Skocz do zawartości

Problem z obrazem na nowym setupie - mrugające pixele


Eszte

Recommended Posts



Cześć wszystkim. Złożyłem sobie nowy zestaw i mam mały problem z obrazem - pojawiają się artefakty w 4K na monitorze.
 

MSI B450 TOMAHAWK MAX

AMD Ryzen 5 3600

HyperX 16GB (1x16GB) 3600MHz CL17 Fury Black

ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S11 Pro

SilentiumPC Fera 3 120mm
SilentiumPC Vero L3 700W 80 Plus Bronze

i... Gainward GeForce RTX 2070 SUPER Phoenix V z outletu

Przy ustawieniu rozdzielczości na 4k zaczyna "krzaczyć" obraz.  Obecnie jest lepiej, bo są same mrugające pixele, ale był moment że było fatalnie - krzaczyło jeszcze bardziej, delikatnie "pstrykało" z głośników przy równoczesnym zaburzeniu obrazu. Obecnie mrugają same pixele, które układają się we wzór / pattern, co logowanie windowsa w innym miejscu. W ust FHD brak problemu. 
Wyjąłem nową 2070, wsadziłem starą 1060 ze starego kompa i dalej to samo, aczkolwiek mniej, więc zakładam, że to nie karta. 
Problem występuje tylko w rozdzielczości 4K (zarówno na pulpicie jak i w grach). Czasami objawy nasilały się przy przełączeniu w ustawieniach windowsa trybu HDR (przed reinstalką systemu ekran robił się w zielonej tonacji). 
Przy nagrywaniu pulpitu w trakcie gry przez oprogramowanie Nvidii artefaktów nie widać.

Załączam filmik z YT nagrania. Zaznaczę że "monitor" czyli tv, jak i kabel HDMI jest ten sam co w starym setupie, w którym tego problemu nie było. TV 4K z chroma 4:4:4, ale tak jak wspomniałem, na starym komputerze nie było tego problemu na takich samych ustawieniach obrazu.

Czy komuś przychodzi coś do głowy? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 

3 godziny temu, xXMateoXx320 napisał:

moze to być problem zwiazany z monitorem/tv:

oszkodzona pamiec ddr na plycie

moze taśma w srodku jest niedocisnieta ?

moze to być też wina kabla HDMI

 

 

podaj dokładny model tv :P

 

 

- Wcześniej monitor/tv nie dawał takich objawów. Na starym komputerze, też w rozdzielczości 4K nie ma problemu
- Pamięci DDR na płycie, rozumiem że nie sprawdzę?
- Na którąś konkretną taśmę zwrócić uwagę?
- kabel ten sam co wcześniej i przy sprawdzaniu ze starym PC, ale sprawdzę nowy
 - Tv to Philips 65PUS8102/12

 

2 godziny temu, Dziarson napisał:

kabel hdmi a jaki to jest kabel ? jaka wersja ;P jak gówniana to i 4k nie bedzie poomijam ze Hdmi to tylko 30Hz i tu moze byc problem .

- Kabel HDMI jakiś noname chyba

Edytowano przez Eszte
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wes popytaj znajomych czy mają dobrej jakosci kable HDMI

na kablu HDMI jest napisana informacxja odn wersji czy obslugiwanej rozdzielcosci 

szukaj czegoś typu premium HDMI 4k czy coś

 

https://www.hdmi.org/spec/premiumcable

 

Co do pamieci ddr na plycie to bys musial rozebrac TV i pogrzebać w nim - szczerze to nie wiem jak bo nigdy nie grzebalem w srodku monitora a co dopiero w TV

co do taśmy to chodzi o podlaczenie taśmy płyty głównej lub matrycy o ile dobrze kojarzę a wiec najlepiej bedzie popytać znajomych czy się znają na telewizorach i umieli by go rozkrecic i posprawdzać czy nie ma zadnych usterek w srodku bo sam jak sie nie znasz to mozesz duzo bardziej zepsuć niż naprawić  

