-
Postów
28 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez narmiak
-
Tutaj drobna uwaga. To, że zasilacz ma 1000W nie oznacza, że ciągle tyle pobiera. Po prostu jest w stanie tyle dostarczyć w razie czego. Więc jeżeli będziesz miał do wyboru zasilacz 350W ale Bronze, vs 450W Platinum, to ja bym brał ten Platinum.
-
Sprawdź na routerze i w ustawieniach systemu, jakie serwery DNS masz ustawione. Może ktoś wykorzystał jakiś exploit i podmienił je w celu dokonania ataku Man in the middle. https://niebezpiecznik.pl/post/sprawdz-z-jakich-dns-ow-korzystasz-i-upewnij-sie-ze-nie-sa-to-5-45-75-36-i-5-45-75-11/
-
Z portu WAN na Xiaomi nie korzystasz w ogóle, więc jako adres statyczny możesz wybrać cokolwiek, co nie jest w zakresie sieci LAN routera LTE do którego się podpinasz. Potem jako LAN IP address wpisujesz coś z zakresu jaki nadaje Huawei, wyłączasz DHCP na Xiaomi, łączysz oba routery ze sobą gniazdem LAN i w zasadzie gotowe.
-
Całe IT to jedna wielka magia Masz na kompie więcej niż jeden profil użytkownika? Jeżeli nie, to załóż lokalne konto i sprawdź tam, czy działa. Jak sprawdzałeś, czy masz właściwą godzinę ustawioną w komputerze? Bo może na zegarku widzisz to samo, co w telefonie, ale na przykład masz wyłączoną automatyczną synchronizację i strefę czasową ustawiona na USA? Ściągnij program IISCrypto i zobacz, czy masz włączone niezbędne protokoły w systemie (TLS 1.2, 1.3 i SSL 2.0). 1.3 może nie być dostępny jeżeli korzystasz z W10 i niżej. No i antywirus. Korzystasz z jakiegoś? Niektóre próbują "chronić" użytkownika przez odszyfrowywanie połączeń w celu skanowania co może powodować potem problemy i najlepiej to wyłączyć.
-
Zacznij od podstaw. Sprawdź, czy masz dobrą datę i godzinę w systemie.
-
Bitwarden, 1Password a jak lubisz żyć na krawędzi to LastPass. Z lokalnych alternatyw korzystam dodatkowo z KeePass. Do każdego serwisu generujesz losowe, długie hasło i to eliminuje problem, że jeden serwis miał wyciek i nagle masz 200 stron do odwiedzenia w celu zmiany hasła. Oczywiście można czasami przejąć konto bez znajomości hasła, ale to już wymaga infekcji na kompie, gdzie aktualnie jesteśmy zalogowani do serwisu a on sam pozwala na ciasteczka o dosyć długim terminie ważności.
-
Chłopie. Jesteś jakimś politykiem czy co? Bo próbujesz odpowiedzieć na pytanie, które w ogóle nie zostało zadane a potem jeszcze próbujesz udowodnić, że masz rację w kwestii A, chociaż zostajesz poprawiony w kwestii B, do której się wcale nie odnosisz. CG-NAT nie ma najmniejszego znaczenia tu i w ogóle o tym nie rozmawiamy. A różnica między portem otwartym, zablokowanym i NATem jest taka: Port otwarty - Osoby z zewnątrz mogą próbować się połączyć z nami, jeżeli nie zainicjujemy połączenia z nimi pierwsi. NAT - Połączenie z zewnątrz działają, jeżeli to my je zainicjujemy pierwsi, ale nie działają, jeżeli ktoś z zewnątrz próbuje to zrobić. Port zablokowany - Jakakolwiek komunikacja na danym porcie nie jest możliwa nawet, jeżeli sami próbujemy ją zainicjować. NAT nie blokuje portów. Firewall blokuje.
-
Jest różnica między NATem, blokowaniem portów i otwieraniem portów. Brak przekierowania/odblokowania nie oznacza, że port jest zablokowany.
-
Przeczytaj jeszcze raz pierwszy post. Tu nie chodzi o ODBLOKOWANIE czegokolwiek a o ZABLOKOWANIE.
