Skocz do zawartości

Ultrabook do pracy na 3-4 lata


Recommended Posts

Hej,

 

Potrzebuję nowego laptopa do pracy, mam wybrane 4 modele, ale chciałem jeszcze zasięgnąć waszej opinii. 

 

1) Kwota przeznaczona na zakup: Góra 11K brutto (komputer brany będzie w leasing, komputer kupowany jest na najbliższe 3-4 lata, częściej nie zmieniam sprzętu);

2) Laptop nowy/używany: Nowy;

3) Rozmiar matrycy: Maks 14";

4) Główne zastosowanie: Praca na dokumentach, praca na mailach, praca czasami na grafice(ale rzadko);

5) Miejsce użytkowania: Głównie w podróży lub w plenerze (restauracje i kawiarnie to też plener  ), w domu będzie podpięty pod 34" monitor, komputer musi być lekki.

6) Wymagania specjalne: Miło by było gdyby miał modem LTE, ale nie jest to MUST HAVE, ma mieć na pewno dobrą i wygodną klawiaturę, powinien być solidnie wykonany, na tyle na ile pozwala konstrukcja laptopa.

7) Osobiste preferencje: Co do marki, to wszystkie Acery odpadają, Huawei też, z racji kiepskiego umieszczenia kamerki internetowej (pod klawiszem F7), HP też zasadniczo mi nie pasuje, no chyba, że coś się zmieniło w ich wykonaniu i jakości klawiatur w laptopach, generalnie co do koloru, to byleby nie był różowy  

8) System operacyjny: Bez znaczenia.

9) Własna propozycja:  Modele które wybrałem poniżej

 

Dell XPS 13 9310 i7/32GB/1TB/Win10/UHD

 

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 8 i7/16GB/1TB/Win10/UHD lub FHD

 

Lenovo ThinkPad X1 Nano G1 i7/16GB/1TB/Win10/2K

 

Apple MacBook Pro 13" z Touch Bar, 8-rdzeniowy procesor Apple M1, dysk 512 GB SSD, 16GB RAM

 

Co do Mac’a, to pracowałem na Mac’ach wiele lat równocześnie z Windows (prywatny Mac, służbowy Windows) więc system jest mi znany, korzystam z iPhone, ale tylko dlatego, że nie lubię Androida(nie chce wywoływać dyskusji iOS vs Android, po prostu Android mi nie podchodzi), ale sam fakt takiej turbo integracji nie jest dla mnie bardzo istotny, bo na palcach jednej ręki policzę ile razy pisałem SMS z Mac’a, odbierałem na Mac’u telefon czy korzystałem z funkcji handoff itp., jest to fajne, ale nie jest to dla mnie deal breaker. Przy Mac’ach martwi mnie ta cała sprawa z TBW przy M1 i stąd moje rozważania odnośnie okienek :) 

 

Z góry dzięki za opinie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przesiadłem się z MacBooka i5 / 8GB / 2017 na AM1 / 16GB / 2021 i jest przepaść w wydajności / kulturze pracy / baterii etc. Jestem z niego zadowolony, aczkolwiek to firmowy, sam bym chyba też szukał Windowsa. Moje spostrzeżenia:
- w starym po 3 latach wymiana baterii (w nowym już jest system jej oszczędzania - mimo podłączenia do prądu nie ładuje baterii dopóki nie spadnie do 80%, chociaż to może update systemu a nie nowy komp)

- MacBooki mają problem z klawiaturą: ceną jej małego skoku jest szybkość zabrudzenia się, jeśli jesz w pracy to przygotuj się na jej czyszczenie i/lub ewentualną wymianę, okruszki ciągle blokują skok klawiszy ->w biurze mamy sprężarkę i okresowo wszystkie lapy są czyszczone :) klawa u mnie też wymieniana (nawet kilka startych klawiszy miałem)
- nie wiem czy 16GB czy nowy procek czy ich kombinacja, ale skok wydajności w pracy jest olbrzymi (office, outlook, kilkanaście zakładek w chromie, spotify, Teams - obecnie zero przycięć, przy poprzednim były ciągle i wiatrak często się odpalał)
- dysku nie wymieniałem i do końca nie miałem z nim problemów
- chwalę sobie port TB3, mam stację dokującą  i jednym kablem TB przełączam wszystko (monitor, system audio, myszka + klawa) między lapem a prywatnym stacjonarnym PC 
- matryca jest super, głośniki jak na lapa też, irytują tylko porty USB-C bo dwie przejściówki musisz mieć usb-c -> HDMI oraz usb-c -> USB, sprawdź sobie ich ceny i wlicz do budżetu (chyba że stacja dokująca wystarczy)

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Mac’a więc znam jego wady i zalety, ale jedyne co mnie odpycha od nowych Mac’ów to kwestia TBW, to po prostu martwi.

 

Po poprzednim Mac’u zostało mi masa przejściówek, kupować nowych nie będę musiał, ale na bank zaopatrzę się w stację dokująca bez względu na to, który laptop wybiorę :)


 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

mam maca od 3 lat i działa płynnie, nie zacina się - mam wersję z mniejsza pamięcią i tu jest problem, szybko sie zapelnia, ale po to maja chmurę - montuje na nim często filmy i działa bez zarzutu + design https://www.komputronik.pl/product/710722/apple-macbook-air-13-3-gwiezdna-szarosc-mgn73ze-a-r1-.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...