Skocz do zawartości

i5 4690k Problem z OC


Stalker215

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest to moje pierwsze OC. Po 2 dniach edukowania się z OC podszedłem je zrobić. 
Spec:
Płyta MSI Z97 Gaming 5
Procek i5 4690k
Grafika MSI GTX980
Zasilacz Corsair650M
Buda to Spec 02 z 5 wentylatorami na max obrotach 
Cooler Grandis 

Moje napięcia:
Vccin: 1.8v
Vcore: 1.2v

W7 się uruchamia normalnie, ale w OCCT po 90s (max. temp. na tylko jednym rdzeniu wynosiła 61'C) stresu wywala bs. 
Co mam zrobić aby było stabilnie? 

Screen'y z BIOSu
https://zapodaj.net/24db37171fdb1.bmp.html
https://zapodaj.net/4ba32d658eb3b.bmp.html
https://zapodaj.net/6957346a467ad.bmp.html

Jeśli potrzeba więcej informacji napiszę :)

 

Edytowane przez Stalker215
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, na vcore 1.275 V i vccin 1.9 V pomyślnie proc. przeszedł Intel Burn Test uzyskałem stabilność gdzie max temp. na 1 rdzeniu była 74. Chwile to po testuje i spróbuje zejść trochę niżej z tego napięcia. Jeśli coś będzie nie tak jeszcze się odezwę :) 

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc! 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko na AUTO Vcore 1.45 jak sie bedzie pocił to jedziesz z napieciem w dół reszta napiec mało ważna wiem co mówie :P 

 

JA np na IVY teraz skylake i wogule wszystkie karmiłem na AIR 1,5 a potem schodziłem w dół do utraty stabilności .

https://hwbot.org/user/dziarson/#Hardware_Library tu se mozesz na moje V popatrzec uwaga niektóre mam na SS 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia z kilkoma sztukami tych CPU i na wszystkich dało radę wyciągnąć 1,4 V bez przekraczania 100 C przy pełnym obciążeniu. Ale kłócić się nie zamierzam :E.

Przy temp powyżej 70st bardzo drastycznie spada żywotność tych CPU. Optimum to 62-65 st. Oczywiście jesli ktoś chce żyłować CPU do takich wartości to droga wolna :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

 Mój kręcony proc po kilku miesiącach używania tez się wysypywał na nowo zainstalowanej aplikacji.

Oczywiście pierwsza myśl...degradacja CPU. Prawda okazała siej jednak z goła inna po prostu nigdy nie był stabilny choć tak mi się wydawało.

Delikatne podbicie Vid rozwiązało problem.

Jak zmusić np i74790K z zegarem 4.7 Vid 1.3 aby przy renderowaniu nie przekraczał 70 stopni dla najgorętszego rdzenia?

Trochę czytałem na zagranicznych forach o degradacji CPU. Niejasności gonią niejasności :)

Bakak jestem Ci wdzięczny za całą Twoją komputerową działalność , nie raz skorzystałem z Twojej wiedzy, nie traktuj tego wpisu jako moja jakąkolwiek złośliwość najzwyczajniej ciężko mi uwierzyć w i74790k i nie przekraczanie 65 stopni na tym procku :)

Edytowane przez 539
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Moje doświadczenia z 4790K - w sumie trzy sztuki - każdą miałem 2-3 lata jedną mam dalej.

Praca długotrwała (render, granie) z temperaturami powyżej 75C nie jest dobra dla pasty pod IHS. po jakimś czasie (+18 miesięcy) temperatury rosną i skalpowanie zaczyna być koniecznością.

 

Praca z temperaturami powyżej  80C ( i to dotyczy także 4770K) powoduje obniżenie potencjału OC. I znów to jest widoczne pod 2 latach ale jest, szczególnie w przypadku dobrych sztuk, takich gdzie OC było ponadprzeciętne a za takie uważam powyżej 4.7GHz.

 

Dlatego w kompie do gier i w kopach do pracy mam teraz chłodzenie wodne i nie widzę wtedy występowania tego zjawiska.  I mam poniżej 60C w znakomitej większości czasu.

