Skocz do zawartości

Wentylator be quiet! Dark Rock 3


Gronek31

Recommended Posts

Witam.

Mam nietypowy problem, a raczej chciałbym się dowiedzieć dlaczego nie mogę ustawić wentylatora chłodzenia czyli Silent Wings 3 135mm w biosie na 0%.
Tutaj screeny, przepraszam że z telefonu ale nie miałem pod ręką pena.-> https://photos.app.goo.gl/MMbhon29KuALne9g8

Więc tak, podłączone mam 2 140mm sw3 na przód, 1 120mm sw3 na tył i te są podłączone do mobo w wejścia system fan 1,2,3
Bo tylko tyle jest wejść więc 1 120mm u góry obudowy dałem pod wejście cpu2. W sumie wszystko tak jak widać na screenach da się ustawić nawet na 0%(co ciekawe za nim aktualizowałem biosa to mogłem ustawić nawet tą pierwszą kropkę na 50*C-50% i startowało dopiero wtedy, ale po aktualizacji biosu jak tak zrobię to i tak chodzą mimo że jest 40*C więc muszę dawać teraz pierwszą kropkę na 0%)
Niestety wentylator od chłodzenia nie chce się zatrzymać, a widziałem na wielu poradnikach, nawet mówił cyt"o nawet się jeszcze wentylator na chłodzeniu nie odpalił bo tak chłodno"

Nie wiem czemu tak się dzieje jak widać na screenach czy dam wszystko na 0% czy od 50*C-0% i tak chodzi, da się go jakoś ustawić bo jak widać przy 40% już śmiga na ok.800rpm więc w ogóle dziwne że on chodzi na 500rpm bo to by oznaczało że chodzi gdzieś w granicach 20% a nawet jest często ostrzeżenie na czerwono uwaga bo poniżej 40% mogą nie zachowywać się prawidłowo czyli nawet się nie odpalą.

I też w hwmonitor ten od chłodzenia na cpu1 wyświetla się jako cpufan a ten co jest podpięty pod cpu2 jest jako sysfan co też tego nie rozumiem.

Chyba, że nie ma w ogóle tematu bo wentyle od chłodzenia mają jakieś zabezpieczenie i chodzą cały czas choć to dziwne by było.

Chyba że to wejście na mobo jest jakieś uszkodzone?


Ps. Jeszcze zauważyłem, że ten podłączony pod cpu2 co jakiś czas się załącza na kilka sekund na niskich obrotach i wyłącza i tak co chwilę.

Edytowano przez Gronek31
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomcug napisał:

Masz możliwość wyboru trybu DC/PWM w BIOS-ie? Bo na screenie nie widać, czy jest coś takiego. Jeżeli nie ma, to nie zrobisz półpasywa, bo regulację PWM nie zejdzie się z obrotami do zera. Nowsze płyty MSI praktycznie wszystkie mają DC, na Z170 nie wiem, czy też tak było.

Nie widzę tam takiej opcji.

Wcześniej miałem w obudowie standardowe pure wings 3 pinowe i mogłem je też w biosie ustawić na taką temp/obtoty jakie chciałem, nie znam się więc nie wiem czy w końcu 3 pin a 4 pin ma różnicę jeśli i tak je w biosie ustawiam. 4 pinowe można chyba jeszcze z poziomu sytemu wtedy sterować? albo jak mają niektóre obudowy taki kontroler na wszystkie wentylatory.

 

Tak więc też na tych nowych silent wings 4 pinowych jak widać mogę zejść do zera. I ten od chłodzenia też jest 4 pinowy tylko to silent wings 2 starsza wersja więc może jakiś mankament tamtej wersji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie ma możliwości przełączenia na regulację DC, to niestety wygląda na to, że nie da się z tym nic zrobić. Przy regulacji napięciowej konfigurację półpasywną można zrobić zawsze, za pomocą PWM niekoniecznie, bo to zależy od wentylatora:

 

https://electronics.stackexchange.com/questions/215562/can-a-pwm-fan-be-turned-on-and-off-with-the-control-pin-voltage

 

Zgodnie z zalinkowaną stroną, wyłączenie wentylatora poniżej pewnego poziomu PWM nie jest obligatoryjne i najpewniej te nowe SilentWings nie oferują takiej możliwości.

 

Dnia 20.10.2019 o 19:34, Gronek31 napisał:

Wcześniej miałem w obudowie standardowe pure wings 3 pinowe i mogłem je też w biosie ustawić na taką temp/obtoty jakie chciałem, nie znam się więc nie wiem czy w końcu 3 pin a 4 pin ma różnicę jeśli i tak je w biosie ustawiam.

 

Niemniej jednak to mnie zaciekawiło. Czyli na 3-pinowych wentylatorach normalnie działa regulacja obrotów? Jeśli tak, to najpewniej płyta sama potrafi się przełączyć na regulację napięciową. Można wtedy wykorzystać ten trick i podłączyć 4-pinowe jako 3-pinowe, np. z wykorzystaniem rozgałęzienia Y, tylko przy tej wtyczce, która wchodzi do mobasa uciąć kabel odpowiedzialny za sygnał PWM. No i dla pewności jednak poprosiłbym o screeny z regulacji wentylatorów, ale takie, żeby było cały ekran widać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...