 

więc streszczając moją niepoprawną inter punkcyjnie wiadomość -> zmien kabel HDMI na droższy i sprawdz czy problem znikł -> znajdz ziomka co ogarnia w telewizory lub oddaj do serwisu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, xXMateoXx320 napisał:

wes popytaj znajomych czy mają dobrej jakosci kable HDMI

na kablu HDMI jest napisana informacxja odn wersji czy obslugiwanej rozdzielcosci 

szukaj czegoś typu premium HDMI 4k czy coś

 

https://www.hdmi.org/spec/premiumcable

 

Co do pamieci ddr na plycie to bys musial rozebrac TV i pogrzebać w nim - szczerze to nie wiem jak bo nigdy nie grzebalem w srodku monitora a co dopiero w TV

co do taśmy to chodzi o podlaczenie taśmy płyty głównej lub matrycy o ile dobrze kojarzę a wiec najlepiej bedzie popytać znajomych czy się znają na telewizorach i umieli by go rozkrecic i posprawdzać czy nie ma zadnych usterek w srodku bo sam jak sie nie znasz to mozesz duzo bardziej zepsuć niż naprawić  

 

więc streszczając moją niepoprawną inter punkcyjnie wiadomość -> zmien kabel HDMI na droższy i sprawdz czy problem znikł -> znajdz ziomka co ogarnia w telewizory lub oddaj do serwisu

Dobra, to już wiem o czym mowa. Byłem pewien, że chodzi o płytę i kable w PC :D
Czyli wadę/usterkę w PC można wykluczyć? Kończy mi się termin na ewentualny zwrot podzespołów. Tak jak wspomniałem GPU było z outletu. Gry śmigają jak złoto, szkoda mi jej:D Nie ma opcji, że to GPU? Ja TV w ogóle nie podejrzewałem, tym bardziej że na starym PC, w 4K śmiga. Na nowym krzaczy.
Jutro puszukam HDMI lepszego ;)

Dzięki za odpowiedź

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, xXMateoXx320 napisał:

myśle ze PC mozesz wykluczyć choć dla pewności mozesz obczaić czy temp GPU pod obciązeniem są w normie choć myśle ze PC dobrze działa :P

 

Ok, dzięki. Byłem pewien, że to PC.
GPU 53-82st. 

 

9 minut temu, Dziarson napisał:

A jaki to jest tel dokładnie model. Bo tak patrzę na te ikony to takie jakieś wielkie są nie wygląda to jak 4k u mnie w 4k to byś kupę potrzebował możesz podejrzeć rozdzialke ekranu ale w TV z pilota. Zobacz jeszcze w sterowniku czy masz ustawione 60 czy ile tam tv ma hercow

Pisałem wcześniej. TV to Philips 65PUS8102/12
Tv ma 65" więc siedząc 3m od niego mam ustawione w windowsie: Skala i Układ na 250% bo inaczej z lupą trzeba podchodzić do TV:D


Sprawdziłem, czy mam 60Hz. Mam. Jak zmieniam na 30Hz to artefakty znikają

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SAMSUNG QLEDLC32HG70QQUXEn

Witam. Mam podobny problem z monitorem SAMSUNG Curved QLED LC32HG70QQUXEN. Gdy włączę HDR w Windowsie pojawia się mnóstwo mrugających białych artefaktów, a gdy go wyłączę to znikają. Monitor podłączony jest do karty graficznej przez DisplayPort. Macie może Panowie jakieś podejrzenia co może być nie tak? Z góry dzięki za odpowiedź. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.11.2020 o 19:37, Gość SAMSUNG QLEDLC32HG70QQUXEn napisał:

Witam. Mam podobny problem z monitorem SAMSUNG Curved QLED LC32HG70QQUXEN. Gdy włączę HDR w Windowsie pojawia się mnóstwo mrugających białych artefaktów, a gdy go wyłączę to znikają. Monitor podłączony jest do karty graficznej przez DisplayPort. Macie może Panowie jakieś podejrzenia co może być nie tak? Z góry dzięki za odpowiedź. 

Oprogramowanie Monitora masz najnowsze? Widzę wersję ver 1019.2 na:

https://www.samsung.com/uk/support/model/LC32HG70QQUXEN/

 

Sterowniki do karty graficznej też zaktualizowane?