Edytowane przez KiT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiemu winny jest INTEL bo skąpi parę centów/dolarów na lepszej jakości pastę pod IHS, a faktem, jest że po zmianie pasty na ciekły metal temp spadaj w zależności od sztuki o 10-20C, no wiec wszystko w tym temacie ;)

 

A testować stabilność procka, to najlepiej programem ASUS Real Bench, bo OCCT ma jakieś dziwne problemy, bo proc jest stabilny w realbench i w grach - zero zwiech, blue screenów itp. a w OCCT potrzebuje do stabilnego przejścia testu sporo wyższego napięcia, więc cos jest nie tak. Kilku moich kumpli potwierdziło to samo na innych procesorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie jest kwestia kosztów pasty, ale świadome wstawienie termicznego limitera, tak by bez otwierania IHS, OC zostało zatrzymane przez temperatury zanim CPU wejdzie w zakres niebezpiecznych napięć zasilania. To eliminuje sporą część zwrotów gwarancyjnych.

 

A degradacja termiczna i związana z tym degradacja  LC (leakage current), to krzem i proces i w tym Intel jest naprawdę niezły, stąd też relatywnie wysokie zegary.

 

OCCT używa instrukcji AVX ( i są podejrzenia że AVX2), więc jeśli testujemy OC pod platformę która też z tego będzie korzystać to właśnie należy używać OCCT do testów stabilności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KiT

co do pasty pod IHS, to mogli by to rozwiązać inaczej - podać bezpieczne ich zdaniem napiecia jakich nie wolno przekraczać i wszystko w temacie. A nie dawać kiepską pastę...

 

co do OCCT, to może i tak być - nie wiem tego - ale w grach te instrukcje nie są wykorzystywane, więc ten programik odpada;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Dnia 22.05.2017 o 21:40, Scott Adkins napisał:

Kilku moich kumpli potwierdziło to samo na innych procesorach.

Kilku Twoich kumpli najprawdopodobniej zafundowało sobie niestabilne w 100% OC lecz to jest żywo ich wybór. Poczekaj cierpliwie ,aż im się zacznie to pseudo OC wywalać. ;)

Moje doświadczenie wskazuje , iż niestabilne OCCT prędzej czy później kończy się pięknym niebieskim ekranem w pseudo stabilnym profilu OC np w nowo zainstalowanej grze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.08.2017 o 07:08, 539 napisał:

Kilku Twoich kumpli najprawdopodobniej zafundowało sobie niestabilne w 100% OC lecz to jest żywo ich wybór. Poczekaj cierpliwie ,aż im się zacznie to pseudo OC wywalać. ;)

Moje doświadczenie wskazuje , iż niestabilne OCCT prędzej czy później kończy się pięknym niebieskim ekranem w pseudo stabilnym profilu OC np w nowo zainstalowanej grze.

 

Bzdury gadasz, bo ja procek i7-6700K mam stabilny na 4,7GHz przy Vcore=1,360V od pół roku, więc nie zgadzam się, ale takie Twoje zdanie;')

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reprezentowanie odmiennego stanowiska to nie pierdzielenie głupot, a w cywilizowanej przestrzeni podstawa do wymiany poglądów i doświadczeń.

Nie pierdziele tylko grzecznie piszę.

Cieszę się wraz z Tobą stabilnością Twojego OC, W kwestii zasadniczej pozwolę sobie zostać przy stanowisku , iż niestabilny procek po OC w OCCT  to niestabilne jego OC.

Mam do tego takie samo prawo jak Twoi kumple , którzy przyjmują , iż ich procesory są stabilne mimo nieprzechodzenia testów w OCCT.

 

32 minuty temu, Michagm napisał:

Używam czasami OCCT do testowania CPUTemp/CoolingTemp/CoolerTemp i jeszcze do wygrzewania pasty/termo pady. Nie tylko obciąża CPU ale też obciąża Mostef'y i NorthBridge/SouthBridge.

Ok a jak By Ci ten test wywalał bluescreena albo inny błąd to co???

 

Dnia 23.05.2017 o 20:16, Scott Adkins napisał:

ale w grach te instrukcje nie są wykorzystywane, więc ten programik odpada;)

Czy jesteś w 100% przekonany o tym ?

