Skocz do zawartości

Ravenik

Użytkownik
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Ravenik

Nowy

Nowy (1/5)

1

Reputacja

  1. Piszę tutaj bo nie wiem co jest problem w moim zestawie . Komputer jak w sygnaturze. Problem polega na tym że po ustawieniu przyciskami obudowy rodzaju efektu podświetlenia obudowy (czyli górnego i dolnego paska LED), następnie po wyłączeniu i włączeniu komputera "obudowa" czasem zapomina wybrany efekt i ustawia inny (chyba domyślny ale nie jestem pewny). Dzieje się tak powiedzmy raz na 5-10 wyłączeń / włączeń komputera. Pytanie co zrobić aby komputer "nigdy" nie zmieniał wybranego efektu RGB obudowy po włączeniu / wyłączeniu? Problem nie występował przy poprzedniej konfiguracji (było wszystko to samo tylko płyta Gigabyte Z790 gaming x ax i cpu Intel). Patrzyłem w instrukcje mobo i case i mam odczucie że może reset switch ma odwrotną polaryzację (zamieniony + i -) w headerze obudowy i gniazdku płyty głównej ale nie jestem pewny, poza tym chyba obudowa nie łączy minusa reset switcha z blachami? W ogóle nie wiem czy to ma znaczenie. Nie wiem też czy obudowa pamięta ustawienie efektu argb w epromie czy w jakiejś pamięci wymagającej podtrzymania napięciem? Jeszcze mogę ustawić aby obudowa korzystała z podświetlenia sterowanego z kontrolera Gelid i wtedy nie gubi ustawień , jednak efekt "tęczy" argb z kontrolera w obudowie jest ładniejszy niż te z kontrolera GELID i niż z płyty głównej. Poza opisanym problemem komputer funkcjonuje prawidłowo.
  2. Czy ta ramka przeciw rozpełzaniu pasty jest kompatybilna z Arctic Liquid freezer III 420 i Ryzen 9?
  3. Robiłem w/g filmu od producenta (Arctic) dla wersji RGB, czyli w/g filmu dla AMD podanego tu: https://support.arctic.de/liquid-freezer-III-420-A-RGB/ Film puściłem sobie na TV i tak montowałem. Nie wiem, może głowica się zdeformowała wcześniej na Intelu ale wątpię. W każdym razie tutaj od 83 sekundy (1 minuta 23 sekundy) widać że śruby w głowicy którymi się ją przykręca do gniazda są odchylone trochę końcami na zewnątrz ponieważ jest wygięta blaszka która je "prowadzi": dlatego musiałem je śrubokrętem "doginać" - najpierw próbowałem bez pasty na sucho i jest to dla mnie trudne (pierwsza śruba idzie łatwo ale już z drugą miałem problem), na Intelu szło gładko: Zgodnie z radą dałem w BIOS: Platform Thermal Throttle Limit (TjMax) = 88 i faktycznie pod obciążeniem nie przekracza tej temperatury (co mnie cieszy bo 95 stopni to był górny limit producenta CPU), Dodatkowo dałem: All Core Curve Optimizer Magnitude = 10 negative i wydaje się teraz mieć o kilka procent lepsze wyniki CB23 niż oryginalnie, mimo że obniżyłem tą temperaturę ja wyżej. Porównam potem wyniki w sieci.
  4. Dzięki za odpowiedzi. Folię z stopki chłodzenia zdjąłem na pewno. Smarowałem pastą całą powierzchnię CPU. Przy Intelu też momentami dochodziło do 95 stopni. Mógłbym próbować jeszcze raz instalować stopkę/głowicę chłodzenia na procesorze ale boje się że też będę trochę "jeździł" nią podczas instalacji ponieważ bardzo ciężko mi się ją instaluje (jest w niej taka wygięta blacha która powinna dociskać chłodzenie do CPU ale podczas instalacji musiałem przez to walczyć z odgiętymi lekko na zewnątrz śrubami mocującymi stopkę/głowicę do gniazda CPU). Będę się w to wgłębiał i jakby co to wrócę dopytać.
  5. Witam, mam chyba problem z cpu. Złożyłem zestaw na AMD jak niżej, jest to mój pierwszy zestaw na AMD więc nie wiem co i jak się w nim ustawia (pod Intelem używałem programu ThrottleStop). Chodzi o to że w benchmarkach (zwłaszcza w CPU-Z ale czasami i w Cinebench23 multi) temperatura CPU momentami dochodzi do 95*C co jak rozumiem zagraża zniszczeniem CPU? Czy zdarza się że ktoś przepali CPU w ten sposób? Co mogę zrobić? Coś ustawić w BIOS / zmienić lub jeszcze raz zainstalować chłodzenie CPU / pastę? Jeśli mam coś zmienić w ustawieniach hardware to najlepiej jakbym mógł to zrobić najpierw na próbę pod Windows jakimś programem, a dopiero potem wpisać w BIOS na stałe. Aż się boję przejść do cięższych zadań jak kompilacja projektu Unreal (obciążało Intela 14900K na maksa) czy Visual Studio. Przy montowaniu był problem z dokręceniem głowicy chłodzenia do CPU (trochę przesuwałem głowicę po napastowanym CPU aż udało się trafić/wkręcić śruby mocujące). Ale sądzę że pasty dałem aż nadto więc powinna się rozprowadzić. Procesor wybrałem do pracy nie do gier, ponieważ taki mam profil użytkowania kompa. Komp jest na razie otwarty tzn. bez przedniej i bocznej szyby. Temperaturę CPU odczytuję z wyświetlacza "diodowego" na mobo - porównałem z odczytem w programie producenta do mobo i jest to ta sama temperatura. Dotąd w tym kompie był Intel 14900K, wymieniłem na AMD z różnych względów ale nie spodziewałem się że CPU od AMD też się tak grzeje. CPU: Ryzen 9950X COOLER CPU: Arctic Liquid Freezer III 420 ARGB Black MOBO: Asrock X870E Nova Wifi RAM: Kingston Fury Beast Black EXPO 64GB [2x32GB 6400MHz DDR5 CL32 DIMM] (ustawiłem przez profil EXPO na 6000). GPU: RTX 4080 MSI CASE:Lian Li O11D EVO RGB + wentylatory 6x14cm +1x12cm, skręcone wszystkie prawie na minimum PSU: Zasilacz Corsair HX1000I 1000W PLATINUM ATX 3.0 KONTROLER RGB (+PILOT): Gelid AMBER 8 PRO ARGB Obudowa na razie jest otwarta (podziwiam LEDY)
  6. Masz racje że może nie warto brać dysków PCIE-5 (sam właśnie kupiłem dysk M.2 pcie4 do płyty Asrock X870E Nova Wifi), ale przypuszczam że użycie dysku pcie4 zredukuje całą magistralę karty graficznej do pcie4 zamiast pcie5. Główny dysk m2 jest pewnie wpięty w tę magistralę (patrz instrukcja płyty głównej). Na razie to bez znaczenia ale twórca tematu wspomniał o rtx 5090.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...