Skocz do zawartości

Recommended Posts

Często spotykam się z pytaniami odnośnie kompatybilności kart graficznych oraz płyt głównych.
Przyczyną zamieszania jest fakt istnienia (na chwilę obecną) standardów PCIe: 1.0, 1.0a, 1.1, 2.0, 2.1 oraz 3.0.


Zgodnie z moją wiedzą i doświadczeniem oraz stanowiskiem PCISIG standardy są kompatybilne w obie strony.

A więc nie będzie problemu, by karta PCIe 1.0 działała poprawnie w płycie głównej z portem 3.0.

Tak samo karta PCIe 3.0 będzie działać w porządku w płycie z portem 1.0.

 

Osobiście próbowałem najróżniejsze kombinacje i jak do tej pory nie natknąłem się na problemy (wierzcie, że mam naprawdę sporo sprzętu).

Dla przykładu jedną z "ciekawszych" konfiguracji była płyta główna socket 478 ze slotem PCI Express połączona z Radeonem HD 7970. Zdjęcie poniżej.

4787970k9l0x.jpg

 

Rzecz jasna od każdej reguły jest wyjątek. Swego czasu interesowałem się tym tematem i z tego co widziałem na różnych forach, to karty AMD HD 5xxx (oprócz 5850/5870 oraz 5970) mogą mieć problemy z działaniem w starszych płytach głównych z PCIe 1.0.

 

W porządku. Kwestie kompatybilności mamy za sobą.

A co z szybkością działania?

Tu również nie ma powodów do obaw.

Sytuacja wygląda następująco - transfery, które zapewnia PCIe 3.0 4x odpowiadają PCIe 2.0 8x, które z kolei odpowiadają PCIe 1.0 16x.
Tak więc każdy nowy standard zapewnia dwukrotnie większą przepustowość od standardu poprzedniej generacji.

Na chwilę obecną praktycznie żadna karta nie jest w stanie wykorzystać potencjału PCIe 3.0 16x - różnica pomiędzy tym trybem działania, a PCIe 2.0 16x jest pomijalna.
LINK 1
LINK 2

Jedynie obsadzenie nowoczesnych, mocnych kart (typu GTX 980 Ti) z w portach 1.0 może przynieść spadki wydajności. Jednak nie ma się co oszukiwać, że w takim wypadku czynnikiem ograniczającym i tak będzie głównie procesor.

Dobry przykład to np. widoczna poniżej konfiguracja Core 2 Quad + 3x HD 7970 :P

7753x797071pdb.jpg

 

W przypadku ekstremalnych konfiguracji z najnowszych kart graficznych - czyli np. 4-Way SLI z GTX 980 Ti, PCIe w wersji 3.0 potrafi sprawić różnicę względem wersji 2.0.

Jeszcze bardziej wrażliwe na ten aspekt są konfiguracje bez mostków, czyli np. R9 390X w 4-Way CrossFireX. Tutaj PCIe 3.0 to mus, aby nie doprowadzać do obniżenia wydajności.

Wyjątkiem są też mocne karty dwurdzeniowe typu R9 295 X2, czy Radeon Pro Duo. Je też najbardziej optymalnie umieszczać w slotach PCIe 3.0 x16.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie na nowych płytach.

Na P55 Classified oraz na X58 Classified 4-Way nie napotkałem na żadne problemy.

Na Z77 FTW miałem już konkretne jazdy ze wszystkimi kartami AMD, jakie mam. Z tego co wiem na nowszych modelach typu X99, czy Z97 ludzie też potrafią mieć różne przygody :rodzinka:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...