Skocz do zawartości

Problem z karta czy oprogramowaniem


Gość Tomek

Recommended Posts

Witam,

Podczas grania w mało wymagającą graficznie grę (Football Manager) nagle zawiesił mi się komputer (zatrzymał na kilka sekund obraz), po czym zresetował się i przy ponownym uruchamianiu pojawiły się na ekranie dwa pionowe czerwone pasy szerokości około 3-4cm. Komputer nie uruchomił się w normalnym trybie. Po uruchomieniu w trybie awaryjnym usunąłem ostatnio zainstalowane aktualizacje (kilka h wcześniej wgrywane), odinstalowałem sterowniki karty graficznej i uruchomiłem ponownie komputer, pasy nadal były, ale komp uruchomił się w normalnym trybie. Zainstalowałem nowo pobrane ze strony AMD sterowniki i komputer uruchomił się normalnie. Działał tak przez 2 dni bez najmniejszych problemów, po czym ponownie w ten sam sposób się "wykrzaczył". Powtarzałem wszystkie kroki do momentu wgrania nowych sterowników do karty graficznej, bo tym razem nie chciały się zainstalować. Po kilkunastu procentach instalacji komp się wyłączał i zaczynał uruchamiać ponownie, ale nie był w stanie (tylko awaryjnie). Próbowałem kilka razy usuwać to co się zainstalowało i wgrywać inne sterowniki, ale było to samo. Wtedy wyjąłem całkowicie kartę dedykowaną i próbowałem uruchomić kompa na zintegrowanej. Pasy zniknęły, ale komp się nie uruchomił, wyskoczył blue screen z informacją "Komputer napotkał problem i należy go uruchomić ponownie. Komputer zostanie automatycznie uruchomiony ponownie" oraz "Kod zatrzymania: Critical process died". Po ponownym podłączeniu karty dedykowanej jest to samo, więc teraz czeka mnie przeinstalowanie systemu.

Czy po takim opisie można stwierdzić czy wina leży po stronie karty czy systemu? A może (już teraz) jedno i drugie, tzn. karta padła a przy przeinstalowywaniu sterowników dodatkowo padł system?

Karta to: 

Asus Radeon R9 280X DC2 3GB (384BIT)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i by się zgadzało, przeinstalowałem system, komp się uruchomił normalnie, ale pasy pozostały. Wciąż nie dało się teą zainstalować sterowników. Odłączyłem kartę, uruchomiłem na zintegowanej i działa.

 

Teraz pytanie, da się jakoś wskrzesić tego Radeona, choćby na jakiś czas? Czytałem coś o upieczeniu (tym razem dosłownym) w piekarniku. Praktykował to ktoś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, takie pasy oznaczają w 99% uszkodzone kości pamięci. W zasadzie po tej fotografii można okreslić, które dokładnie się uszkodziły. 
Istnieje też tycia micia szansa, że uszkodzeniu uległ kontroler DR.Mos, ale to zdarza się tak rzadko, że szkoda brać to pod uwagę

Edytowano przez EcKo!?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...