Skocz do zawartości

Slayni

Użytkownik
  • Postów

    46
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Slayni

  1. 6 godzin temu, Send1N napisał(a):

    Zgadza się, jak użyłeś cabla "all in one" to obroty pompy zmieniają się równocześnie z obrotami wentylatorów dlatego najlepiej to rozdzielić wtedy możesz sobie ustawić stałe obroty pompy takie które cię zadowolą jeżeli chodzi o wydajność i kulturę pracy a sterowanie zostawić tylko dla wentylatorów zależnie od obciążenia. Co do obrotów pompy to nie ma to żadnego znaczenia ile tam ustawisz może schodzić tyle aż wydajność nie poleci gwałtownie na łeb, często między 100% a np 50% różnica zamyka się w 3-5 stopniach a jest nieporównywalnie lepiej dla ucha, dopiero jak konkretnie przegniesz i przepływ będzie za słaby zobaczysz drastyczny wzrost temperatur. Przed lata panował taki mint że pompa musi pracować na full obrotach lecz z biegiem czasu coraz więcej ludzi przestało w to wierzyć ;) Moja pompa pracuje w idle na 1500rpm od prawie 6 lat a fabrycznie maksymalne obroty ma na poziomie 2700rpm i ma się dobrze ;)

    Dzięki, Send1N. Gdybym miał kabel, to bym to zmienił, ale za cholerę nie mogę go znaleźć, więc zostawię jak jest. Najważniejsze w tym przypadku, że najwięcej hałasu robią wiatraki w obudowie, a nie same chłodzenie, stąd zmieniłem z pwd na dc (są 3-pinowe) i jest spokój i cisza. ;)

    • Like 1
  2. Cześć,
     

    Zamontowałem Liquid Freezer III 360 Pro używając kabla all-in-one i chcąc ustawić krzywą wentylatorów na komputerze brata, zauważyłem, że mam ograniczone możliwości. Drugiego kabla niestety nie znalazłem, ale mam nadzieję, że to nie problem, bo zaczynam lekko świrować. :boink:
     

    AORUS B850, 9800X3D i XPG Invader BTF z 5 wentylatorami w zestawie. W biosie mam aktywne CPU_FAN, SYS_FAN3. Inne okienka pokazują 0 RPM.
     

    Ustawiłem w CPU_FAN trochę wyższe wartości, bo doszedłem do wniosku, że jak użyłem kabla all-in-one, to całe chłodzenie wraz pompą pracuje na zakresie z CPU_FAN. Mam rację? W dodatku, czy 30% i 40% to nie za mało dla pompy?
     

    Testowałem dzisiaj i w idle jest z 38C, w grach około 60C. Jest o wiele ciszej i przyjemniej, w porównaniu do domyślnych ustawień, chodź to bardziej wentylatory obudowy robiły najwięcej szumu. W SYS_FAN 3 ustawiłem mniejsze wartości, do 60 stopni max 30%.

    Z góry dzięki za pomoc!

    https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_b850-aorus-elite-wf7_1003_e.pdf

    IMG_2083.thumb.JPG.29132771545008afefa0f0c8e644cdbe.JPG

  3. W dniu 3.02.2026 o 23:50, Send1N napisał(a):

    Ustaw pompę na stałe 50% czyli linia prosta od prawej do lewej to w zupełności wystarczy do odpowiedniego przepływu cieczy i temperatur, stracisz może 3 stopnie wzgledem 100% rpm a kultura pracy będzie znacznie lepsza, SYS FAN1 jak i cpu fan możesz ustawić tak że do 60 stopni będą na 20-25% a dopiero od tego momentu krzywa zacznie rosnąć, 100% pod obciążeniem też ci nie potrzebne możesz ustawić tak aby maksymalnie oba rozkręciły się na 70% i to wszystko.

    Send1N, ustawiłem stałe 60% dla pompy. Będę testował na dniach jak się zachowuje komputer. Pracuje teraz na około 2850RPM. To całkowicie normalne i bezpieczne na dłuższą metę?

    U brata z tym samym procesorem, chłodzeniem i obudową ustawiłem to samo, tylko z racji, że Gigabyte ma ostatnią kropkę na 100%, to ustawiłem 90C/100%. Jednak nie wiem dlaczego, ale płyta Aorus B850 nie wyświetla RPM pompy. Jest stałe 0 RPM bez względu na ustawienia z prawej strony. Teraz pytanie, czy ona pracuje w stałych 60%, czy nie widzi tych ustawień?

