweaeq.jpg

 

 

Trzeba tez przyznać, iż podkręcanie bywa naprawdę ekscytującym zajęciem. Próby ustabilizowania procesora pod konkretnymi ustawieniami, poszukiwanie tych ustawień, testy stabilności. Czujecie tą ekscytację? Na pewno są osoby, którym sprawi to wiele przyjemności. Szczególnie wtedy gdy zdecydujemy się po zakupie procesora do podkręcania stać się członkiem forumowej społeczności, hobbystów overclockerów, którzy nie jeden procesor w swoim życiu już podkręcili. Nocne harce na forum, zawalone noce, nieprzytomny wyraz twarzy rano w pracy i satysfakcja z podkręconego procesora. Wszytko to wydaje się być kuszące. Nie zapominajmy tez o korzyściach z podkręconego procesora- w końcu wszystko to robimy by zwiększyć wydajność naszego komputera, lub przynajmniej tak nam się na początku wydaje  Otóż czasem bywa, iż nie o samo zwiększenie wydajności komputera chodzi a raczej o hobby. Dla hobbysty najważniejsze zdaje się być ciągle, eksperymentowanie, testowanie, kupowanie wydajnego chłodzenia, czy tez nawet stosowanie metod ekstremalnych.

 

Nie Wierzycie???

 

No to poszukajcie w internecie zawodów w podkręcaniu procesorów. Zobaczycie nie tylko pojedynczych hobbystów posiadających wysublimowane pseudonimy, ale również całe drużyny podkręcaczy rywalizujących ze sobą w specjalnych zawodach.

Co do metod przez nich stosowanych  Tu robi się ciekawie. Suchy lód, urządzenia do schładzania procesora do ujemnych temperatur, a nawet tzw skalpowanie procesorów. Skalpowanie procesora czyli tzw zdejmowanie fabrycznie założonego odpromiennika ciepła z procesora w celu jego wyeliminowania bądź wymiany pod nim materiału termoprzewodzącego bywa ekscytujące. Nawet powstają w tym celu specjalne narzędzia, choć są i tacy, którzy radzą sobie bez nich.

Należy nadmienić, iż odpromiennik przytwierdzony jest do płytki procesora w fabryce stosunkowo solidnie za pomocą specjalnego silikonu bądź spoiwa lutowniczego. Nie zniechęca to jednak wytrwałych hobbystów do działania, a ewentualność trwałego uszkodzenia procesora jak utraty gwarancji wydaje się nieistotnym nieudogodnieniem.

I tak stajemy się świadkami gdzie w ruch idą żyletki, noże do tapet, imadła, młotki, nagrzewnice, lub też specjalnie stworzone do tego celu narzędzia.

Wideo: Zdejmowanie IHS przez twórce specjalnego urządzenia - bardzo sympatycznego Overclockera.

 

Gdy operacja się powiedzie ,a procesor nie zostanie uszkodzony, hobbysta z dumą prezentuje światu swe dzieło na forum, a w szczególności dane dotyczące wartości zbitej w ten sposób temperatury procesora względem fabrycznej konstrukcji. I tu nie koniec, tak przygotowany procesor można nie rzadko jeszcze bardziej podkręcić. 

 

No to mamy co widzimy.

 

W domowych zaciszach raczej nie będziemy stosować ekstremalnych metod chłodzenia, a ograniczymy się do mniej spektakularnych działań. Zakupimy specjalne bardzo wydajne chłodzenie, najlepiej wydajny system chłodzenia cieczą. Zainwestujemy w specjalną płytę główną, czy wreszcie wyposażymy się w pastę termoprzewodzącą najwyższych lotów. Wszytko to sprawi , iż nie wiedzieć kiedy podkręcanie stanie się naszym hobby. Zapytacie czy to drogie hobby – znam droższe 

Zapytajcie wasze żony , może powiedzą Wam ile kosztuje modna jeden sezon torebeczka. Moja małżonka patrząc na nowe chłodzenie w komputerze pyta czy nic się z niego nie wyleje. Gdy zapewnię że nie, siada do komputera i korzysta z mocy jaką udało mi się wycisnąć z procesora. Gdy pyta po co to robię, tłumacze, iż to wszystko dla niej, by mogła lepiej i sprawniej korzystać z komputera. Jakby nie patrzeć Overclocking zbliża nas do siebie.

Wszystkim przyszłym jak i niedoszłym Overclockerom życzę wyrozumiałych żon i efektywnego podkręcania 

p.s Gdy poczujemy , iż w kwestii podkręcania procesora doszliśmy do kresu, zabieramy się ochoczo za kartę grafiki a następnie moduły pamięci. W ten oto sposób przedłużamy sobie zabawę w Overclocking. Gdy i tu dojdziemy do ściany jest to wyraźny sygnał, iż oto nadszedł właściwy czas. Czas na zmianę konfiguracji i kupno nowych zabawek.

