Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, wczoraj przyszedł komputer z serwisu bo gość zaproponował złożenie już tam i wsm wszystko jest git oprócz wentylatorów ciągle pracują na 100% nie da się tego zmienić nawet w biosie jak on to mówił "są podpięte do płyty głównej" troszkę uciążliwe, chciałbym żeby one automatycznie się dostosowywały do aktualnego obciążenia wiecie może jak to ogarnąć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh próbowałem każda zmiana kończyła się tym samym, wentylatory ciągle pracowały na 100% a mógłbyś mi jeszcze pokazać gdzie mógłbym zaznaczyć opcję żeby mi się automatycznie dostosowywały? Bo tej opcji "auto" po prawej niestety nie miałem :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwan sytuacja XD? to ja ci zaraz pokaze jak mi gosc zamontował chłodzenie na procesor, zaraz dam zdjęcie  wszystkiego

Mam nadzieję że to o to chodziło 😶

20210710_161503.jpg

20210710_161444.jpg

20210710_161435.jpg

20210710_161416.jpg

20210710_161359.jpg

Znalazłem już chyba w czym problem, 2 wentylatory były właśnie połączone w rozgałęźniku w jedno wejście tylko albo jestem ślepy bo nie widzę gdzie mam te pojedyncze wentylatory podłączyć jakieś porady?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wentylatory, które są podłączone jako 3-pin (pierwsza fotka i SYS_FAN4, ostatnia fotka i PUMP_FAN1) po prostu przełącz z PWM na DC w Hardware Monitor w BIOS-ie i powinna normalnie regulacja obrotów śmigać :D

 

Co do reorganizacji, jakbyś jednak się w to bawił, do dyspozycji masz 8 gniazd wentylatorów - to sporo i gdzie nie podłączysz dany wentylator, będzie działać git ;D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uff na szczescie to tylko to bo byly tez podejrzenia o spalony zasilacz albo plyte główną a teraz jeszcze pytanie boo ustawilem w hw monitorze w biosie na wentylatorach DC a czym sei rozni to DC od tego PWN bo teraz wsm komputer jest cichutki i jak zaczne cos robic no to autoamtycznie sie dostosowywuje, zostawic juz tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, teraz jest ok. Możesz jeszcze krzywą dostosować, jeżeli obecny hałas pod obciążeniem jest dla Ciebie za duży.

 

Co do regulacji obrotów, są dwie metody. Pierwsza to napięciowa czyli DC, a więc zmniejszanie napięcia powodujące spadek obrotów. Ta metoda zadziała na każdym wentylatorze. Druga to sygnał PWM, działająca tylko dla wentylatorów z czterema pinami (bo czwarty pin we wtyczce służy właśnie do przesłania tego sygnału). Oczywiście metoda napięciowa na wentylatorze 4-pinowym zadziała, ale w drugą stronę PWM na 3-pinowym już nie i dlatego musiałeś przełączyć się na DC dla tych wentylatorów :D

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...