 

 

Gry jak gry, bluescreen w grze to co najwyżej restart plus save od punktu zapisu, a co jeśli procesor po OC chcemy wykorzystać do dłuuugich, czasochłonnych Renderów, efektów naszej ciężkiej pracy. Tu nie ma mowy o stabilnym procesorze na pół gwizdka, a po wykonaniu szeregu testów (min OCCT :)) i tak nietrudno znaleźć użytkowników którzy ceniąc sobie swój czas i komfort życia dołoży źdźbło do VID ponad wartość jaką procesor przeszedł w testach. Cała ta bitwa o jak najniższe napięcia moze być spowodowana wieloma czynnikami. Pomijając kwestie degradacji CPU , która jest czynnikiem występującym w czasie i przestrzeni w każdym przypadku nawet gdy CPU nie jest zasilany  napięciem ( wszytko się w życiu zużywa co fizyczne, rozpada) dochodzi kwestia walki o jak najniższe temperatury pracy procesora. No i tu jest problem bo niektórzy nie mają absolutnie najmniejszej ochoty na kupno porządnego zestawu chłodzenia a wielki apetyt na wielkie OC. Oczywiście tam gdzie w grę wchodzi absolutnie zminimalizowanie jakiegokolwiek ryzyka niestabilnej pracy komputera nikt nie bawi się w żadne OC bo całe to OC to tak naprawdę jest komputerowa zabawa. 

 

Edytowane przez 539
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Ja to w ogóle zaczynałem na forum pcformatu, które notabene jeszcze jakiś czas temu wisiało w necie. Teraz już widzę, że je też już zdjęli
    • @Fatality pozwać to oczywiście można każdego za wszystko jeśli chodzi o sprawy cywilne. Nawet sąsiada, że pies za głośno szczeka   Ja pisałem jak do tego podchodzą sądy. Lub podchodziły jak sprawdzałem ze 2 lata temu.
    • Witam, mam chyba problem z cpu. Złożyłem zestaw na AMD jak niżej, jest to mój pierwszy zestaw na AMD więc nie wiem co i jak się w nim ustawia (pod Intelem używałem programu ThrottleStop). Chodzi o to że w benchmarkach (zwłaszcza w CPU-Z ale czasami i w Cinebench23 multi) temperatura CPU momentami dochodzi do 95*C co jak rozumiem zagraża zniszczeniem CPU? Czy zdarza się że ktoś przepali CPU w ten sposób?  Co mogę zrobić? Coś ustawić w BIOS / zmienić lub jeszcze raz zainstalować chłodzenie CPU / pastę? Jeśli mam coś zmienić w ustawieniach hardware to najlepiej jakbym mógł to zrobić najpierw na próbę pod Windows jakimś programem, a dopiero potem wpisać w BIOS na stałe. Aż się boję przejść do cięższych zadań jak kompilacja projektu Unreal (obciążało Intela 14900K na maksa) czy Visual Studio.  Przy montowaniu był problem z dokręceniem głowicy chłodzenia do CPU (trochę przesuwałem głowicę po napastowanym CPU aż udało się trafić/wkręcić śruby mocujące). Ale sądzę że pasty dałem aż nadto więc powinna się rozprowadzić.    Procesor wybrałem do pracy nie do gier, ponieważ taki mam profil użytkowania kompa. Komp jest na razie otwarty tzn. bez przedniej i bocznej szyby. Temperaturę CPU odczytuję z wyświetlacza "diodowego" na mobo - porównałem z odczytem w programie producenta do mobo i jest to ta sama temperatura.   Dotąd w tym kompie był Intel 14900K, wymieniłem na AMD z różnych względów ale nie spodziewałem się że CPU od AMD też się tak grzeje.    CPU: Ryzen 9950X COOLER CPU: Arctic Liquid Freezer III 420 ARGB Black  MOBO: Asrock X870E Nova Wifi RAM: Kingston Fury Beast Black EXPO 64GB [2x32GB 6400MHz DDR5 CL32 DIMM] (ustawiłem przez profil EXPO na 6000). GPU: RTX 4080 MSI CASE:Lian Li O11D EVO RGB + wentylatory 6x14cm +1x12cm, skręcone wszystkie prawie na minimum PSU: Zasilacz Corsair HX1000I 1000W PLATINUM ATX 3.0 KONTROLER RGB (+PILOT): Gelid AMBER 8 PRO ARGB Obudowa na razie jest otwarta (podziwiam LEDY)
    • Z tego co pamiętam, przepisy mówią że zwykły mail od osoby zgłaszającej jest prawnie wiążący. W sensie jak czujesz się poszkodowany to wysyłasz maila na [email protected] i dziękuję
    • Droga? ceny w sklepach to delulu pro max
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...