Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hej, będzie tutaj powstawała na bieżąco baza profili .icc, tworzonych na potrzeby testów monitorów. Totalnej taniochy nie kalibruję, bo z tego się nic nie wyrzeźbi. Profile robione na X-rite i1 Display Pro
 

Acer XB271HU - gamma 2.2, jasność 26, rgb 100-93-98 XB271HU.icm

AOC G2460FQ - gamma3, jasność 16, rgb 49-47-45 G2460.icm

AOC i2769VM - gamma1, jasność 38, rgb 46-47-47 2769VM.icm

 

 

 

  • gtxxor przypiął/eła ten temat
Opublikowano (edytowane)

Tu masz przykład selekcji fabrycznej monitorów gamingowych. To taki hi-end na IPS-ie z Freesync stąd cena poniżej 3000zł.

https://forum.pclab.pl/topic/1108106-MG279-Backlight-Bleed/

3 zdjęcia zabija - nawet na IPS-ie za 500zł czegoś takiego nie da się osiągnąć. Asus jednak nie takie rzeczy potrafi wyselekcjonować. 

Jak trafisz na taką nie taniochę to rzeczywiście kalibracja będzie wyzwaniem XD

 

Edytowane przez omar2033
Opublikowano (edytowane)

Chciałem Ci dać tylko do zrozumienia, że ta taniocha jak to nazywasz potrafi często "świćić" lepiej niż te gamingowe hi-endy.

Choćby taki niemal 24 calowy IPS-ik

https://www.overclockers.ru/lab/58587/Maksimalnoe_uproschenie_obzor_i_testirovanie_monitora_AOC_i2369V.html

https://pcmonitors.info/reviews/aoc-i2369vm/

Może właśnie warto czasem przeprowadzić kalibrację takiej taniochy bo raz, że z fabryki na 100% nie wyjeżdża skalibrowana, dwa taka kalibracja może znacząco poprawić obraz i 3 większość ludzi kupuje i użytkuje taniochę.

Edytowane przez omar2033
Opublikowano

Nie wiem, czym się zachwycasz. 88% pokrycia przestrzeni sRGB (zdecydowanie mniej niż ta TN-ka AOC za 5 stówek), błędy Delta E podali tylko średnie, więc z tego nic nie wynika. Do tego srebrzy. Kalibracja nie jest bezstratna, jak weźmiesz taki monitor i pościnasz mu kanały, to zrobisz sobie tylko krzywdę dla własnego feelingu. I jestem bardzo ciekawy, jak będzie wyglądała zieleń na tej zabawce po oprofilowaniu hehe

Opublikowano (edytowane)

Co Ci po tym niemal 100% pokryciu przestrzeni SRGB jak będziesz miał takie plamy jak na tym selekcie od ASUSA ?

Ten taniutki monitorek AOC-a zabija tego ASUSA równomiernością podświetlenia.

Zresztą, Twój kalibrator, Twoja decyzja.

Edytowane przez omar2033
Opublikowano

MG279Q to żaden "selekt", to po prostu szybki IPS, co musi kosztować. Asus selekcjonował tylko matryce w PG278Q, a właściwie robiło to AU Optronics, i to nie pod kątem podświetlenia, ale charakterystyki kolorymetrycznej. A po co mi 100% pokrycia sRGB dowiedziałbyś się, jakbyś musiał popracować w aplikacjach, gdzie głupieje sterowanie kolorem. Załadować w LUT-a można wszystko (no prawie), ale to jest tylko półśrodek. I dalej masz problemy na gradientach, których nie ogarniesz w monitorach z 6-bitowym sterownikiem.

Opublikowano

Ale można być też gościem jak ja, który nie pracuje z grafiką, ale potrzebuje monitora o względnie wiernej reprezentacji, a przy tym chce kupić panel szybki, bo gra. I z tym sterowaniem kolorem, to nie tylko aplikacje robocze mają problem, zapewniam. Potem masz tygrysy z żółtaczką ;)

Opublikowano (edytowane)
Dnia 31.03.2016 o 15:12, gtxxor napisał:

Nie wiem, czym się zachwycasz. 88% pokrycia przestrzeni sRGB (zdecydowanie mniej niż ta TN-ka AOC za 5 stówek), błędy Delta E podali tylko średnie, więc z tego nic nie wynika. Do tego srebrzy. Kalibracja nie jest bezstratna, jak weźmiesz taki monitor i pościnasz mu kanały, to zrobisz sobie tylko krzywdę dla własnego feelingu. I jestem bardzo ciekawy, jak będzie wyglądała zieleń na tej zabawce po oprofilowaniu hehe