 

Napisz jeszcze jaką masz kartę graficzną.

 

Edytowano przez PsyhoMir
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SAMSUNG QLEDLC32HG70Q
3 godziny temu, PsyhoMir napisał:

Oprogramowanie Monitora masz najnowsze? Widzę wersję ver 1019.2 na:

https://www.samsung.com/uk/support/model/LC32HG70QQUXEN/

 

Sterowniki do karty graficznej też zaktualizowane?

 

Napisz jeszcze jaką masz kartę graficzną.

 

Witam sterownik mam najnowszy, a kartę GIGABYTE RTX 2080 SUPER

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stoczyłem wygraną walkę z Samsung Odyssey G7 właśnie aktualizując Firmware monitora jednakże to z racji "podatku od nowości".

Twój monitor to Model wypuszczony na rynek już jakiś czas temu ale warto się upewnić, że ma najnowszy Firmware.

Sprawdziłeś jaką masz wersję Firmware w monitorze zainstalowaną?

 

Oczywiście podmiana kabla DP to jedna z pierwszych rzeczy do zrobienia bo wysoka rozdzielczość i HDR zajmuje całą dostępną przepustowość i jakiekolwiek zakłócenia od razu widać.

Jaki masz kabel DP, 8K?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SAMSUNG QLEDLC32HG70Q
4 godziny temu, PsyhoMir napisał:

Ja stoczyłem wygraną walkę z Samsung Odyssey G7 właśnie aktualizując Firmware monitora jednakże to z racji "podatku od nowości".

Twój monitor to Model wypuszczony na rynek już jakiś czas temu ale warto się upewnić, że ma najnowszy Firmware.

Sprawdziłeś jaką masz wersję Firmware w monitorze zainstalowaną?

 

Oczywiście podmiana kabla DP to jedna z pierwszych rzeczy do zrobienia bo wysoka rozdzielczość i HDR zajmuje całą dostępną przepustowość i jakiekolwiek zakłócenia od razu widać.

Jaki masz kabel DP, 8K?

Witam. Firmware właśnie sprawdziłem i mam wersję 1019.2 z 2018 roku i ta sama jest do ściągnięcia na stronie producenta. Czyli powinienem mieć chyba najnowszą bo innej nie znalazłem. Kabel DP natomiast mam ten który był dołączony do monitora. Wymiennie ten kabel może i zobaczę czy coś się poprawi. Możesz polecić jakiś dobry kabel DP bo ja na tym się kompletnie nie znam? Z góry dzięki wielkie . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SAMSUNG QLEDLC32HG70Q
2 godziny temu, xXMateoXx320 napisał:

display port 1.2 - obsługuje do 165Hz

display port 1.3 - 240Hz

display port 1.4 - 240Hz

(mowa o rozdzielcosci 2560x1440)

na niższe nei patrz bo chyba chcesz wykorzystać te twoje 144Hz :D

 

Sprawdziłem i aktualnie mam 1.2 ale może być jakiś lipny to go wymienię. Dzięki za info i pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Gość SAMSUNG QLEDLC32HG70Q napisał:

Sprawdziłem i aktualnie mam 1.2 ale może być jakiś lipny to go wymienię. Dzięki za info i pozdrawiam. 

Do HDR możesz potrzebować 1.4...

 

Ja używam takich kabli: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07HL7RSRW

8K DisplayPort cable version 1.4 - 3m (VESA certified, supports 8K 60Hz, 4K 120Hz, HBR3, DSC, HDR10, DP8K)

 

 

 

 

Edytowano przez PsyhoMir
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SAMSUNG QLEDLC32HG70Q
5 godzin temu, PsyhoMir napisał:

Do HDR możesz potrzebować 1.4...

 

Ja używam takich kabli: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07HL7RSRW

8K DisplayPort cable version 1.4 - 3m (VESA certified, supports 8K 60Hz, 4K 120Hz, HBR3, DSC, HDR10, DP8K)

 

 

 

 

Witam. Ok Dzięki za info i pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...