    Edit. Brat ma all-in-one kabel, dlatego nie pokazuje cpu_opt ani fan4_pump. Zgaduję, że pompa widzi krzywą z cpu_fan i na niej pracuje. :boink:
    W CPU_FAN ustawiłem: 30C/30%, 40C/30%, 50C/35%, 60C/40%, 70C/55%, 75C/60%, 90C/100%. 

    IMG_2085.thumb.JPG.e2b84b9bd21c131bde9756161e63c333.JPG

  4. Cześć,
    posiadam 9800X3D, Liquid Freezer III Pro 360 oraz obudowę XPG Invader X BTF wyposażoną w pięć wentylatorów. Chciałbym zapytać, jak rozsądnie ustawić krzywą pracy wentylatorów.
     

    Podczas grania temperatury są w pełni akceptowalne, a że używam słuchawek, poziom hałasu nie stanowi dla mnie problemu. Natomiast w spoczynku komputer wydaje się, moim zdaniem, zbyt głośny.
    Wszelkie ustawienia w MSI Center mam na auto i nic nie ruszałem. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki i sugestie dotyczące optymalnej konfiguracji.

    Zrzutekranu2026-02-03220736.thumb.png.ea405d11ea369257493e5bd34e6550f9.pngZrzutekranu2026-02-03220721.thumb.png.ba68716f4ce98912a0396624055c7ef1.pngZrzutekranu2026-02-03220714.thumb.png.4d3a0a3e4c740534850485379638de00.pngZrzutekranu2026-02-03215836.thumb.png.882d745918eda64fbd4b414d1cb6c800.png

     

  5. Cześć, 

    czy KIOXIA 1TB EXCERIA Plus SSD NVMe PCIe Gen 5x4 jest dobrym SSD, czy znajdę lepsze dyski w podobnej cenie? Mam ofertę za 399 złotych.
    Mam obecnie Kingston Fury Renegade 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe, ale za bardzo zdrożał, żeby dokładać do niego. A ponoć będzie jeszcze gorzej. :sex:

  6. 16 godzin temu, Send1N napisał(a):

    A problem z restartującym się pc rozwiązałeś? ogólnie to jeżeli to co piszesz serio ma miejsce to są jakieś cuda :E 

     

    PS. najnowszy bios do twojej płyty jest z wczoraj na stronie, więc próbuj zrobić update.

     

    Mam najnowsze sterowniki, zaktualizowane wczoraj, ale problem nadal występuje, chociaż rzadziej, mniej więcej co drugi lub co trzeci dzień. Komputer uruchamia się, zaczyna lagować, następuje restart, po czym śmiga do rana. :D
     

    Na forum nVidia jest wiele wątków dotyczących tego samego problemu. Problem dotyczy nie tylko serii 50XX, ale także poprzednich modeli, co dodatkowo utrudnia sytuację.
    https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/game-penad-drivers/13/559105/geforce-grd-57270-feedback-thread-released-3525/
     

    Planuję teraz zrobić downgrade i zainstalować wersję 512.16. Jeśli to nie pomoże, będę czekać na naprawione sterowniki, bo co mi zostaje? 

  7. 11 godzin temu, militarny78 napisał(a):

    Byc moze ze ustawienia EXPO ci dzialaja niestabilnie moze sprobuj ustawic recznie np 32-40-40-76.

    Dzięki, spróbować zawsze można. 

    9 godzin temu, Nex1M napisał(a):

    A ja bym zrobił czyszczenie sterowników do karty graficznej nvdia w trybie awaryjnym przez DDU z zaznaczona opcja aby windows nie pobieral nowych i zasinstalował najnowsze(dzisiejsze), dodatkowo najnowszy sterownik chipset do płyty głównej.
    Na forum nvdia ktos wspominal o rebootach na rtx 5xxx
    Witaj w drużynie beta testerów :) , Mi co prawda sie nie resetuje, ale mialem jakies artefaktopodobne kropczeki przy ladowaniu systemu, w biosie itd. Dodatkowo monitor potrafi tracic sygnał w biosie, przy wlaczonym discordzie z akceleracja.
    Mam najnowsze stery karty i chipsetu zainstalowane na czysto, na ten moment jest spokój 
    I zaktualizuj bios płyty głównej jak jeszcze tego nie robiłeś, najlepiej go zresetuj do ustawien domyslnych wlacz tylko expo i testuj czy jest poprawa

    Pojawił się jeden mały artefakt zaraz po postawieniu systemu, ale zwaliłem winę na brak zainstalowanych sterowników. Dodatkowo zaktualizowałem BIOS do najnowszej wersji i jest ok. Sterowniki do wszystkiego mam najnowsze. Jedynie nie instalowałem do iGPU, ale nie widziałem sensu, bo w BIOSIE całkowicie ją wyłączyłem i Windows przestał ją widzieć.
     

