Skocz do zawartości

XMP 7200 nie działa Z790 Tomahawk 14700k


Recommended Posts

Witam

zrobiłem upgrade mojego kompa i do 14700k kupiłem płytę  MSI Z790 Tomahawk i 2 zestawy pamięci: Lexar 32GB 7200MHz ARES RGB Gaming (CL34-42-42-84 1.4v) i CORSAIR Vengeance RGB 32GB 7200MHz (34-44-44-96 1.45v). Na obydwóch zestawach idzie ustawić profil XMP ale test w TestMem5 wywala błędy lub zawiesza windowsa. Próbowałem ręcznie ustawić parametry, również przez Memory Try It!, czy modyfikując xmp SA do 1.3v i napięcie dram 1.45v dalej błędy, ustawiłem Gear4 błędy. 7200mhz nie umiem ustawić, procesor chodzi na nominalnych ustawieniach, jest nadmuch na Ram, uefi z marca 2024. Gdy w xmp obniżyłem do 7000mhz obydwa zestawy działają bez problemu, na lexar wstępnie ustawiłem 32-40-40-74 dram1.42v i SA 1.28V. i działa a corsair 34-42-42-78 dram1.45v i SA 1.28V i też bez problemu.
Moje pytanie jest co ogranicza mnie by by ustawić 7200mhz lub więcej?

Edytowano przez Piotr78
literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr78Masz 4 kosci? Jak tak to ciesz sie ze wogóle dziala cos powyzej 6000.wina budowy plyty. Jak AMD tak Intel nie ogarniaja nic wiecej jak 6000 4dimm zobacz na predkosci ramu 2x32 lub 2x48 6000 z drobnymu to max. Jakie masz napiecie IMC kupowaniw 4 kowci jest bez sensu a jak jeszce rozni sie u nich xmp to wogóle tragedia. Zamiast 4x16 mogles kupic 2x24 dzialaja dobrze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to inna sprawa jakie masz napiecie VDDQTX? Sa nie laduj tyle spokojnie powinno działać przy 1.1 

Zrob screen zakladki z napieciem. 

Jeszcze jak masz mozliwosc to po wlaczeniu xmp  jak masz opcje do xmp tylko primary timings to ja uruchom moze plyta cos zle trenuje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zostaje ci ogarnąć 7000 na ladnym timingu profil XMP jest brany jako OC tak ze dzialac u cibie nie musi ,moze mieli lepszego procka do testów. Na 7200 morzesz sprubowac obnizyc trcd na 46 patrzac na trfc to mozliwe ze te kosci to mdie i dlatego taki cyrk. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat tą wersję biosu miałem jak kupiłem płytę ale był problem z rozpoznaniem proca i wgrałem nowszy, tcug sprawdzał płytę na 13 gen. a ja mam 14 gen. procesora

płytę i pamięci mam jeszcze możliwość zwrotu, proc był drugiej ręki, tydzień temu latał na z690 gaming x ddr4  i pamięciami 2x32gb na 4133 i nie narzekałem  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, nie umiem nic powiedzieć na jego temat. Mój błąd tcug sprawdzał płytę na 14900k a nie 13900k, wgrałem tą samą wersję biosu co miał w recenzji, reset i dalej wali błędy w tm5. Chyba można wykluczyć płytę.

Sprawdziłem teraz i okazuję się że te moje lexary są na liście kompatybilność msi działających na 7200 w dualu

jeżeli proc to ziemniak to czy ustawiając gear4  nie powinno być problemów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne co możesz poprubować to vddq cpu pozmieniać moim zdaniem,może proc byc zdegradowany.

Jeżeli masz coś kręconego procka tez moze walić błedami ram. masz ramke na procu nie przykręciłeś za mocno, zeby ścieżek  dotykałą od ramu .

Masz chłodznie wodą czy AIO sprubuj odkręcic przykręcić.

Ale jak np buildzoid ma pecha i wszystkie intele to ziemniaki i ma probblemy z ramem.

LLC masz na auto ? spróbuj zmienić na jakies niższe .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam Arctic Liquid freezer III 420 tam od razu trzeba zdjąć zapinkę proca bo nie da się zamontować chłodzenia, proc jest na stock na razie nie bawiłem się na tej płycie, jutro sprawdzę mocowanie aio, tak LLC na auto. Na teraz chciałem dokonać wyboru która pamięć z lepszym potencjałem a natrafiłem na problem z procem kartoflem. Będę obrabiał te lexary na 7000 i szlifował timingi, przynajmniej chodzą bez błędów, korsarze do zwrotu.
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...