Skocz do zawartości

Obliczanie rzeczywistych opóźnień pamięci w nanosekundach


gtxxor

Recommended Posts

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego programy diagnostyczne podają dwukrotnie niższe taktowanie pamięci, aniżeli producent deklaruje na pudełku? A może po prostu nie wiecie, które pamięci są szybsze - 1600 MHz CL9 czy 2133 MHz CL11? Niniejszy poradnik jest właśnie dla Was, toteż, bez zbędnego przedłużania, zaczynamy.

Zacznijmy od tego, że wszystkie współczesne moduły RAM należą do pamięci typu DDR, co po rozwinięciu skrótu daje frazę Double Data Rate, a to z kolei oznacza, że pamięć jest w stanie wykonać dwa transfery w cyklu zegara. Dla przykładu moduł taktowany zegarem 800 MHz może pochwalić się transferem na poziomie 1600 MT/s. Marketingowcy podchwycili tę cechę, uprzednio podmieniając jeszcze MT/s na MHz, i tak oto narodziła się nomenklatura znana ze sklepowych półek.

Obok taktowania producenci pamięci podają też drugi parametr, latencję CAS (CL), który wyznacza czas upływający od wysłania żądania dostępu przez kontroler do otrzymania danych na wyjściu. Tutaj domyślną jednostką jest cykl zegara, nie zaś sekunda czy jakakolwiek inna jednostka fizyczna znana z układu Si. Niemniej czas cyklu (w nanosekundach) można łatwo wyliczyć z następującego wzoru:

wzor_ram.png

Pomnożenie otrzymanego wyniku przez parametr CL pozwala określić rzeczywiste opóźnienie pamięci i, przynajmniej w teorii, porównać ze sobą kilka różnych kompletów. Oczywiście nie jest to uniwersalna recepta na ocenę wydajności pamięci, bo do tego potrzebne są testy, które zrewidują nie tylko aspekt matematyczny parametrów technicznych, ale też cechy takie jak typ zastosowanych kości, co w gruncie rzeczy ma nawet większe znaczenie od samych cyferek. Jednakże takim oto prostym wzorem można sobie wyrobić pewien pogląd na sprawę ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • gtxxor pinned this topic

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...