Skocz do zawartości

[Mini-recenzja] Corsair CS Series 550W (CS550M)


Igrz

Recommended Posts

Seria VS amerykańskiej marki Corsair, to najtańsza z modularnych serii tej marki. Udało nam się potwierdzić, że modularność, to nie jedyna zaleta tego zasilacza.

 

Opakowanie i wygląd zewnętrzny

Samo opakowanie jest bardzo przydatne, gdy chcemy uzyskać najwazniejszych informacji o zasilaczu. Oczywiście nie obyło się brz przechwałek producenta, aczkolwiek w większości są to czyste informacje techniczne. Opakowanie jest przejrzyste i solidne.

Zasilacz z zenątrz wygląda raczej typowo dla produktów tej marki czarne, matowe pokrycie, naklejki z nazwą modelu na boku. U góry naklejka z tabelką przedstawiającą rozkład linii, na dole wentylator za okrągłbym grillem z logiem producenta. Od strony wyjścia kabli mamy dodatkowo cztery modularne złącza, od strony wejścia do kabla AC znajdziemy perforowaną stal oraz wyłącznik.

Sam zasilacz waży 1,64 kg, co czyni go jednym z lżejszych "zawodników" na rynku, spowodowane jest to najprawdopodobniej brakiem potrzeby stosowania dużych radiatorów (wysoka sprawność - mniej wydzielającego się ciepła) oraz modularnością wiązek. Wymiary Corsair'a CS550, to 150mm x 86mm x 140m.

W opakowaniu oprócz samego zasilacza znajdziemy kabel AC, opaski zaciskowe, śrubki montażowe oraz modularne kable. Nie zabrakło także karty gwarancyjnej oraz skróconej instrukcji obsługi.

 

Zabezpieczenia

O ile w przypadku Corsair'a VS550 zawiedliśmy się na zabezpieczeniach, to jego lepszy kuzyn - CS550zdaje się być lepiej wyposażony (tym razem nie zabrakło zabezpieczenia temperaturowego), jego zabezpieczenia, to:

- OVP (przeciwko zbyt wysokiemu napięciu na konkretnej inii)
- OCP (przeciwko nadmiernemu obciążeniu konkretnej linii)
- UVP (przeciwko zbyt niskiemu napięciu na konkretnej linii)
- SCP (zabezpieczenie zwarciowe)
- OTP (zabezpieczenie temperaturowe)
 

Okablowanie

Okablowanie Corsaira CS550 jest bardzo dobrze rozplanowane. Ze stałych wtyczek mamy ATX 24 pin oraz EPS 8 pin. Reszta jest modularna, a dokładną specyfikację przedstawiamy poniżej:

- 1x 24 pin ATX (60 cm)
- 1x 4+4 pin EPS (65 cm)
- 2x 6+2 pin PCI-E (do 75 cm)
- 2x SATA (do 60 cm)
- 3x SATA (do 70 cm)
- 4x MOLEX (do 70 cm) + przejściówka MOLEX -> FDD

Iloś dostępnych wtyczek jest odpowiednia dla mocy, okablowanie jest plastyczne, a niemodularne wąski są oplecione. Z kolei modularne są płaski i czarne, wydaje się to być optymalne rozwiązanie.

 

Rozkład linii oraz napięcia

Tabelkę z rozkładem linii przedstawiamy poniżej:

 tabelkartsx5.jpg

Napięcia sprawdziliśmy przy pomocy profesjonalnej stacji do testowania zasilaczy - PSUkill2.

33fol8h.png

5xilrq.png

1219zz1.png

Jak widać napięcia mieszczą się w normach, ale nie budzą podziwu. Dobry z plusem ;)

 

Sprawność

Producent deklaruje dla Corsair'a CS550M sprawnoiść na poziomie 80+ Gold, postanowiliśmy to sprawdzić.

80plus_v1

sprawnoscc3zsu.png

Test na sprawność jak najbardziej zaliczony - CS550M kwalifikuje się do certyfikatu 80 PLUS Gold, z nawet sporą rezerwą dla maksymalnego obciążenia.

 

Kultura pracy

Za chłodzenie odpowiada 120-milimetrowy wentylator. Dzięki wysokiej sprawności mało energii elektrycznej zamienia się w zbędne ciepło, tak więc można liczyć na wysoką kulturę pracy 550-watowego reprezentanta rodziny CS Series

W praktyce testowany Korsarz spełnił nasze przypuszczenia, jest to zasilacz na prawdę cichy, nawet przy połowie obciążenia jest niemalże niesłyszalny, później wentylator się rozpędza, ale nie na tyle by delikatny szum wentylatora mógł stać się uciążliwy.

 wentykhswy.jpg

dsc04219jblyt.jpg

 

Podsumowanie

Corsair CS Series 550W okazuje się być na prawdę dobrym, uniwersalnym zasilaczem. Ciężko mu w swojej cenie cokolwiek zarzucić. Adekwatna ilość złączy, 3-letnia gwarancja, modularne okablowanie, cisza, wysoka sprawność oraz akceptowalne napięcia - to wszytsko składa się na naszą 100-procentową rekomendację! Obecnie cena produktu na polskim rynku wynosi około 300 zł.
 

Zalety:
???? modularne okablowanie
???? ciche chłodzenie
???? wysoka sprawność
???? 3-letnia gwarancja
???? zgodność ze stanami uśpienia C6/C7 Intel Hawell
???? jedna, mocna linia 12V

Wady:
???? spory spadek napięcia przy wzroście obciążenia

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...