Skocz do zawartości

Czyszczenie układu chłodzenia i zmiana płynu


Hadzi

Recommended Posts

Witam, 

 

postanowiłem zmienić płyn na inny kolor. Po spuszczeniu płynu, czym czyścić układ? Samą wodą destylowaną czy z jakimiś dodatkami? Czy jest potrzeba demontażu całego układu i rozmontowania go na części pierwsze, czy mogę go przepłukać (kilka razy) bez demontażu? I ostatnie moje pytanie co ile powinienem wymieniać płyn na nowy? Jak będę miał jeszcze jakieś pytania to będę pisał :D Wiem o tym że na necie jest pełno poradników jak to zrobić ale chciałem zaczerpnąć opinii/rad osób które mają doświadczenie i jakieś spostrzeżenia/uwagi. 

 

Pozdrawiam 

Hadzi 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było jakbyś napisał z jakiego płynu na jaki zmieniasz.

 

Ale dla własnego spokoju ja na Twoim miejscu rozebrał bym układ. Najpierw mechanicznie bloki wyczyścił w środku wodą z mydłem, potem wszystko przepłukał dokładnie zwykłą wodą a na koniec przepłukanie wszystkiego destylką. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Nie wiem czy tak się da jak piszesz. Na chwilę obecną nie wiesz nawet czy masz osad i nie wiesz z czym walczysz. Jeśli widzisz finy na CPU albo na karcie to wiesz czy coś się nazbierało czy nie i czy trzeba płukać czy nie (przezroczyste bloki).

Osady które rozpuszczają kwaski czyli ocet albo kwasek cytrynowy to osady pochodzące z rozpuszczonych  w wodzie minerałów. Z tego co piszesz miałeś układ zalewany firmowym płynem jeśli to on wytworzył osad, co się zdarza to do tego są specjalne środki jak : Mayhems Blitz Basic Cleaning System

Niemniej umiejętne przepłukanie pętli jest większym wyzwanie i większe może wyrządzić szkody zrobienie tego niepoprawnie, niż rozebranie jednego czy dwóch bloków by zobaczyć czy wszystko jest ok.

Polecam  rozbiórkę, wywołuje lęk tylko za pierwszym razem. Poza tym jest moim zdaniem koniecznym krokiem serwisowym. Ja zawsze też robię rewizję pompy i sprawdzam luzy lub zatarcia na rotorze. To zawsze lepsze niż się pewnego dnia zdziwić jak pompa stanie.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...