Skocz do zawartości

Rekomendowane dyski SSD - zestawienie na II kwartał 2016 r.


Recommended Posts

Jeśli ktoś z Was szuka dysku dla siebie, to ten wątek może okazać się wielce przydatny. Wpisem tym nie chciałbym w żadnym wypadku ''wyczerpać'' zagadnienia a skupić się na nim w sposób dość powierzchowny. Jako że już kiedyś dane mi było rozpisywać się nieco szerzej nt. technologii pół-przewodnikowej uznałem, że podobna forma poradnika nie miałaby sensu, zaś nie w smak byłoby mi importowanie istniejących już treści. Mając na uwadze powyższe fakty, tym razem obrałem sobie za cel możliwie jak najprzystępniejsze objaśnienie, jakim aspektom w przypadku SSD należałoby przyjrzeć się nieco bliżej, oraz wyszczególnić warte uwagi nośniki dla danych segmentów cenowych. Zaczynajmy zatem :)

Ad.1 Najistotniejsze aspekty konsumenckich dysków SSD z użytkowego punktu widzenia.

Swoistym ''gwarantem'' bezawaryjnej pracy naszego nośnika jest zastosowany kontroler. To od niego w stopniu kluczowym zależy to, jak długo nasz nośnik będzie działał bez ''zgrzytów''. Lwia cześć najszerszej eksploatowanych dysków obecnie, opiera się właściwie na 4 wariantach:

  • Kontroler Marvell
  • Kontroler SandForce
  • Kontroler Phison
  • Kontroler Samsung (MCX, MDX - starsze serie) MEX - oraz opierający się na tych samych rdzeniach ARM Cortex R4 - MGX (uszczuplonym o niektóre algorytmy zarządzania podsystemem cache, oraz pakiety instrukcji l-l)

Biorąc pod lupę ilość zgłoszeń RMA, i subiektywne odczucia użytkowników trzeba przyznać, że w czołówce ''bezawaryjnej'' stawki plasuje się Samsung wraz ze swoimi autorskimi rozwiązaniami oraz kontroler Marvell (bez względu na rewizje)

Ad.2 Litografia w połączeniu z ''poziomowością'' chipów

Producenci chipów pamięci celem minimalizacji kosztów, często doposażają swoje nośniki w kości typu TLC (trójpoziomowe o najmniejszej ilości cykli) i nie chciałbym w tym miejscu bynajmniej przestrzegać przed zakupem dysków bazujących na tych rozwiązaniach, a jedynie zasugerować, że w miarę możliwości zawsze lepiej doposażać się w dysk który oparty jest o rozwiązania dwu-poziomowe. To tyle jeśli chodzi o teorię.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Segment budżetowy +/- 200zł
 

  • Plextor M6V - Najniższa modelowo seria Tajwańskiego producenta. Jak przystało na low-end M6V opiera się na kontrolerze Silicon Motion SMI-2246 i kości Toshiby A15 typu MLC.

 

 

  • A-DATA SP920 - najlepszy ze stawki (przynajmniej teoretycznie) Marvell 88SS9189 i 20-nanometrowe kości NAND Microna (MLC)

 

''Niższa'' półka średnia

 

 

  • Crucial BX100 - kontroler Silicon Motion SM2246EN, kości MLC Microna 16nm

 

  • + Wszystkie nośniki odnotowane przeze mnie w kategorii ''budżetowe'' - jeśli cena nie będzie wyższa od ww. są pozycjami również godnymi uwagi.

 

Średnia półka

 

  • Crucial MX200 - 16 nm kości MLC, kontroler Marvell s.9189. Jeden z najlepiej wycenionych nośników pod kątem oferowanych osiągów.

 

  • Plextor M6S Plus - Marvell s.9188 kości NAND Toshiby typu MLC w 15nm procesie. Najnowsza (a co się z tym wiąże) - najwydajniejsza na dzień dzisiejszy odsłona serii M6, co powoduje że warto po nie sięgać (zważywszy że ceny nie są drastycznie wyższe)

 

  • Samsung 850 EVO - 40nm 3D V-NAND kości typu TLC i Samsung MGX Dyski o świetnej relacji cena<>wydajność jednak oparte o moduły TLC (choć MTBF to akurat wciąż dla większości użytkowników parametr iście abstrakcyjny) Z autopsji wiem, że nie ma z tym nośnikiem absolutnie ŻADNYCH problemów.

 

Wysoka półka

 

  • Plextor M6 Pro - Marvell s.9187 kości Toshiby Toogle MLC A19(nm). Najwyżej pozycjonowany dysk w ofercie Plextora spośród nośników SATA. Najwyższa wydajność, i 5-letnia gwarancja.

