Skocz do zawartości

WMI Provider zużywa średnio 7%-10% CPU – co robić?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć wszystkim,

 

Od jakiegoś czasu zauważyłem, że proces WMI Provider Host (WmiPrvSE.exe) stale zużywa średnio około 7%-10% CPU na moim komputerze. Sprawdzałem w Menedżerze Zadań, wykluczyłem wirusy (skany systemu są czyste) i nadal problem występuje.

Czy ktoś z Was miał podobny problem? Co mogę zrobić, aby zmniejszyć to obciążenie? Z góry dzięki za pomoc!

wmi.png

Opublikowano

Moze sprobuj to - restart uslugi 

image.png.5a9cdb49a8377d113c06d394111ad649.png

 

 

Albo w podgladzie zadań samemu sprawdz czemu ten proces zuzywa ci tyle zasobow

Bedziesz mial tam podane ID procesu co pozwoli ci na identyfikacje, ktory proces korzysta z WMI obciazajac twoje cpu

 

Na moim kiepsko widać więc wysylam link zrodlowy. Jest tam opisane, gdzie i jak szukac tego w podgladzie zdarzen

https://www.howtogeek.com/332838/what-is-the-wmi-provider-host-wmiprvseexe-and-why-is-it-using-so-much-cpu/

 

Opublikowano (edytowane)

Robiłem już restart usługi jaki i sprawdzałem w dzienniku co powoduje problem 

 

Identyfikator procesu klienta = 13688; ale tego procesu nie ma w menedżerzy zadań czyli wychodzi na to że coś po prostu się pojawia na chwilę daje mu zapytanie i się wyłącza? A może jest jakaś inne możliwość aby namierzyć identyfikator w systemie. Wszystkie procesy są widocznie w zakładce "usługi", lecz te wyłączone są bez identyfikatorów.

 

 

Restart wykonywałem z poniższego tutoriala

 

net stop iphlpsvc

net stop wscsvc

net stop Winmgmt

net start Winmgmt

net start wscsvc

net start iphlpsvc

Edytowane przez e1thx
Opublikowano
22 minuty temu, e1thx napisał(a):

Identyfikator procesu klienta = 13688; ale tego procesu nie ma w menedżerzy zadań czyli wychodzi na to że coś po prostu się pojawia na chwilę daje mu zapytanie i się wyłącza? A może jest jakaś inne możliwość aby namierzyć identyfikator w systemie. Wszystkie procesy są widocznie w zakładce "usługi", lecz te wyłączone są bez identyfikatorów.

 

 

w cmd wpisz tasklist

LUB

w powershellu wpisz get-process

 

mozesz w powershelu wpisac 

get-process -id NUMER_ID_PROCESU

Opublikowano (edytowane)
W dniu 9.01.2025 o 09:04, Pan Mateoo napisał(a):

 

w cmd wpisz tasklist

LUB

w powershellu wpisz get-process

 

mozesz w powershelu wpisac 

get-process -id NUMER_ID_PROCESU

Po wpisaniu tasklist albo get-process nie ma go na liście

 

po wpisaniu get-process -id NUMER_ID_PROCESU (próbowałem bez "id", "id9020", czy "id 9020")

 

PS C:\WINDOWS\system32> get-process id 9020
PS C:\WINDOWS\system32> get-process id 9020
Get-Process : A positional parameter cannot be found that accepts argument '9020'.
At line:1 char:1
+ get-process id 9020
+ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    + CategoryInfo          : InvalidArgument: (:) [Get-Process], ParameterBindingException
    + FullyQualifiedErrorId : PositionalParameterNotFound,Microsoft.PowerShell.Commands.GetProcessCommand

 

 

Poniżej z podglądu zdarzeń dla wmi

 

...Identyfikator procesu klienta = 9020; Składnik = Unknown; Operacja = Start IWbemServices::ExecQuery - ROOT\CIMV2 : SELECT Family,VirtualizationFirmwareEnabled FROM Win32_Processor; Kod wyniku = 0x80041032; Możliwa przyczyna = Unknown