-
Jest różnica między portem zablokowanym, a NATem wynikającym z braku publicznego IP. Będąc za NATem operatora ciągle masz możliwość nawiązywania połączenia ze swojej sieci na zewnątrz i nic tego nie blokuje. Jeżeli porty są zablokowane, to zazwyczaj robi się to w obu kierunkach i połączenie nie jest możliwe nawet z wewnątrz. W tym wypadku nie ma to najmniejszego znaczenia. Porządny router miałby wbudowany firewall, na którym dało by się ustalić odpowiednie reguły, a najlepiej pozwoliłby na zablokowanie wszystkiego dla konkretnych urządzeń i przepuszczanie tylko wcześniej zatwierdzonego ruchu. Jeżeli dziecko gra na komputerze, to ja bym po prostu w Windowsowym Firewallu zablokował tej aplikacji dostęp do neta. Oczywiście jeżeli popełniono podstawowy błąd czyli dano dziecku admina na komputerze, to taka blokada zostanie wyłączona po 10 minutach googlowania.
-
Karta sieciowa przewodowa? Bezprzewodowa? Czy może masz na myśli modem LTE?
-
Jakie to ma znaczenie? Serio pytam.
-
Sporo zależy od tego, czy korpo chce/może mieć dane w cloudzie, czy nie. 2 lata temu mój team miał on prem ok 5000 wirtualek postawionych na ESXach rozsianych po kilku DC. Dziś jak patrzę w inventory lokalnie mamy zaledwie 880 maszyn, reszta albo została wywalona całkowicie (stare wersje systemu, aplikacja już nie potrzebuje tak dużego środowiska itp.), albo przeniesiona do clouda właśnie. Z tego co czytałem raporty, to w moim regionie zostanie max 200 maszyn do końca Q2 2025. Od kilku tygodni pojawiają się też masowo do zatwierdzenia change'e na decommission ESXów. Ludzie odpowiedzialni za VMWare od kilku miesięcy też są wysyłani na szkolenia z Azure. Więc dla chcącego nic trudnego.
-
Czy sterowniki z Windowsa 7 i 8 są kompatybilne z 10?
narmiak odpowiedział(a) na DOBRY temat w Systemy operacyjne
W większości wypadków nawet się nie zainstalują, bo instalator sprawdza, na jakim systemie to odpalasz. Windows 10 powinien już w miarę sensownie dobierać sterowniki automatycznie i pobierać je z Windows Update. Jeżeli nie masz wykrzykników żadnych, albo niezidentyfikowanego sprzętu, to przy tak starym laptopie bym to olał. -
https://ithardware.pl/aktualnosci/aktualizacja_windows_11_24h2_wstrzymana_bledy-36157.html
-
Proxmox na miniPC ThinkCenter M93p o ile dobrze pamiętam: [img]https://i.imgur.com/AN6rD7c.png[/img] Do tego Hyper-V na HP Microserver Gen8 z Xeonem E3-1265L V2 i 16 GB RAMu na którym na stałe działają 3 wirtualki (Home Assistant, PiHole + VPN zapasowy OpenVPN, Zabbix) Na terminalu Dell Wyse stoi CasaOS z kilkoma kontenerami + serwer VPN główny (Wireguard) + serwer Immich + Tailscale: [img]https://i.imgur.com/9iqTf3s.png[/img] A do tego Virtualbox na laptopie i VMWare Workstation na desktopie, ale te maszyny odpalam w miarę potrzeb (Tails, zapasowy serwer Ansibla itp.)
-
Próbowałeś podłączyć NAS bezpośrednio do switcha?
-
Tym razem jest jakieś źródło
-
źródło: "Trust me BRO"
-
Ogólnie wszystko powinno działać. Niektóre aplikacje po prostu w logach mogą wyrzucać ostrzeżenie, że działasz na nieparzystej ilości rdzeni itp. Inne aplikacje po prostu będą działać gorzej, bo są przystosowane do pracy na parzystej ilości wątków. Czy to zauważysz? Nie wiadomo. Dla aplikacji jednowątkowych to bez znaczenia o ile będzie chociaż jeden rdzeń dostępny.
