Skocz do zawartości

771 -> 775 mod; czyli Xeon zamiast Core 2 Quad


ivanov

Recommended Posts

Procesory Core 2 Quad jak na swój wiek kosztują niewspółmiernie duże pieniądze.
Są jednak relatywnie wydajne, a do tego do tej pory sporo ludzi posiada płyty LGA 775 z procesorami dwurdzeniowymi na pokładzie.
Zmiana na czterordzeniowca to całkiem dobry pomysł na zwiększenie wydajności. Tylko ta cena...

Jednak jest na to sposób. Xeon będący identyczną jednostką co Core 2 Quad, tylko na LGA 771.

Obecnie sprzedawcy zorientowali się, że wzrósł popyt na czterordzeniowe Xeony 771 i ich ceny nie są tak niskie jak kiedyś. Jednak w dalszym ciągu są one zdecydowanie bardziej atrakcyjne, niż odpowiedników z rodziny Core i ich kupno może okazać się w miarę opłacalne.

Procesory 771 są fizycznie niekompatybilne z płytami 775 oraz najczęściej BIOSy płyt 775 nie posiadają mikrokodów do poprawnej obsługi Xeonów 771.

Jednak obie rzeczy da się całkiem prosto obejść, o ile tylko posiadamy płytę główną z właściwym chipsetem.


Niekompatybilność fizyczna polega na tym, że procesory 771 mają zamienione miejscami dwa piny względem jednostek 775 oraz ich wycięcia w PCB znajdują się w zupełnie innym miejscu.

/Ogólnie pinout procków 771 różni się nieco od 775, co widać gołym okiem. Ale poza dwoma pinami, które należy zamienić miejscami nie ma to wpływu na działanie procesorów oraz płyt głównych./

dsc_7371v3uqd.jpg

QX9775 to procesor LGA 771, a QX9770 to procesor LGA 775, (w dużym uproszczeniu) są to praktycznie identyczne jednostki, tyle że na różne sockety.

Problem zamienionych pinów rozwiązuje specjalny adapter w formie naklejki. Gdy pierwszy raz spojrzałem na ten wynalazek byłem bardzo sceptycznie do niego nastawiony. Jednak po jego użyciu muszę przyznać, że nie ulega wątpliwości, iż działa, co w sumie jest najważniejsze.

Naklejki można bez problemu kupić na eBay, albo na Allegro. Czasami nawet zdarza się, że używany Xeon 771 jest sprzedawany z naklejoną naklejką.

dsc_7373bguqq.jpg

dsc_73826uu15.jpg

 

Kwestię wycięć w PCB poprawiamy za pomocą ostrego narzędzia (osobiście preferuję skalpel chirurgiczny). W sockecie płyty głównej usuwamy wypustki wchodzące do wycięć i po sprawie. 

Uczulam, że trzeba robić to niesamowicie ostrożnie, gdyż podczas tej operacji wyjątkowo łatwo można uszkodzić piny w sockecie.

dsc_7378khuhy.jpg

Nie widać tego dobrze, ale zdjęcie przedstawia płytę ASUS P5K64 WS z już wyciętymi wypustkami.

Moje obserwacja jest taka, że wypustki muszą być bardzo dobrze obcięte i procesor musi swobodnie wchodzić do socketu oraz musi móc się leciutko ruszać na boki (przed zamknięciem socketu). Jeśli wypustki nie są do końca dobrze obcięte i procesor musimy docisnąć, aby wszedł do socketu, wówczas najprawdopodobniej platforma nie odpali.

Jest bardzo istotne, aby przy wkładaniu procesora patrzeć gdzie znajduje się trójkącik na CPU oraz na sockecie (czerwone kółeczko na zdjęciu).

dsc_7379yjugc.jpg

Sprawę mikrokodów załatwiamy poprzez ich dogranie do BIOSU LINK.

Info n/t wykonania moda.


Chipsety dobre pod wszystkie Xeony:

  • Intel P35
  • Intel P45
  • nV 780i
  • nV 790i

Wg. mnie na P35 najfajniejsze są ASUS P5K64 WS oraz ASUS Blitz Extreme.

Na P45 istnieje sporo dobrych konstrukcji i należą do nich m.in:

  • ASUS P5Q Turbo
  • ASUS P5Q3 Deluxe
  • ASUS Maximus II Formula
  • Gigabyte EP45T-Extreme
  • Gigabyte EP45-UD3R


Konstrukcji na chipsetach nV nie polecam, a nawet wręcz odradzam. Nie posiadają one żadnej przewagi nad płytami z chipsetami Intel, a się mocniej grzeją, gorzej podkręcają i sprawiają więcej problemów. Dodatkowo jak pokazuje upływ czasu, płyty na chipsetach nV dużo częściej padają same z siebie (szczególnie te topowe).

 

Inna sprawa to opłacalność zakupu całej platformy. Jeśli mamy odpowiednią płytę, upgrade samego procesora może być dobrym wyjściem, ale kupno od zera platformy 775 raczej nie ma sensu, gdyż płyty (w szczególności te lepsze) potrafią być bardzo drogie.


Jeśli zależy nam na oszczędzeniu na stacji roboczej proponuję LGA 1366. W przypadku komputerów do "zwykłych" zastosowań LGA 1156 będzie IMHO najlepszym wyborem.

Jeżeli chcemy pobawić się dwurdzeniowymi Xeonami, wówczas bezapelacyjnie najlepszym zakupem będzie ASUS P5K Vanilla. Płyta tania i bardzo dobra (nie nadaje się do Quadów!).

 

Rzecz jasna największy sens mają odpowiedniki Yorkfieldów, czyli Harpertown (45 nm, 12 MB L2).
Ogólnie fajnymi kąskami są modele o obniżonym TDP, aczkolwiek zazwyczaj potrafią być one dosyć drogie (np. SLBBQ, czy SLBBH).


Metody alternatywne

 

Spotkałem się z alternatywną metodą instalacji procka 771 w płycie 775, aczkolwiek zdecydowanie ją odradzam - polega ona na zrobieniu wycięć w PCB CPU.

Można w ten sposób nieodwracalnie uszkodzić procesor. Wycięcie wystających elementów w sockecie płyty głównej jest zdecydowanie bezpieczniejsze.

Zdarza się czasem natknąć na tak zmodyfikowane Xeony na eBay/Allegro. Jednak nie ryzykowałbym ich kupna, bo mogą być uszkodzone.

771_775cpucutout56qxz.jpg

Mod by Maniakalny/Duniek (akurat jemu się poszczęściło i wszystko działa)

 

Natknąłem się również na permanentną modyfikację płyty głównej (procesory 775 przestaną działać!).

UWAGA! Sposób nie sprawdzony przeze mnie!


Wszystko robimy tak samo jak opisałem to wyżej, tyle że nie naklejamy naklejki na CPU.
Zamiast tego zamieniamy miejscami ścieżki na laminacie mobo.

Istotne jest znalezienie właściwych ścieżek - w każdej płycie mogą one być w trochę innym miejscu.

Przy cięciu ścieżek należy zachować ostrożność, by nie wciąć się zbyt głęboko (laminat ma kilka warstw) i nie przeciąć przy okazji innych ścieżek.

Tak jak pisałem metoda nie sprawdzona, ale powinna działać.

771permamod1mhuz5.jpg

771permamod277uof.jpg

771permamod3q6ui0.jpg

Edytowano przez ivanov
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • gtxxor pinned this topic
  • 4 years later...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...