Skocz do zawartości

Windows 7 nie chce się włączyć


czubaka87

Recommended Posts

Witam, mam problem z załadowaniem win 7 w moim Dell-u e6430. Komputer nie był używany przez 2 m-ce. Ostatnio wszystko było ok, a teraz przy ładowaniu windowsa pojawia się dosłownie na pół sekundy niebieski obraz zamieszczony poniżej i robi się restart. Próby przywracania systemu, naprawiania czy trybu awaryjnego nic nie dają. Nie chciałbym stawiać na nowo systemu, bo raz że nie mam instalki, a dwa nie chcę stracić danych zapisanych na dysku. Ma może ktoś pomysł co zrobić żeby windows się załadował i komputer włączył?

Screenshot_20230220_224334_Files by Google.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem tak się dzieje, że samo się przełącza. Możliwe, że jakiś sterownik wymusił taką zmianę. Jeśli chodzi o datę, nigdy wcześniej nie spotkałem się z problemami związanymi z czasem, dlatego nie będę w stanie Tobie pomóc w tym zakresie.

Cieszę się, że komputer działa :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czubaka87 napisał:

I pomogło, dzięki wielkie. Było zaznaczone "Raid on", wziąłem na "AHCI" i komputer odpalił.  Tylko mam jeszcze takie pytanie, dlaczego takie coś się zrobiło? Czym to było spowodowane. I dlaczego mi po włączeniu data na 2013 rok się przestawiła 

Z tego samego powodu co ci się dysk przełaczył zresetował sie bios prawdopodobnie padła ci bateria jak odłaczysz kompa od sieci bedziesz miał to samo wymień baterie 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baterię wyjąłem bo całkowicie padnięta jest, a ten komputer to już raczej służy mi jako dysk do przechowywania danych i zbieracz kurzu niż do codziennej pracy. Dlatego on częściej na półce leży niż podpięty do sieci. Ale baterię już teraz włożę,  może coś przedłuży jego życie bez resetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz dość leciwy sprzęt to nie powinno w nim być oddzielnej bateryjki RTC podpiętej do płyty głównej? Wydaję, mi się, że większość laptopów ma oddzielnie baterię główną i RTC. Mógłbyś zobaczyć czy taka jest i tylko ją wymienić i zegar powinien być poprawnie podtrzymywany mimo odłączenia od zasilania i padniętej głównej baterii. Takie bateryjki raczej są tanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że sprzęt już wiekowy to prawda, a z tą bateryjką RTC to nie mam pojęcia czy jest nie. Jak znajdę trochę wolnego czasu to postaram się go rozebrać i zobaczyć co tam jest. Ale coś podtrzymywać pamięć musi, bo baterię już dawno mam wyjętą, a jak był częściej włączany to tego problemu nie było.  A czy tą bateria RTC ładuje się jak jest laptop podłączony do prądu czy ma swoją żywotność i tyle?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś musiałem korzystać z mojego laptopa bez głównej baterii i mimo odłączania od zasilania z sieci, ustawienia bios i zegara były prawidłowe i się nie resetowały. Mam w laptopie bateryjkę RTC, więc stąd moje pytanie. Wiem, że przeważnie te baterie wytrzymują długo, ale dobrze wiemy, że elektronika lubi czasem żyć własnym życiem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...