Skocz do zawartości

"Skalpowane" procki, co o tym sądzicie, jak to wygląda u Was?


539

Recommended Posts

Wymiana fabrycznej pasty między IHS procesora a rdzeniem nie jest niczym nowym w świecie overclockerów. W zasadzie cała zabawa zaczęła się jakiś czas temu i trwa do dziś. Metod, poradników , sposobów można znaleźć w necie mnóstwo. Tu wiadomo , każdy będzie zwolennikiem innego rozwiązania. Każdy oczywiście podejmując się takiej modyfikacji musi się liczyć z utratą gwarancji na procesor jak możliwością uszkodzenia hardware. Chciałbym się dowiedzieć jakie Wy obraliście metody w celu pozbycia się ihs z procesora( o ile zdecydowaliście się na taką modyfikację). Cennym byłaby również informacja na temat uzyskanych temperatur , możliwości OC , zastosowanej pasty etc.... Proszę podzielcie się Waszymi wrażeniami , opiniami, doświadczeniem. Liczę na ciekawą dyskusję.

 

Edytowano przez 539
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu i o skylake i haswell.

 

 

14 minut temu, Mendozapl napisał:

Tak na skylake się nie sprawdzi wiem to ,ale autor tematu ma haswella 4790K.

Tak mam i74790k

Lecz chętnie poczytam o Waszych przygodach. :)

33 minuty temu, Mendozapl napisał:

U mnie temperatury spadły ok 8/10 stopni ,a pastę zastosowałem gelid gc-extreme.

Przyklejałeś później IHS ?

Widziałem też takie cudo.

https://www.caseking.de/der8auer-haswell-oc-frame-fsd8-014.html

Edytowano przez 539
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, haha3 napisał:

Napisał że zastosował gelid gc extreme więc wnioskuje że tak XD

Chodziło mi o usuniecie starego silikonu i aplikacje w to miejsce nowej dawki :) Na paście tez się trzyma, ale to ponoć rodzi niebezpieczeństwo przy demontażu CPU(czytałem gdzieś o tym) uszkodzenia PCB lub rdzenia. . Facet szarpał się z chłodzeniem próbując je zdjąć skręcając na boki cooler, a nie przyklejony ihs dokonał znisty Rdzenia lub PCB ( nie pamiętam)

15 minut temu, haha3 napisał:

No chyba że masz drukarke 3d, wtedy inna bajka.

spotkałem takie rozwiązania.

https://www.youmagine.com/designs/skylake-delid-tool

https://www.thingiverse.com/thing:1209396

Tu tez pomysłowa konstrukcja:

 

Edytowano przez 539
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, haha3 napisał:

Wiesz ile ten bajer kosztuje? :D

Jak ktoś jeździ po imprezach/zawodach OC gdzie tłucze te ihsy masowo  lub prowadzi serwis kompowy jak ma się szarpać imadłem albo nożem to może opłaca mus ie kupić. Nie mnie oceniać .;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, haha3 napisał:

Nie wiem co sie mogło uszkodzić podczas demontażu cpu i coolera. ew.pasta mogła mu popyćkać po pcb jeśli jej za dużo nakładł.

wrzucał gdzieś foty. Nie pamiętam gdzie o tym czytałem ale fakt uszkodzenia Cpu miał miejsce.

2 minuty temu, haha3 napisał:

Mając taki sprzęt można łatwo sie dorobić XD

Nigdy bym się nie podjął zdejmowania komuś IHS bez względu na posiadany do tego celu sprzęt.

A i spotkałem się z:

https://olx.pl/oferta/delidding-procesorow-ivy-bridge-haswell-skylake-i5-i7-CID99-IDblmaB.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, haha3 napisał:

Ta metoda na skylake sie nie sprawdzi. Bo intgej oczywiście odchudził pcb.

Jak się nie sprawdzi? 

Gietrzydwapięćosiem ma PCB grubości 0,3mm (wiem, bo mam). Nie pisz herezji, jak nie wiesz. Te mity z PCB są dla mnie śmieszne. Dokręcałem na paru chłodzeniach śruby na maksa i jakoś nigdy nie udało mi się tego uszkodzić. 

Edytowano przez JTN5M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej rad w temacie widzę daje ktoś kto nigdy nie skalpował procka ...

