Dzień dobry,
Na bieżąco śledzę informacje dotyczące dostępności oraz dostaw kart graficznych z serii Blackwell i – jak wielu innych – planowałem zakup nowej karty. Niestety, podobnie jak wielu z Was, nie udało mi się tego dokonać.
Trudno nie czuć rozgoryczenia. Sytuacja daleka była od dobrze zaplanowanej premiery – przypominała raczej chaos niż wprowadzenie na rynek nowego flagowego produktu przez jednego z największych graczy w branży.
Nie ma sensu obwiniać sprzedawców ani partnerów Nvidii – problem leży wyżej. Dostępność kart w dniu premiery była praktycznie zerowa. Dla zobrazowania skali – Micro Center, jeden z największych sprzedawców sprzętu komputerowego w USA, otrzymał 230 sztuk RTX 5090 i 2400 sztuk RTX 5080 na 29 sklepów. Można się domyślić, jak wygląda sytuacja w Europie i Polsce.
Niereferencyjne modele od partnerów Nvidii osiągają absurdalne ceny. Czy to kwestia marż producentów, takich jak Asus, MSI czy Gigabyte? Nie do końca. Problemem jest sama Nvidia, która podniosła ceny dla swoich partnerów, zmuszając ich do dalszego windowania cen. Marże producentów są stosunkowo niskie, ale klienci końcowi i tak płacą znacznie więcej.
To Nvidia ponosi odpowiedzialność za sytuację, wiedząc doskonale, że nie ma wystarczających zapasów kart, a ich dostępność nie poprawi się w najbliższym czasie. Jednym z powodów jest przerwa produkcyjna związana z Chińskim Nowym Rokiem. Nawet jeśli chipy są produkowane przez TSMC na Tajwanie, a pamięć VRAM przez Samsunga w Korei, większość kart finalnie składana jest w Chinach.
Jeszcze gorzej wygląda sprawa kart Founders Edition. W Europie ich dystrybucją zajmuje się Proshop, a w Polsce to X-kom realizuje zamówienia składane w sklepie Nvidii. Jednak w polskim sklepie Nvidii nie ma nawet ofert na karty Founders Edition, podczas gdy na innych rynkach są one widoczne, choć niedostępne.
Na ten moment jedyną realną alternatywą byłby bojkot produktów Nvidii. Niestety, osoby poszukujące najwyższej wydajności nie mają wyboru – AMD wycofało się z segmentu high-end, a Intel nadal daleko odstaje wydajnościowo.
Chciałbym zapytać @x-kom, jak wygląda kwestia dystrybucji kart Founders Edition w Polsce.
1. Czy możecie potwierdzić, że zamówienia na FE w Polsce realizuje X-kom?
2. Czy macie informacje, kiedy i czy w ogóle karty Founders Edition będą dostępne w Polsce?
3. Czy Nvidia przekazała Wam jakiekolwiek informacje na temat przyszłej dostępności?