-
Jaki pad preferujecie do grania PC/konsola?
narmiak odpowiedział(a) na azgan temat w Urządzenia wskazujące
Mam ich kilka. Na PS5 gram z wykorzystaniem DualSense Edge, ale na PC wolę korzystać z padów Xboxowych. Mam przewodowy od X360, oryginalne dodane do konsoli XboxOne itp. i to głównie z nich korzystam na PC albo jak chcę zagrać na TV przez RetroPi. -
Ogólnie tak ALE jeżeli soft odpalany na takiej wirtualce będzie wielowątkowy to może się okazać, że lepiej będzie działać z równej ilości rdzeni.
-
Pocieszajka - czyli pieniądze stracone na daną grę [*]
narmiak odpowiedział(a) na ITProffesionalUser temat w Gry komputerowe (PC)
Dla mnie to podwójne kombo i nie jest w ogóle spowodowane kiepską grą, bo ona sama zbiera dobre opinie. Ale od początku. Jak byłem młodszy grałem od premiery w Baldur's Gate 1 i 2, Icewind Dale 1 i 2, Planescape: Torment i uwielbiałem je przechodzić po kilka razy. Więc jak było już blisko premiery BG3, pojawiły się pierwsze opinie (pozytywne) z bety, to zrobiłem pre-order na GoGu. Pierwszego dnia odpaliłem grę, cięła się ze względu na leciwą już kartę graficzną (GF 1050 Ti) i tu następuje kombo - wymiana grafiki na coś mocniejszego, czyli w moim wypadku GF 4070 (bez TI). Super. Odpaliłem grę, puściłem kilka benchmarków, podłubałem w opcjach żeby mieć odpowiedni balans między ilością klatek i "ładnością", stworzyłem postać i... nie skończyłem prologu bo trzeba było jechać po dziecko do przedszkola. No nic. Jutro. Następnego dnia dużo pracy w pracy, następnego coś innego... Wieczorem jak jest czas to zazwyczaj kończy się na multi CoD z kumplami na konsoli... Niestety jestem już za stary, żeby przeznaczyć na grę kilka godzin podczas jednego posiedzenia. Nawet jak udało mi się odpalić, to zawsze "coś" trzeba było zrobić w Biedr yyy Realu i cała imersja oraz przyjemność z grania pryskała. Drugą grą której zakup okazał się wyrzuceniem dla mnie pieniędzy w błoto był Cyberpunk. Zrobiłem pre-order na kolekcjonerkę w wersji konsolowej na PS4. Na samym początku nie dało się grać z wiadomych powodów a jak już wyszły odpowiednie patche, a ja wymieniłem konsolę z PS 4 Pro na PS5 to w zasadzie straciłem ochotę na granie w to. Wiem, że jest poprawione, wiem, że teraz sporo ludzi sobie chwali, ale dla mnie jednak niesmak pozostał. Plus dochodzą te same powody, co w wypadku BG 3. -
Pociągnij kabel do pokoju, gdzie teraz stoi konsola i tam podłącz switch, do switcha konsolę, a jak chcesz mieć tam jeszcze dobre WiFi, to dodatkowo jakiegoś Access Pointa albo satelitki od systemu mesh. Nie ważne, jaki router kupisz, bo wszystkie muszą się mieścić wewnątrz konkretnych specyfikacji i zazwyczaj byle chińczyk za kilka zł jest w stanie to osiągnąć teraz i zazwyczaj są ograniczone pozostałymi bebechami jak procesorem, pamięcią itp., ale przy małej ilości urządzeń nawet tego nie zauważysz. Dodatkowo ten Range Extender od TP-Linka posiada tylko port Fast Ethernet, więc więcej niż 100 Mbps po kablu na nim nie osiągniesz
-
Przy samych rdzeniach nie ma znaczenia. Dopiero jak masz kilka fizycznych procesorów można pokombinować z optymalizacją, ale i tak jeżeli chodzi o domowego laba, to: pewnie nie zauważysz różnicy. https://blogs.vmware.com/performance/2017/03/virtual-machine-vcpu-and-vnuma-rightsizing-rules-of-thumb.html