Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego programy diagnostyczne podają dwukrotnie niższe taktowanie pamięci, aniżeli producent deklaruje na pudełku? A może po prostu nie wiecie, które pamięci są szybsze - 1600 MHz CL9 czy 2133 MHz CL11? Niniejszy poradnik jest właśnie dla Was, toteż, bez zbędnego przedłużania, zaczynamy.

Zacznijmy od tego, że wszystkie współczesne moduły RAM należą do pamięci typu DDR, co po rozwinięciu skrótu daje frazę Double Data Rate, a to z kolei oznacza, że pamięć jest w stanie wykonać dwa transfery w cyklu zegara. Dla przykładu moduł taktowany zegarem 800 MHz może pochwalić się transferem na poziomie 1600 MT/s. Marketingowcy podchwycili tę cechę, uprzednio podmieniając jeszcze MT/s na MHz, i tak oto narodziła się nomenklatura znana ze sklepowych półek.

Obok taktowania producenci pamięci podają też drugi parametr, latencję CAS (CL), który wyznacza czas upływający od wysłania żądania dostępu przez kontroler do otrzymania danych na wyjściu. Tutaj domyślną jednostką jest cykl zegara, nie zaś sekunda czy jakakolwiek inna jednostka fizyczna znana z układu Si. Niemniej czas cyklu (w nanosekundach) można łatwo wyliczyć z następującego wzoru:

wzor_ram.png

Pomnożenie otrzymanego wyniku przez parametr CL pozwala określić rzeczywiste opóźnienie pamięci i, przynajmniej w teorii, porównać ze sobą kilka różnych kompletów. Oczywiście nie jest to uniwersalna recepta na ocenę wydajności pamięci, bo do tego potrzebne są testy, które zrewidują nie tylko aspekt matematyczny parametrów technicznych, ale też cechy takie jak typ zastosowanych kości, co w gruncie rzeczy ma nawet większe znaczenie od samych cyferek. Jednakże takim oto prostym wzorem można sobie wyrobić pewien pogląd na sprawę ;)

 

  • gtxxor przypiął/eła ten temat
Opublikowano

Warto też powiedzieć, że wiele kości RAM tej samej klasy przechodząc z DDR3 na DDR4 zwiększa częstotliwość zegara , ale robi to kosztem latencji, przez co rzeczywista wydajność jest bardzo podobna.

 

  • 8 lat później...
Opublikowano

Wzór podany przez firmę  Crucial na wyliczenie rzeczywistego opóźnienia pamięci wyrażony w nanosekundach (ns) jedna miliardowa sekundy. 

2000/RAM*CL, czyli np dla DDR5 6000MHz CL30 opóźnienie wynosi 10ns. Następny przykład DDR5 dla JEDEC 5200MHz CL40 1.1V, czyli 2000/5200*40=15.38ns.  

  • Kelam odpiął/ęła ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...