Zachwycam się tym, że taki prosty IPS za 600zł ma parametry (czytam to z testów) na poziomie podobno jednego z lepszych cywilnych monitorów IPS 24 FHD czyli Forisa FS2434, którym o ile nic się nie zmieniło byłeś zachwycony. Tak bardzo dla Ciebie istotne pokrycie sRGB na poziomie 89% (po kalibracji nieco ponad 89%). Czyli szału w trampkach na d Eizo nima.

https://www.prad.de/new/monitore/test/2014/test-eizo-fs2434-bk-teil7.html

Do tego kompletna kaszana z podświetlenie na czerni

https://www.prad.de/new/monitore/test/2014/test-eizo-fs2434-bk-teil5.html

ausl02.jpg

Cena tego Eizo to niemal 2,5x ceny budżetowego AOC-a.

 

Edytowane przez omar2033
Opublikowano

Bo czytasz testy, gdzie wyniki są przedstawiane w tabelach, a z tabel nic nie wynika, bo monitor z 85-procentowym pokryciem sRGB może mieć lepszy kolor niż ten z 95-procentowym. Eizo jest w tym lepszy od tych zabawek za 600 złotych, że bryła gamutu mieści się mu w obrębie sRGB w całości. A w takich tanich AOC-ach czy LG jak masz 90% pokrycia, to 20% wywala się poza przestrzeń. Utniesz to tracisz kolory, nie utniesz to głupieje sterowanie w Winzgrozie i masz takie kwiatki jak żółto-zielona trawa na zdjęciach albo rude włosy w kolorze gwiazdy ZSRR. Ważna jest też gamma lokalna, temperatura barw i szereg innych parametrów, gdzie w tanich monitorach zaczynają się dziać cuda.

Jeśli uważasz, że dobry monitor można kupić za 600 złotych, to jest to równoznaczne z twierdzeniem, że Brutus M23 to dobra obudowa.

Wracając do meritum, tanich monitorów się nie profiluje, bo można bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Opublikowano

Akurat Prade.de to robi przyzwoite testy. Ten Eizo jest zwyczajnie przereklamowanym monitorem. Na Labie jest o nim cały wątek, ludzie zwracali po kilka sztuk.

Uważam, że za 600-800zł można mieć dziś monitor, który świeci tak sam jak DELL czy Eizo za 1100-1300zł. Ten Eizo jest tego dowodem, wcześniej pewien DELL, którego nasz wspólny kolega szybko oddał na zwrot 14-dniowy.  IIyaama, AOC, Samsung, LG i inni teoretycznie mniej uznani zwyczajnie nie każą sobie tyle płacić za markę i reklamę. Myślisz, że cena proporcjonalnie wynika z jakości i przedstawia realną wartość sprzętu. Ja akurat w przypadku monitorów się z tym nie zgodzę. Tutaj realnie często losowość sztuk ma ogromne znaczenie. Dopiero powyżej 2000zł masz teoretycznie lepsze monitory - teoretycznie bo i te za 3500zł czasem pokazują kaszanę, a według zapewnień są selekcjonowane (matryce itd). Reasumując taki TFT Central profiluje wszystko co wpadnie im do testów w ręce i do tego zamieszają także profile ICC innych użytkowników.

https://www.tftcentral.co.uk/articles/icc_profiles.htm

Biorąc pod uwagę prezentowane przez Ciebie podejście średnio liczę, że ktokolwiek w tym kraju skorzysta z Twoich profili.

Zwyczajnie 95% ludzi ma tanie budżetowe monitory, którymi Wasz redakcyjny kolorymetr się nie zhańbi. 

 

Opublikowano

Trudno, niech nie korzysta. Ja mam politykę taką, aby poprawić sytuację użytkownikowi tam, gdzie to możliwe i nie starać się uszczęśliwiać nikogo na siłę. Bakaka monitor ma po kalibracji kontrast 600:1 i cuda z gammą. Taki Bakak woli mieć tygrysa z żółtaczką nic nie widzieć nic i jarać się, że mu Delta E spadła.

Trzeba mierzyć siły na zamiary. A nie bezmyślnie tłuc profil, bo takie mam widzimisie.