 

Skalpowałem procki imadłem = wszystkie żyją do tej pory. Teraz mam maszynkę do skalpowania haswelli/skylake, cały zabieg trwa 10 sekund

 

539 jak chcesz to odezwij się do mnie na pw, jestem w stanie Ci oskalpować procka taniej jak z tej oferty na olx i to przy użyciu CLU. W zależności mogę procek skleić lub dorzucić ramkę do osłony rdzenia coś w stylu msi delid die guard

 

 

Co do uszkodzenia o którym była wcześniej mowa, to rozchodzi się o uszkodzenie pcb procka - pozrywanie ścieżek. Chłopak oskalpował proca i złożył do socketu bez przyklejenia ihs z powrotem. Po prawie roku postanowił zmienić pasty i wyczyścić kompa, ale pasta tak skleiła ihs do chłodzenia że podczas demontażu ihs zaczął się ruszać i uszkodził procka

Edytowano przez PatrykT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego czy przykleiłem ihs do cpu, to nie robiłem tego i nie usuwałem również czarnego kleju. Wymieniłem pastę pod ihs na gelida i spowrotem nałożyłem ihs na cpu. U mnie po kilku miesiącach, przy zmianie chłodzenia zauważyłem, że ihs przez siłę docisku do cpu spowrotem się przykleił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, imiemichal napisał:

Uszkodził PCB bo zastosował CLP pomiędzy coolerem a ihs. Gdyby tam była zwykła pasta chociażby mx2 to by nie uszkodził proca.

 

Po takim czasie większość past sklei cooler z prockiem, czy to  clp czy co innego. Pamiętam jak mi gelid skleił blok wodny do gtx 580 i musiałem kombinować aby go zdjąć

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PatrykT napisał:

Co do uszkodzenia o którym była wcześniej mowa, to rozchodzi się o uszkodzenie pcb procka - pozrywanie ścieżek. Chłopak oskalpował proca i złożył do socketu bez przyklejenia ihs z powrotem. Po prawie roku postanowił zmienić pasty i wyczyścić kompa, ale pasta tak skleiła ihs do chłodzenia że podczas demontażu ihs zaczął się ruszać i uszkodził procka

Widzę ,że nie tylko ja to czytałem :)

1 godzinę temu, PatrykT napisał:

Skalpowałem procki imadłem = wszystkie żyją do tej pory. Teraz mam maszynkę do skalpowania haswelli/skylake, cały zabieg trwa 10 sekund

Pochwal się co masz jeśli to nie tajemnica ...

1 godzinę temu, PatrykT napisał:

539 jak chcesz to odezwij się do mnie na pw, jestem w stanie Ci oskalpować procka taniej jak z tej oferty na olx i to przy użyciu CLU. W zależności mogę procek skleić lub dorzucić ramkę do osłony rdzenia coś w stylu msi delid die guard

Super. Bardzo mile mnie zaskoczyłeś .

1 godzinę temu, imiemichal napisał:

Uszkodził PCB bo zastosował CLP pomiędzy coolerem a ihs. Gdyby tam była zwykła pasta chociażby mx2 to by nie uszkodził proca.

Wybacz . ale nie rozumiem.

1 godzinę temu, Mendozapl napisał:

Co do tego czy przykleiłem ihs do cpu, to nie robiłem tego i nie usuwałem również czarnego kleju. Wymieniłem pastę pod ihs na gelida i spowrotem nałożyłem ihs na cpu. U mnie po kilku miesiącach, przy zmianie chłodzenia zauważyłem, że ihs przez siłę docisku do cpu spowrotem się przykleił.

Dzięki za info.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kiedyś oglądałem video ze zdejmowania IHs z lutowanego CPU ( Po co to robić? nie wiem :) )

Jakiś czas temu wpadł mi w ręce starszej generacji proc. Postanowiłem sprawdzić na czym polega zdejmowanie IHS w przypadku procesora z przylutowanym rdzeniem.

O dziwo okazało się to nie takie straszne :) Nie mogę jednak zweryfikować czy proc działa bo nawet nie mam pewności czy działał przed zabiegiem.

To jakaś leciwa już dziś konstrukcja, która posłużyła mi jako przedmiot eksperymentu.

Wyszło to tak jak na zdjęciu:
https://drive.google.com/file/d/0B2LPNQflpo7pQlBhSHRLV0RUZGc/view?usp=sharing

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...