Skocz do zawartości

Modyfikacja chłodzenia.


539

Recommended Posts

Nie wiem czy nie błądzę, ale postaram się przybliżyć na jaki pomysł wpadłem. Bardzo podoba mi się Soft sterujący AIO Kraken X61. Po prostu jestem nim urzeczony :)
Obecnie na wspomnianym chłodzeniu mam zamontowane wentylatory Noctua i wszytko śmiga jak należy. Jest wydajnie i cicho, bynajmniej w OC i74790K do poziomu 4.6 Vid 1.240 chłodzenie pięknie daje radę w codziennym zastosowaniu, a temperatury są przyzwoite.
Problem przychodzi po OC 4.7 gdzie potrzeba już Vid 1.3 (HWInfo pokazuje odczyt Vcore 1.320)
 Udało mi się ustabilizować procka na 4.7 i jest OK. 
Jednak tu temperatury są już znacznie wyższe, a o testach syntetycznych z AVX mogę sobie już tylko pomarzyć ( szybko łapię temp powyżej 90 stopni więc przerywam test - OCCT z AVX i linx)
Nie mam zacięcia do testowania procka tymi programami ,a jedynie pokazuje gdzie jest kres dla mojego chłodzenia.
Przy grach na 4.7 temperatura oscyluje max 70-75 stopni(zalezne od gry) za to rendering już potrafi dobić do 85.
Nie ma tragedii , ale miło będzie te tempy zbić.
Procek oczekuje grzecznie na wymianę pasty pod IHS.

Teraz pomysł jaki mi się gnieździ w głowie odnośnie modyfikacji karakena x61.
Wymyśliłem, aby wymienić w zestawie chłodnice firmową 2x140mm na znacznie wydajniejszą 3x140.
Myślałem o takiej: https://www.coolgate.net/radiators_420.htm. lub https://www.aquatuning.co.uk/water-cooling/radiators/radiators-active/12885/alphacool-nexxxos-xt45-full-copper-420mm
Technicznie myślę jest to do ogarnięcia, trzeba będzie poprawnie przedłużyć węże i zastosować odpowiednie złączki.
Następnie napełnić ile wejdzie chłodnicę i podłączyć zestaw pod zasilacz aby pompa zrobiła resztę uzupełniając w międzyczasie płyn.
Potem poczekać aż układ się odpowietrzy i ....... No właśnie czy to będzie funkcjonować. Czy wydolność pompy jest na tyle duża, że uciągnie znacznie większą ilość płynu przepychając ja przez jakby nie patrzeć znacznie większą chłodnicę. Czy taki zabieg skróci pompie żywot?
Wstępnie przyjrzałem się chłodzeniu i wydaje mi się ze całe sterowanie- elektronika jak i czujnik temperatury płynu zamieszczone są w bloku na CPU.
Niespodzianką było by gdyby coś z dziedziny elektroniki znajdowało się w chłodnicy od zestawu ( nie wiem ale bardziej logiczne wydaje mi się, iż znajduje się wszytko w bloku chłodzenia)
Jak by co lutownicy się nie boję ;)

U mnie chłodzenie nie pracuje nigdy na 100% mocy, rpm wentylatorów max to ok 1100rpm co odpowiada 75% mocy ustawionej w profilu CAM.
Kręcenie tego chłodzenia powyżej 75% jego wydajności nie przynosi większych korzyści, a hałas generowany przez wentylatory jest już znaczny.
Oczywiście obroty pompy również  rosną lecz jest ona praktycznie niesłyszalna.
Przy luźnym korzystaniu z kompa wentyle pracują z 550 rpm, spada do minimum także wydajność pompy.
Takie ustawienia chciałbym utrzymać po ewentualnej modyfikacji- chciałbym, aby soft CAM działał z nową chłodnicą jaką chce zamontować do AIO.
Jak myślicie ryzykować Krakenem i bawić się w taką modyfikacje czy odpuścić.
Przyznam ,że mnie korci by pójść w ten pomysł ;)
Z kupieniem dodatkowej chłodnicy nie robię problemu gdyż następny set idzie pod wodę, a w planie są dwie chłodnice wiec zakupiona  i tak znajdzie w przyszłości  zastosowanie. Nowy set chce oprzeć o dwie chłodnicę wspominaną 420 i dodatkową alphacool Monsta.

Liczę na Wasze opinie, rady i fajną dyskusję.

Edytowano przez 539
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wygląda to tak, że ludzie robią tego typu modyfikacje w AIO i nie powinno być z tym problemu. Chłodnice nie są restrykcyjne, toteż nie ma znaczenia dla pompy, czy masz fabryczną 2x140 czy wymienisz ją na 3x 140. Większy problem będziesz miał z napełnianiem i odpowietrzaniem tego, bo bez trójnika (albo rezerwuaru) się nie obejdzie. Zawsze to są jakieś dodatkowe koszta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nosz kurna..... no to musiałbym kupić:. chłodnice , rezerwuar, dodatkowe złączki, płyn, , węża kawał :)

I co dalej, jaką przyjąć metodę.