Opublikowano

Wtrącę się bo Piotrek podesłał mi linka i nie moge czytać tych bzdur bo mnie skręca. Żadne wrzucanie danych do LUT karty graficznej (profil icc) nie pomoże jeśli monitor jest lipny i z żadnej tandety za 600 zeta nie zrobi się monitora do koloru. Żeby w ogóle myśleć o profilowaniu monitor musi dobrze reagować na zmiany w osd. W większości tanich monitorów obniżenie jasności powoduje dramat na bieli i nie tylko chodzi o spadek kontrastu bo to jest logiczne ale zaczyna wariować temperatura barwowa i ociepla się. Można reagować kręceniem kanału błękitów ale wtedy dochodzimy do przesycenia. Tak w koło Macieju. 99% recenzji pokazuje tylko spadek błędów delta E i nie są robione choćby pomiary jasności bieli. Recenzentowi wydaje się że wszystko mu gra a prawda jest taka że krzywe korekcyjne są porozjeżdżane totalnie i na kanałach zostaje 5 odcieni na krzyż. Gradienty są poschodkowane strasznie. Profil ICC jest po to aby poprawić reprodukcję na względnie dobrym monitorze nie wyczarować cudów z tandety. 

 

Dlatego przyznaję rację że na tanich pseudo monitorach kalibracja i profilowanie (bo to nie jest to samo) może tylko zaszkodzić. Bo jak ktoś kupuje monitor za taką kasę to mu nie jest potrzebna do niczego reprodukcja kolorów bo on nie będzie robił grafiki czy drukował materiałów gdzie kolor ma znaczenie. A obraz w jakiś tam grach czy filmach będzie lepszy na oko niż obraz po profilowaniu. 

Opublikowano

A co takiego w moich wypowiedziach okazało się dla Ciebie bzdurą. Rozumiem, że chodzi o to, iż taki Eizo-droższa budżetówka wypadł bardzo podobnie do jak to nazywasz tandety za 600zł. Jeśli uważasz, że nie warto kalibrować takich monitorów to napisz nam od ilu zł zaczynają się monitory, które warto poddać kalibracji. 

Opublikowano (edytowane)

Nie wypadł bardzo podobnie. Zacznijmy od tego że ten test na prad.de kupy się nie trzyma bo gdzie bym nie patrzył (i sam mierzyłem też) jest ponad 97% pokrycia sRGB, a im nie wiadomo czemu wyszło 89% - flatpanels hd ma już poprawne wyniki, nawet pclol ma poprawne, a tutaj jakieś cuda. Nie wyłączyli automatycznej regulacji jasności którą ten monitor ma i wtedy kolorymetr głupieje pewno taka przyczyna. Co śmieszne wnioski już mają dobre

Cytat

Das Display des Eizo FS2434 überzeugt mit einer brillanten Farbwiedergabe

A w czym eizo jest lepszy już mówiłem. Zobacz sobie jak wyglądają krzywe korekcyjne na takich aoc czy szajsungach dla ludu to zobaczysz w czym jest rzecz. Sprofiluj go pod zrzucenie błędów to zobaczysz co Ci zostanie z obrazu. Posypie Ci się gamma, obraz się nienaturalnie rozjaśni, bo inaczej żadnych detali na tym nie zobaczysz. Gradienty zmienią się w schody. 3/4 odcieni pójdzie się walić. 

Na każdym monitorze zbijesz delty E, ale gdyby każdy wówczas nadawał się do grafiki to sam bym kupił taki konsumencki monitor bo po co wywalać worek kasy na więcej. 

Bo jeszcze dodam jakbyś nie wiedział to profilowanie nie zwiększa ilości kolorów do wyświetlenia lecz zmniejsza ale tylko poprawia reprodukcję. Im monitor gorszy tym więcej barw ginie. 

Edytowane przez DanielYS
Opublikowano

A Ty widziałeś kiedyś czerń na jakimkolwiek monitorze lcd zwłaszcza na ipsie? Bo ja nie widziałem ale może mnie wtajemniczysz co to za monitor to kupię by zmienić naklejkę i zbiję fortunę. Mówi ci coś takie pojęcie jak losowość sztuk? Tak w każdym monitorze konsumenckim występuje taka losowość. W profesjonalnych też ale tam elektronika koryguje a też nie zawsze i czasem są z tym zbyty straszne. Choć myślę że jakbym przywalił w mroku przy ISO400 fotkę jak oni to na każdym lcd na ledach wyszła by taka sytuacja. I jak tak się czepiasz o losowość to powiem ci więcej. Eizo ma jakiś tam rozjazd na luminancji a weźmiesz trzy aoc czy szajsungi i każdy ma inny... gamut. Tam są dopiero jaja. 3/4 firm w takim segmencie wali losowe matryce do monitorów jak wleci z dostawy. Mówiłem Piotrkowi to Nie ma sensu testować takiego szrotu bo tam każda sztuka jest inna. Jak kupujesz Eizo to chociaż wiesz co masz.Wiesz że Eizo fs2434 pod względem matrycy i elektroniki = inny Eizo fs2434. Dlatego mam bekę jak ludzie na forach polecają np jakiś tam model iiyamy za 700 zł jeszcze na smużącej amva od auo bo ponoć dobry. Miałem nieszczęście widzieć kilka tych wypalarek oczu i każda miała inną charakterystykę. To nie są różnice do zaliczenia na poczet rozjazdu na egzemplarzach. To są wyraźnie inne monitory. 