    Na razie wyłączyłem Memory Context Restore i testuję, czy samoczynny restart pójdzie w cholerę. :D Dziś go nie było, ale jako że w zwyczaju ma się pojawiać co drugi dzień, zobaczymy, jak będzie jutro.


    PS: Chyba znalazłem ten post. https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/game-penad-drivers/13/557611/5080-stutterfreeze-at-win-startup-leading-to-bla/

  8. 20 minut temu, militarny78 napisał(a):

    Pewnie za duze ujemne curve ustawiles.:wariat:Zmien o 5 wyzej i wtedy testuj.Czyli jezeli ujemne masz -30 to ustaw -25.:boink:

     

    Nic ręcznie nie ustawiałem. BIOS automatycznie wyświetlił profile EMPO 1 i EMPO 2 - z 4800 na 6000 MT/s. (30-40-40-76).
    Jest jeszcze opcja Memory Try It!, ale nie mam jej wybranej. Tam są gotowe profile OC z taktowaniem ponad 6000 MT/s.

  9. Ostatnio złożyłem komputer i zauważyłem, że występuje z nim drobny problem. Co drugi dzień (tak przynajmniej zaobserwowałem) podczas uruchamiania komputer startuje, ale zauważam lekkie spowolnienie systemu (jakby były opóźnienia, coś w rodzaju lagów). Po około dwóch minutach ekran monitora gaśnie (no signal detected), a komputer samoczynnie się restartuje. Po restarcie wszystko działa bez zarzutu przez resztę dnia.

    Gram w gry, testuję go pod maksymalnym obciążeniem, przeprowadziłem wszystkie benchmarki w 3DMark, dodatkowo wykonałem Stress Test (OCCT+3D Mark) ponad 5 razy i nie wystąpił żaden problem! Gdzie może tkwić źródło tego problemu?

    Jednostka:

    • 9800X3D
    • MPG B850 EDGE TI WIFI
    • MSI RTX 5080
    • ADATA XPG Lancer Blade RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz
    • SSD Kingston Fury Renegade 2TB M.2 228
    • Gigabyte Aorus Elite P 1000W 80 Plus Platinum ATX 3.1

     

    Dodatkowo:

    • W planie zasilania mam wyłączony Szybki Start
    • W BIOSie mam wyłączony Fast Boot
    • RAM jest ustawiony zgodnie z profilem EXPO 1 (z 4800 na 6000 MT/s.)
    • Najnowszy BIOS
    • Windows 11 24H2

     

    Pozostałe ustawienia w BIOS:

    • Global C-state Control: Auto
    • Power Supply Idle Control: Auto
    • ErP Ready: Disabled
    • Wake up Event by: BIOS

     

    Dzisiaj poszperałem i zmieniłem:

    • ASPM Control for CPU PCie: Disabled
    • Memory Context Restore: Disabled

    • Global C-state Control: Disabled

    • Power Supply Idle Control: Typical Current Idle


    Cholera wie, czy to coś pomoże. :(

  10. Mój komputer przechodzi w tryb uśpienia po pewnym czasie. Wystarczy kliknąć myszką, aby go obudzić i wrócić do pulpitu bez konieczności wpisywania hasła do systemu Windows. Jak mogę to wyłączyć?
    Mam ustawiony plan zasilania na Wysoka wydajność, a zarówno tryb uśpienia, jak i hibernacja są wyłączone. Mój procesor to 9800X3D.
     

    Mam zainstalowany najnowszy BIOS, ale nie zmieniałem żadnych ustawień. Która opcja w BIOS-ie odpowiada za to zachowanie?
     

    powercfg /requests → Wszystkie wpisy są ustawione na NONE

    powercfg /a → Dostępne stany uśpienia: Standby (S3), Hibernate, Fast Startup = "System firmware does not support this standby state."
     

    W BIOS-ie mam:

    Global C-state Control: Auto

    Power Supply Idle Control: Auto

    ErP Ready: Disabled

    Wake up Event By: BIOS
     

    Co zrobić?