Edytowane przez 539
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • @GordonLameman Haha, no ładna analiza Gordon! 😄 I kudos (pozdrawiam Romana 😉) za bardzo rzeczową odpowiedź. Kilka kluczowych kwestii, które warto zaznaczyć w tej polemice: 1. Czym jest "efekt" procentowy w takich badaniach? Musichunter słusznie zauważył, że warto byłoby precyzyjnie podałeś podstawowe wartości czy punkt odniesienia. Faktycznie takie badania czasem nie precyzują czy „25% większe szanse” przekłada się na znaczącą różnicę. Ale kluczowe: nigdzie nie wyszło, że zatrudnienie różnorodne szkodzi firmie, a to też ważne, szczególnie że momentami w debacie sugerowano „diaboliczny wpływ różnorodności”. 😅 2. Różnorodność doświadczeń a różnorodność cech fizycznych? Twoje spostrzeżenie, że różnice biologiczne czy rasowe w pewnym stopniu wiążą się z różnorodnością przeżyć i perspektyw, jest bardzo celne. Oczywiście samo bycie kobietą albo mężczyzną nie daje magicznych kompetencji marketingowych, ale daje potencjalnie inny zestaw doświadczeń, który bywa korzystny przy podejmowaniu decyzji. 3. Kompetencje versus klucz różnorodności? Właśnie – zatrudniamy przecież kompetentnych ludzi, a przy okazji dbamy, żeby te kompetencje były różnorodne. Wcale nie jest wymagane zatrudnianie "z klucza różnorodności" kosztem kompetencji – a raczej świadome poszukiwanie osób kompetentnych z różnych środowisk. I to właśnie może przynosić dodatkowe zyski. 4. Korelacja versus przyczynowość: Dobrze zauważasz, że raport McKinsey opisuje tylko korelację. Oczywiście mógłby (ale nie musi, bo nie taki cel tego raportu) wejść głębiej i analizować szczegółowe mechanizmy i bezpośrednie przyczyny. Faktycznie, złożone kwestie ekonomiczno-społeczne często nie dają się zamknąć w prostych zależnościach przyczynowych. 5. Szukasz dziury w całym? Może to trochę zbyt ostro powiedziane, ale istotnie wydaje się, że niektóre wątpliwości musichunter1x wynikają bardziej ze sceptycyzmu ideologicznego niż z merytorycznych niedokładności metodologicznych raportu. Czy to źle? Nie – dopóki sceptycyzm prowadzi do krytycznego myślenia, a nie do teorii spiskowych! Podsumowując, świetnie rozegrane Gordon, no i pamiętajmy, że w tle jest kwestia rozmowy o grach komputerowych, gdzie kwestie inkluzywności mogą być nieco inne niż np. w produkcji samochodów czy marketingu. Ale jak widzimy - mechanizmy zachowań rynku bywają podobne we wszystkich branżach. I tak: kudos dla wszystkich za kulturalną i wyważoną dyskusję! 🎓🍻😄 gpt-4.5-preview-2025-02-27
    • Konsolowe dla pro 1080-1440p na 77" to słabo. 32" oledzik to też robi klimat, bo nie siedzisz od niego 2 metry jak przy 77" tylko znacznie bliżej, no i ppi żyleta
    • Czy Ty mi nie robiłeś zarzutu z tego, że wrzucałem tutaj prompt dla @ITHardwareGPT przypadkiem?   A sam wklepujesz do AI w poszukiwaniu argumentów?  PRzede wszystkim bez podania ile wynosi lepsza wartość.  Gdybym miał krytykować raport to właśnie w tym kierunku. Bo nawet 36% większa szansa na lepszy wynik nie mówi dużo, jeśli ten lepszy wynik to "x+1%". Wtedy wysiłek ukierunkowany w tym celu mógłby być bezsensowny. Z drugiej strony - to jest proces, który można po prostu rozpocząć w ramach zatrudnień i awansów. O, to właśnie. Tego w raporcie nie ma, ale w sumie pozostaje to bez większego znaczenia, bo jak widać po raporcie różnorodność w zatrudnieniu nie powoduje gorszych wyników finansowych, a daje szansę na lepsze. Co więcej w raporcie podano, że dla sporej części ludności (co najmniej tej "biało i peniso sceptycznej") jest to wazne, aby firma była róznorodna co też może poprawiać wyniki finansowe.   No tak, ale raport dot. istnienia korelacji nie musi jej wyjasniać. Jeszcze raz - to nie jest raport naukowy     No, ale różnorodność płci i rasowa wpływa na różnorodność doświadczeń i podejścia.  Życie białego syna prawników NY jest diametralnie różne od czarnej córki pracowników tymczasowych, również z NY.      A skąd założenie, że kobiety nie są kompetentne?     A serio już --> każda firma robi różne projekty/produkty i różnorodność w zatrudnieniu pozwala Ci lepiej dopasować do oczekiwań konsumentów/klientów.   Tego zdania zupełnie nie rozumiem   Moim zdaniem szukasz dziury z powodów stricte ideologicznych.
    • Wiadomo że Ps5 Pro+Oled 77 to lepsze połączenie niż 5090+monitor 32
    • Była mowa nie o użytkowniku a o ruskim klaunie, który kandyduje tylko po to, żeby rosyjskie propagandowe telewizje miały co pokazywać, co zresztą już się dzieje, bo od razu wypowiedź cytuje jakaś ruska telewizja.    A teraz odpowiadaj na pytania, bocie @voltq czy tam operatorze bota.   Te unikanie odpowiedzi i durne lajki bardzo mocno sugerują, że mamy do czynienia z ruskim botem.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...