Opublikowano

Pisząc o czerni na IPS-ie miałem na myśli cokolwiek co ją przypomina. Ta na recenzowanym EIZO nawet nie jest szara. Doskonale zdaję sobie sprawę, że idealnej czerni nie będzie na dzisiejszych, budżetowych monitorach jednak taka padaka jak ten recenzowany EIZO to IMO tragedia. Resumują według Ciebie PRAD.DE nie potrafi robić testów, zdjęcie przywalili w mega mroku, a recenzowany monitor to pechowiec z iluś tam sztuk.

Nie wiem co ludzie polecają na innych forach ale tutaj masz temat zbiorczy na Labie o tym właśnie EIZO.

https://forum.pclab.pl/topic/968300-EIZO-Foris-FS2434-Temat-zbiorczy/page__st__40

Niektórzy wrzucali tam zdjęcia swoich sztuk i z tą losowością u Eizo jest jak jest. Zresztą wielkiego zachwytu w tym temacie nad Forsiem nie zauważyłem.

Dzięki za wyjaśnienie paru kwestii, co do Forisa FS2434 to wybacz ale kompletnie mnie nie przekonałeś.

Opublikowano

No i co takiego jest w tym temacie? Przez ponad 20 stron pojawiło się może ze 3 gości z jakiegoś powodu niezadowolonych i jeden pisał żeby było śmieszniej o fg2421 a nie fs2434. Jeden stwierdził też oczywistą oczywistość

Cytat

To tradycyjny problem - ludzie uważają, że czterocyfrowa cena za monitor to za dużo...bo są "rozbestwieni" przez ceny szrotu od iiyamy, LG i tym podobnym

 

Opublikowano

Nie, nie Daniel nie są rozbestwieni tylko nigdy nie mieli mozliwosci porownania to na co stac ludzi do tego co oferuje sprzet wyzszej klasy, nie bez przyczyny wzielo sie powiedzenie biedny placi dwa razy 

to raz, a dwa tutaj w tym poscie moze znajdzie sie odpowiedz wobec tych wszystkich znafcow podzespolow komputerowych wypowiadajacych sie na forach 

https://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=2545

pomijajac tych pare osob ktorych sie poznalo i ma sie swiadomosc ze sa testerami z wiedza, co i jak nalezy zrobic

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Witam, 

@gtxxor, pomógł byś mi ustawić mój monitor bo mam wrażenie że tak średnio jest ustawiony tylko jasność w samym monitorze ustawiłem na 19 i to mi pasuje. Mój monitor to ACER XB270HU. Chodzi o to że jak pod dużym kontem się patrzy to biały się robi różowy. Nie wiem czy to normalne dla matrycy IPS bo nie miałem wcześniej takiej. No i też nie wiem czy podświetlanie jest takie jak powinno być. Co prawda jakoś różnicy podświetlania nie widzę (ale jak jest kiepska to lepiej go wymienić :)).  Wklejam poniżej zdjęcia o co mi chodzi: 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Mam jeszcze pytanko czy jak wgram ten profil co jest na początku tematu od modelu XB271HU to będzie działał czy nie? 

Pozdrawiam 

Hadzi 

Opublikowano

Biały pod dużym kątem nie tyle robi się różowy, co masz do czynienia z fioletowaniem W-LED i tego się nie obejdzie profilem. Tak czy inaczej, uważam, że masz trochę za wysoko jasność ustawioną. Nie wiem, czy XB270HU korzysta z tej samej matrycy co XB271HU - wiem, że obydwa to AHVA, czyli IPS od AUO.