 

 

Mam wcześniejsze zdarzenie z błędem z przed 10 minut

...Identyfikator procesu klienta = 3128; Składnik = Unknown; Operacja = Start IWbemServices::CreateInstanceEnum - ROOT\CIMV2 : System_Anti_Virus_Core; Kod wyniku = 0x80041010; Możliwa przyczyna = Unknown

 

W menadżer zadań widnieje jako "ekrn" czyli Eset Service - pomimo że działa nie mogę go wywołać komendą get-process -id NUMER_ID_PROCESU

 

Błąd dla eset występuje najczęściej. Usunąłem antywirus oraz zainstalowałem go ponownie i dalej występują same błędy z nim.

Edytowane przez e1thx
Opublikowano (edytowane)

ESET ma ogólnie jakieś dziwne odpały z WMI Host Providerem. Przeglądając ich forum znajdziesz stare wątki dotyczące zarówno Twojego problemu oraz kolejnego związanego z crashami WMI Host Providera przy pełnym skanowaniu systemu.

 

Ciągnie się to od lat i oni z tym nic nie robią bo twierdzą, że winny jest Microsoft - racja i zgoda tylko, że Microsoft ma takie rzeczy w dupie i nic z tym nie robi, koło winnych się zamyka. Dla przykładu miałem 2 lata pod rząd Kasperskiego i ten z kolei nie robił absolutnie żadnych tego typu problemów. W tym roku dałem szansę ESETowi tak dla urozmaicenia sprawdzić po latach co słychać, wykupiłem roczną licencję i niestety to był błąd.

 

Słowackie lenie programistyczne mają tak naprawdę gdzieś problemy z WMI Host Provider - ich porada by usługa się nie sypała i nie generowała błędu to omijać pełne skanowanie, używać skanowania niestandardowego z pominięciem bazy danych WMI. :E Wysyłałem jeszcze sporo przed świętami zgłoszenie problemu i do tej pory bez odpowiedzi.

 

Natomiast nie doświadczam Twojego problemu ze zużyciem CPU przez WMI Host Provider. Przemęczę bułę ale za rok wracam do jaśnie pańskiego Kasperskiego.

 

@e1thx jedyne co mogę Ci podpowiedzieć to spróbować zresetować i przebudować manualnie bazę WMI w Windowsie, wiem - brzmi skomplikowanie ale jest na to prosty poradnik, po prostu wykonaj wszystkie kroki + rozwiń i wykonaj na samym dole ukrytą sekcję "How to rebuild WMI repository": https://care.acronis.com/s/article/62731-How-to-troubleshoot-WMI-errors?language=en_US

 

Po przebudowaniu bazy WMI ESET zacznie wyświetlać komunikat, że "ma problemy z zarejestrowaniem się w centrum zabezpieczeń systemu Windows" ale nie przejmuj się tym bo jeśli wykonałeś wszystkie kroki z poradnika wyżej to po restarcie systemu wszystko wróci do normy.

Edytowane przez caleb59
Opublikowano

Gdybyś chciał przebudować bazę WMI to polecam:

 

https://wowo89.de/pliki/forum-ithardware/Skrypt/WMI_Troubleshooter.bat

 

pobierz, uruchom jako administrator i skrypt zrobi to sam %-)

 

Co robi ten skrypt:

1. Sprawdza stan usługi WMI (winmgmt).

2. Zatrzymuje usługę WMI.

3. Ponownie rejestruje kluczowe pliki DLL i EXE związane z WMI.

4. Ponownie uruchamia usługę WMI.

5. Odbudowuje repozytorium WMI.

6. Weryfikuje integralność repozytorium WMI.

7. Wszystkie wyniki zapisuje w pliku WMI_Fix_Log.txt w tym samym folderze, w którym znajduje się skrypt.

  • Upvote 1

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Jedziemy dalej:   Przedstawiam klasyka - serię gier Commandos:   Kto nie grał - kto nie cierpiał ten nie wie - ale niech się dowie  W skrócie to nie była gra w stylu Rambo - tu trzeba było sie nagłówkować + być czasem szybkim   Za Wiki:   Commandos – seria gier komputerowych wyprodukowanych przez hiszpańską firmę Pyro Studios i wydanych przez Eidos Interactive, w których gracz wciela się w dowódcę brytyjskich komandosów. Rozgrywka odbywa się na terenach okupowanych przez państwa Osi podczas II wojny światowej i jej celem jest zwykle zniszczenie nieprzyjacielskich instalacji, co wymaga ostrożnej eliminacji jednostek wroga obdarzonych sztuczną inteligencją.   Inicjująca serię, wydana w 1998 roku na komputery osobiste, strategiczna gra czasu rzeczywistego pod tytułem Commandos: Za linią wroga zawierała grupę do sześciu bohaterów o różnych umiejętnościach, a ich wzajemna współpraca była potrzebna do zwycięstwa w misjach. Sukces gry spowodował powstanie w roku 1999 samodzielnego dodatku do niej pod tytułem Commandos: Zadania specjalne, który zawierał kilka nowych misji i nowe umiejętności dla kierowanych bohaterów. W sequelu Commandosów, wydanej w roku 2002 grze Commandos 2: Ludzie odwagi, kierowane postacie uzyskały ekwipunek i możliwość przejmowania uzbrojenia od pokonanych wrogów. Gra posiadała, w przeciwieństwie do poprzednich odsłon serii, trójwymiarowy silnik, aczkolwiek o ograniczonych możliwościach  była też próbą przeniesienia zasad rozgrywki na konsole Xbox i PlayStation 2. Trzecia część serii, Commandos 3: Kierunek Berlin z 2003 roku, charakteryzowała się poprawioną oprawą graficzną. W 2006 roku twórcy podjęli nieudaną próbę zmiany gatunku serii – gra Commandos: Strike Force z gatunku strzelanek pierwszoosobowych została przyjęta umiarkowanie.          
    • @Klakier1984 Nie wiem. Nie jestem korporacją z działem analitycznym, który mi powie co najlepiej robić. Ludzie nie dość że w dużym stopniu są programowalni, to jeszcze jak kaczki, albo jak owce. Zadbaj aby pierwsza poszła w pożądanym kierunku, większość też w tym kierunku ruszy.
    • To jest karta do roboty. Za połowę tego masz i połowę vram co nie wiem do czego nie starcza to dobowego użytku prócz grania na jakiś wymagających modach. Pewnie zaraz okaże się że mało i tylko ci co kupili wszystkie karty 20GB+ mogą grać z wszystkimi suwakami w prawo  oni powinni zacząć wymagać by te wymogi podnosić wraz z aktualizacjami i patch'ami bo dzisiejsze rozwoje nie pamiętają jak to się robi. Dalej jest apka co dobiera ustawienia od tego co się ma? Refresh na jesień czy już po nowym roku? Wreszcie wiedźmin 2 na wszystkim na full z tym ubersamplingiem pójdzie?    
    • Wystarczająco upośledza te mięśnie, że nie chodzisz tak sprawnie. Niekoniecznie to widać na pierwszy rzut oka ale to się dzieje. Dzisiaj jeszcze sprawdzasz, pojawią się doskonalsze narzędzia i tego sprawdzania będzie mniej. Tak jak pisałem, to nie jest przełącznik 0/1, to jest stopniowa degradacja.   Zresztą, popatrz wstecz, przypomnij sobie jakieś technologie, z których wtedy korzystałeś ale obecnie już nie. Nie wejdziesz w nie teraz z marszu i taką samą sprawnością jak wtedy.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...