 

  • Samsung 850 Pro - 40nm kości (3D V NAND) i niezawodny Samsung MEX. 850 PRO to dysk który wiedzie prym na rynku już od dłuższego czasu, toteż wszelkie próby argumentacji uznać można za zbędne. 10 lat gwarancji.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PS. Piszcie śmiało w tym temacie jeśli macie jakieś propozycje bądź pytania. Mam nadzieję że ten wpis będzie przyczynkiem do merytorycznej dyskusji!

Edytowano przez SMX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • gtxxor pinned this topic
2 godziny temu, kondzi0 napisał:

Popraw link do Samsunga 850 PRO  

Poprawione

1 godzinę temu, PerverPriest napisał:

Z racji coraz powszechniej stosowanego zarówno w płytach głównych jak i laptopach złącza M.2 dodałbym jeszcze taki dysk do zestawienia.

M.2 ulega szybkiej popularyzacji i to jest jasne - to nie podlega kwestii. Choć tu właściwie różnimy się trochę podejściem. Wiadomym jest że SATA III ma swoje ograniczenia - sęk w tym, że maksymalna przepustowość w tym przypadku nie będzie w żaden sposób licować z tym, co 95% klienteli wymaga. Dlatego jeśli chodzi o M.2 to tutaj jeszcze dochodzi zasadność stosowania tego rozwiązania. Wolałbym jednak osobiście, żeby osoby realnie zainteresowane kupnem takiego dysku zasięgały u nas opinii jednostkowo, bo nie sztuką jest przepłacić za coś, co w gruncie rzeczy nie przyniesie wymiernej korzyści (kwestia zastosowań) Pomysł ciekawy, ale realizacja tego wymaga już (imo) doprecyzowania paru kwestii. Może w niedalekiej przyszłości pokusimy się o zrobienie czegoś podobnego (jak nie ja, to kto inny)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawienie na pewno pomocne. Ja miałem to ''szczęście'' trafić na C40 Good-Rama, to w ciągu pół roku, dwa razy zmuszony byłem odsyłać go do nich. Pierwszy i ostatni raz kupiłem cokolwiek od tej firmy.... Kup Good-Ramy kup mówili. Wspieraj polski przemysł mówili....Może i by człowiek chciał, ale jak tu wspierać, jak to takie buble są?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Mogę Wam z czystym sumieniem polecić dysk SSD GoodRam Iridium Pro (moja wersja to 240GB). Moim skromnym zdaniem, bardzo niedoceniany dysk! Świetne osiągi, bardzo zbliżone do obiecanek z opisu technicznego, co się bardzo chwali! Jestem bardzo zadowolony! :) Pozdrawiam! :)

https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-iridium-pro-240gb-ssdpr-iridpro-240-720767/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.03.2016 o 17:56, SMX napisał:

Poprawione

M.2 ulega szybkiej popularyzacji i to jest jasne - to nie podlega kwestii. Choć tu właściwie różnimy się trochę podejściem. Wiadomym jest że SATA III ma swoje ograniczenia - sęk w tym, że maksymalna przepustowość w tym przypadku nie będzie w żaden sposób licować z tym, co 95% klienteli wymaga. Dlatego jeśli chodzi o M.2 to tutaj jeszcze dochodzi zasadność stosowania tego rozwiązania. Wolałbym jednak osobiście, żeby osoby realnie zainteresowane kupnem takiego dysku zasięgały u nas opinii jednostkowo, bo nie sztuką jest przepłacić za coś, co w gruncie rzeczy nie przyniesie wymiernej korzyści (kwestia zastosowań) Pomysł ciekawy, ale realizacja tego wymaga już (imo) doprecyzowania paru kwestii. Może w niedalekiej przyszłości pokusimy się o zrobienie czegoś podobnego (jak nie ja, to kto inny)

Ty tak na serio? "Redaktor"... może jeszcze SSD tutaj testujesz? :D

Chyba nie słyszałeś o czymś takim jak NVMe, za sprawą którego w górę leci także i IOPS, a nie tylko transfer liniowy (bo szybsze łącze) :P 

Chyba że mówisz M.2 w wersji SATA - poza wymiarami pozwalającymi stosować takie SSD w tablecie to rzeczywiście żadnych korzyści wydajnościowych nie ma ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty się z choinki urwałeś? Co ma prosty poradnik zakupowy do tego czy "słyszałem" czym jest NVMe? :P Powiem wiecej, nie tyle słyszałem co miałem okazje przekonać się na własne oczy jak to śmiga w przypadku 950 PRO notabene - kompletując całkiem...niezgorszy zestawik na maximusie (z170) gdzie tam dodatkowo LC zakładane było - na co mam dokumentacje %-) Oczywiście mozesz zarzucić mi braki i inne takie tam, kurczowo trzymając sie jakiegoś niedopowiedzenia? - choć sam odpowiedz sobie na pytanie jaki uzysk zrobi przeciętny Kowalski (który jak to Kowalski - na kasie nie sypia) z tytułu posiadania dysku wykorzystującego protokół NVMe? Gwarantuje, że żaden z wylistowanych wyżej dyziów nie znalazł sie tam bez praktycznego pokrycia. Trochę bardziej życzliwsi userzy którzy sledzą moje poczynania juz od jakiegoś czasu, w większości wiedzą skąd, co, i jak... ja natomiast nie mam w zwyczaju kajać się na widok głupkowatego prowo :P