Opublikowano

Czyli jest to normalne takie fioletowanie? To nie wina tego że jest matryca uszkodzona? Bo monitor mi się bardzo spodobał i nie chciał bym go oddawać. Można to jakoś zniwelować? Czy się pobawić z jasnością? Zrobić zdjęcia na wprost monitora jak to wygląda przy tych 19 i wrzucić na forum? 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim, mam zestaw komputerowy, który złożyłem około 5 lat temu. Do tej pory dobrze mi służył z drobnymi wyjątkami, ale ostatnio zaczął odstawać przy nowszych grach i podczas pracy w Unreal Engine i Unity. Czas więc na modernizację sprzętu, ale nie jestem pewien, co najlepiej wymienić, aby uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny. Nie znam się na sprzęcie, dlatego przychodzę do was z prośbą o pomoc. Budżet ok. 3000 zł, wolałbym się zamknąć w tych 3000 zł ale jakby była znaczna różnica w wydajności, a wyjdzie lekko ponad budżet to mimo wszystko wezmę. Poniżej przedstawiam mój obecny zestaw: Procesor: AMD Ryzen 5 3600 AM4 RAM: 16 GB Patriot Viper DDR4 3200 MHz (2x8 GB) + dodatkowe 32 GB IRDM PRO DDR4 3600 MHz (32 GB) Płyta główna: ASRock Fatal1ty B450 GAMING K4 Karta graficzna: Gigabyte Radeon RX 5600 XT Windforce OC 6G Dyski: Kingston SSD M.2 NVMe 500 GB (SA2000M8/500G) Crucial SSD BX500 1 TB SATA3 Zasilacz: Seasonic S12III 500W Bronze Obudowa: SilentiumPC Signum SG1 Główny Monitor: Lenovo Legion Y27F-30 (27", 240 Hz, FHD) Do czego używam komputera? Głównie do gier (najnowsze tytuły AAA, np. Cyberpunk 2077, Baldur’s Gate 3, CoD BO6, PoE2). Tworzenie gier w Unity i Unreal Engine – tu zaczyna brakować wydajności, szczególnie przy większych projektach. Okazjonalnie: programowanie, obróbka grafiki, edycja wideo. Moje cele: Płynność w grach na wysokich ustawieniach z 200+ FPS w grach e-sportowych i przyzwoitym FPS w AAA. Poprawa wydajności w Unreal Engine/Unity, szczególnie przy renderowaniu i pracy z większymi projektami. Modernizacja w granicach rozsądku – nie chcę wymieniać wszystkiego na raz, głównie myślałem nad kartą graficzną, procesorem i płytą główną.
    • @ju-rek Bo Ty chyba ogarniasz. Patrz:     Porównałem to z @Zachy prockiem, u mnie najwyższe napięcie jest niższe niż jego najniższe, to może być powodem, że u mnie Curva kończy się na - 17? W sensie, że on już sam z siebie ma tak niskie napięcia, że po prostu ciężko tu jeszcze cokolwiek zdjąć? 
    • Jeśli chodzi o "co mam obecnie" to:   LG G7 (x2) Huawei Nova 3 Honor View 10 Sony XA2 Motorola G5S Plus (x2) Samsung S6 Edge Samsung S9 (x2) Huawei Mate 20 Pro Samsung Note 10   Muszę się zmobilizować któregoś dnia i powystawiać niektóre w końcu.
    • Dlatego cały czas twierdzę, że coś jest nie tak, bo nawet premierowe wersje tych kart, wypadają dużo lepiej w testach, niż ta kolegi po zmianie pasty na ptm. Zobaczymy jak będzie po kolejnej zmianie. Do autora tematu, jak masz jakąkolwiek pastę pod ręką to zmień dla zasady, powinno być dużo lepiej, ptm połóż na końcu jak już zakupisz.   Pobierz Quake 2 RTX Demo na Steam (najlepszy tester chłodeń na szybko) i daj znać jakie dokładnie tam są temperatury.
    • Projekt jako ciekawostka może i fajny, ale bezsensowny w praktyce. 66 stopni na rdzeniu (hot spot pewnie dodatkowe +7 - 10 stopni) przy poborze ledwo 190 watów na filmie. AIO w formacie jak na filmie (czyli radiator i pompy w obrębie obudowy GPU zawsze będzie gorsze niż powietrze w tym samym rozmiarze. Chłodzenie wodne ma sens tylko jak jest osobny duży radiator który może oddać więcej ciepła niż chłodzenie powietrzem.   Jak ktoś chce maksimum wydajności w minimum przestrzeni to lepiej zrobić jak na filmie:     70 stopni GPU przy ponad 400 watach na GPU i 250 watach na CPU.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...