  11. Cześć, dopiero co odebrałem komputer i zastanawiam się nad ustawieniem krzywej wentylatorów. Posiadam 9800X3D z chłodzeniem Liquid Freezer III 360. Obudowa to XPG INVADER X, która ma zamontowane 5 wentylatorów. 
    Procesor osiąga 38 stopni w stanie spoczynku. W bardziej wymagających grach dobija do 68 stopni. Zestaw jest cichy i nie przeszkadza, ale zastanawiam się, czy go nie wyciszyć w stanie spoczynku. 

    Krzywa jest automatycznie ustawiona poprzez system SMART w MSI Center.

    Jeżeli dobrze czytam: CPU Fan 1 to nic innego jak wiatraczki od chłodzenia, PUMP SYS Fan 1 to ciecz, a SYS FAN 1 to wiatraki w obudowie.
    Zakładam, że pompa ma pracować na pełnych obrotach, stąd stałe +2000 RPM. 
    Powinienem zostawić to jak jest, czy może ściszyć go trochę w stanie spoczynku? Mogę liczyć na pomoc, jak to ustawić mądrze?

    Zrzutekranu2025-02-22090032.thumb.png.e537bd54505164a59abdca2b67f2067a.png
     

    Zrzutekranu2025-02-22085719.thumb.png.b5a01694bfff5618c498da09d6d0e28b.png

     

    Zrzutekranu2025-02-22092709.thumb.png.fee3fabb79bc69435d22958c030840f6.png


    Zrzutekranu2025-02-22092925.thumb.png.93911ec58db3cfaadec2931210b2c0f1.png

     

  12. 13 minut temu, Danio napisał(a):

    Ponad tydzień temu udało mi się zakupić MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC za 5199 zł w Komputroniku - dzisiaj zamówienie zostało anulowane. Zadzwoniłem na infolinię i dowiedziałem się, że nie doszło do transakcji i mogli tak zrobić (z powodu braku towaru w magazynie). Pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją, jakby nie mogli wpisać mnie w kolejkę oczekujących - chyba, że chodzi o kasę... Samo upolowanie karty jest czasochłonne i po prostu trudne. Żenujący sklep i żenujące podejście do klienta. Czy ktoś też tak miał? Będę chciał zgłosić sprawę do UOKiK.

     

    W razie co mam jeszcze identyczne zamówienie z Euro RTV AGD, ale bez daty dostawy...

    UOKiK nic im nie zrobi.

    • Upvote 1
  13. 16 minut temu, Send1N napisał(a):

    Ten film wyżej to fake, 24h2 to najwolniejsza wersja od strony cpu, jak nie liczysz każdej klatki na osd to instaluj, różnice są minimalne.

    W takim razie zostanę przy 23H2, jak instalator zadziała. :)

  14. 6 minut temu, bourne2008 napisał(a):

    Zainstalujesz to co masz na pendrivie czyli 23H2. Natomiast w aktualizacjach pojawi się 24H2, którego możesz zainstalować od razu lub odłożyć "na później".

    Zainstalowałbyś 24H2 na moim miejscu, czy nie?

  15. Przymierzam się do instalacji W11. Mam gotowego pendrive z lutego 2024, na którym jest Windows 11 w wersji 23H2. 
    1. Czy użycie tego pendrive zainstaluje 23H2 zamiast 24H2, nawet jak podłączę komputer do internetu po utworzeniu konta lokalnego?
    2. A może zaryzykować i pobrać 24H2? Jest już kilka miesięcy po premierze i patrząc na testy, jest cacy.

     

  16. Jak prawidłowo włączyć Secure Boot na płycie Gigabyte X870 AORUS ELITE przed instalacją W11? Wybrałem Enabled, a nadal wyświetla Not Active.
    Secure Boot Mode ustawić na Custom czy Standard? Nie chcę tego spiepszyć, bo czytałem, że jak się utworzy jakieś klucze, to będą problemy, a już się pobugiłem. :(
    UEFI, TPM, Secure Boot, CSM.. cholera. Co w końcu ustawić przed instalacją tej 11?

    2. W TPM mam do wyboru auto, dTMP, ASP fTMP i Pluton fTMP.

  17. Zamówiłem obudowę INVADER X wraz z Liquid Freezer III 360, ale mam pewne obawy o kompatybilność. Na stronie XPG znalazłem tylko informację, że górna część obudowy jest przystosowana pod chłodzenie 360 mm, ale brak szczegółów na temat grubości czy dokładniejszych wymiarów chłodnicy. Czy ktoś z większym doświadczeniem mógłby podpowiedzieć, czy to chłodzenie zmieści się bez problemu?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...