 

Edytowano przez SMX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie nie serwuj kwiatków pokroju:

Cytat

Wiadomym jest że SATA III ma swoje ograniczenia - sęk w tym, że maksymalna przepustowość w tym przypadku nie będzie w żaden sposób licować z tym, co 95% klienteli wymaga. Dlatego jeśli chodzi o M.2 to tutaj jeszcze dochodzi zasadność stosowania tego rozwiązania.

Bo się potem musisz tłumaczyć i odwracać kota ogonem, że "żaden z wylistowanych wyżej dyziów nie znalazł sie tam bez praktycznego pokrycia", mimo że ja nic nie mówiłem o błędnych rekomendacjach, tylko o tym, że M.2 to nie tylko przepustowość, ale też i IOPS.

A jak już się wyplączesz z jednego, to zaraz sam się pakujesz na drugą minę :D Pytasz:

Cytat

jaki uzysk zrobi przeciętny Kowalski (który jak to Kowalski - na kasie nie sypia) z tytułu posiadania dysku wykorzystującego protokół NVMe? 

A przecież dyskusja dotyczy nie budżetowych SSD za 150-200zł, ale o rekomendacje gdzie znajduje się wysoka półka z dyskami po 550zł.
Taki SM951 kosztuje stówę więcej (https://www.ceneo.pl/41433425 ), zaś PM951 - stówę mniej ;)
https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-nvme-pm951-256gb-pcie-mzvlv256hchp-00000-869299/

Tak więc przekreślanie całego sektora M.2 bo "przecież Kowalskiemu przepustowość niepotrzebna", to niezbyt dobre podejście, bo mówimy tutaj o produktach dla bardziej wymagających...

Edytowano przez majkel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto tu mówił o przekreślaniu całego sektora? Wkradła się tu co najwyżej pewna nieścisłość, ale to można było zasugerować, tym niemniej - wypowiedź oparta na hiperboli ma to do siebie że zazwyczaj osiąga skutek odwrotny do zamierzonego. Redagując post otwierający skupiłem się tylko na dyskach SATA, podkreślając przy tym, że postaramy się nieco rozwinąć aspekt M.2 jakoś w niedługim czasie, bo w mojej opinii wymaga to już doprecyzowania. Całość powinna dzięki temu zyskać znacząco na poziomie i przejrzystości. Póki co wolimy pomagać doraźnie w kwestii tego czy tamtego, i niech wyznacznikiem nie będzie tu jakaś ''odgórna'' rekomendacja. Tu nic się właściwie nie wyklucza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.04.2016 o 20:56, Buczo napisał:

Witam  Mogę Wam z czystym sumieniem polecić dysk SSD GoodRam Iridium Pro (moja wersja to 240GB). Moim skromnym zdaniem, bardzo niedoceniany dysk! Świetne osiągi, bardzo zbliżone do obiecanek z opisu technicznego, co się bardzo chwali! Jestem bardzo zadowolony!  Pozdrawiam!

https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-iridium-pro-240gb-ssdpr-iridpro-240-720767/

Hej! :)

Żeby nie być gołosłownym podsyłam testy mojej sztuki GoodRam Iridium Pro 240GB ;) 

Good_Ram_Iridium_Pro_240_GB_testy_Buczo.

To specyfikacja producenta dla porównania:

Format dysku: 2.5"

Pojemność: 240 GB

Interfejs: SATA 3

Szybkość transferu odczytu (MB/s):  560

Szybkość transferu zapisu (MB / s):  530

Pozdrawiam! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

LOL w jakim sensie?

Dyski SSD wychodzą na rynek bardzo rzadko, rzadko też sie od siebie czymś szczególnie różnią.

Trzeba czekać na rewolucje bo od pewnego czasu ten rynek rozwija sie tylko pod względem ilości nie jakości :(

 

Spójrz tylko na pierwszy post, jest z kwietnia a niewiele tam można zmienić.

Można co najwyżej dopisać kiego hyperxa i plextora na pci xD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

A tu mój benczmark. 

Zauważyłem podczas teestu w as ssd, ze wartosc zapisu 4k-64 rośnie, im dłużej dysk jest benczmarkowany (zaczęło się na 0,2 MBPS xD, a skonczylo na 15,45, jak widac). Wie ktos z czym to moze byc zwiazane? :)10a060f8d134c.png

Edytowano przez 7niebo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...