Czy pojemność rezerwuaru ma tu jakieś znaczenie....chciałbym coś dobrego, moze od EK żeby zostało pod dalsze zabawy.

Chłodnice brać alphacool czy coolgate ? 

Edytowano przez 539
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wolę Alphacoola, ale jestem fanbojem - znaczy nie pogadasz.

Nie musisz kupować reza. Może być trójnik (złączka "T"), kawałek węża i zaślepka do niego. Zrobisz taki prymitywny rez i na tak mały układ wystarczy.

A jak chcesz rez, to kup Balancera od Phobya, bo ma świetną relację ceny do jakości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alphacool przekonuje mnie jeśli chodzi o chłodnicę. Wybiegając dalej niż modyfikacja Krakena myślałem o tym żeby te chłodnice połączyć z blokami ok EK oraz pompą wraz z rezem od EK.  Wszytko się komplikuje :(

Dobra ,a gdyby odpuścić moda Krakena i zamienić go na EK predator 360, to czy ten zestaw będzie wyraźnie wydajniejszy od Krakena?

Nie chce kupować teraz całego seta pod wodę bo na 1150 będę siedział ile będę musiał.

 

Edytowano przez 539
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

360milimetrowy CoolStream (bo na tych chłodnicach opiera się Predator) zmiecie to alu od Krakena bo nie ma takiej siły żeby nie. Natomiast ja bym się na poważnie zastanowił czy jest sens się w to pakować, zwłaszcza jeśli o s.1150 mówimy. Co prawda dostajesz tu niskonapięciową DDC, i blok z górnej półki, ale ja w tych pieniądzach (1.3k) radziłbym zamiast kupna zestawu pre-konfigurowanego dobrać części składowe ''bardziej pod siebie''. Zabawy co nie miara, i nawet nie musisz się za specjalnie limitować żeby uczynić całość jeszcze bardziej wydajną (i efektowną).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SMX fajnie Cie widzieć w temacie i w dobrej formie.

Pełna zgoda. Tyle ,że wysmarkam teraz kasę na blok pod 1150 a za chwile sprzedam go na aukcji za czapkę gruszek.  Biorąc sprawę na chłodno :) czyli na logikę należałoby odpuścić teraz temat, a zrobić nowe chłodzenie wraz z nowym zestawem (co planuję )  Robienie mega rewolty żeby wyjść z 4.6 a wejść na 4.7  w tej chwili nie jest czymś bez czego nie przeżyje. 

Bardzo Wam Panowie dziękuję i liczę na pomoc gdy nadejdzie czas na budowę chłodzenia od podstaw.

 

40 minut temu, SMX napisał:

Zabawy co nie miara,

Mnie to średnio bawi na razie gdyż mam w tej dziedzinie braki ( do nadrobienia), lecz nie mogę przecież zachowywać się jak ostatni egoista i gdy nadejdzie czas wiem gdzie zgłosić się po pomoc - miałbym Cie pozbawiać takiej zabawy :) i sam się z tym tłuc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na labie popełniłem swego czasu poradnik (reedycja z czasów SM) - co prawda daleko mu do miana ''kompleksowego'' ale wszystko to co generalnie należałoby wiedzieć (bez wyszczególniania komponentów) zawiera w sobie. Ale to w sumie dobrze, bo finalnie wiesz gdzie się zgłaszać ;) Ja ze swojej strony mogę obiecać tyle, że jak tylko czas pozwoli, dołożę starań aby rozwinąć temat jeszcze co nieco na łamach forumka.

Edytowano przez SMX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał dzięki za wpis. Krakena mam i w zasadzie spełnia swoją rolę. Na razie nic nie będę kupował, stosowny zestaw złożę przy nowym secie. Rozpędziłem się tu trochę w rozmysłach , ale wyhamowałem. Za dużo komplikacji.

 

Edytowano przez 539
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Zgadzam się z @imiemichal jak masz się pchać w AiO + mod to niem się obejrzysz koszta wzrosną Ci do tego stopnia, że byś zbudował LC od zera. Jeśli masz taką możliwość poczekaj trochę, popytaj ludzi ugruntuj sobie zdanie czy na pewno chcesz LC i odłóż pieniążki :) Wtedy masz dużo większe pole do popisu nic przerabiasz tylko budujesz od zera pod siebie,a modujesz ewentualnie dla przyjemności nie z konieczności :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Dnia 3/12/2016 o 23:32, gtxxor napisał:

Nie odpowietrzysz tego. Nie będzie jak

Jeśli kupisz chłodnicę multiport (ten nexXxos właśnie tak ma) i masz to w miarę sensownie poukładane, to węże do chłodzenia podłączasz pod chłodnicą a do jednego (przeciwległego do opływowego) połączenia montujesz przedłużkę "komin" i da się to odpowietrzyć. Ale to wymaga sporej pewnej praktyki i dyscypliny w prowadzeniu węży (tak by ruch płynu był w górę i wypychał powietrze).

Niemniej jak masz ochotę i potrzebę modyfikacji to własna pętla jest tym czego potrzebujesz. Zdziwisz się ale dobrze zrobione chłodzenie wodne potrzebuje minimalnej ingerencji ze strony oprogramowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...