-
Postów
65 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez Yahoo86
-
@AndrzejTrg Pół roku , masakra , ta woda jest pewnie zielona i świeci. Jak za darmo to wiadomo , osobiście bym się bał pić to coś , filtry w dzbanku zmieniam co 3 tyg. (4L dziennie) , gdzie czytałem że drobnoustroje/grzyby w filtrze pojawiają się po 3-4 tyg.
-
@raiders Technicznie nie istnieje , praktycznie jak napisałeś "czyszczenie butli przed napełnieniem" , tam gdzie napełnia to widzę proces czyszczenia/przetaczania na własne oczy (jak pisałem - czekanie). Druga sprawa to kiedyś "nabijałem" w innym miejscu , nie raz zawór był uwalony smarem/olejem , a jak brakło CO2 to na dnie butli miałem również smar/olej i opiłki metalu. Wybacz ale wolę dopłacić w sumie grosze do gazu "czystego" z atestem (wiatrówki pożyją dłużej , o zdrowiu nie wspominając).
-
@Badalamann@Camis Nie tylko ekologii ale i portfela. Mam 2 butle po 50L (350 bar) napełnione spożywczym CO2 (kiedyś pomyliłem drugą butlę z technicznym i zrobiłem sobie mineralkę , od tego czasu napełniam tylko spożywczym) do tankowania wiatrówek , sporadycznie do picia (plastik jest dla mnie wygodniejszy , napełnianie pustych butli wiąże się z czekaniem i podróżą ok. 200km). Pochłaniam sam rocznie 1448 butelek 1,5L (2172L) , cenowo wychodzi następująco: mineralka z lidla 1770zł naboje soda stream (425g) 1440zł stare naboje CO2 (7,5g) 3325zł Zainteresowany jestem bardzo generatorem CO2 (soda+kwasek) ARKA mySCAPE-CO2 System , moje wyliczenia: 3,7L (+/- 300+150 = 450g CO2) +/- 65L soda 5KG x5 = 130zł kwasek 5KG x5 = 230zł 5X SODA+KWASEK = 2500L (360 PLN) Bardzo ekonomiczny wariant produkcji bąbelków , jak podrożeje mineralka i będą automaty to sprawdzę osobiście ARKę.
-
Kiedy start systemu kaucyjnego? Projekt znów skierowany do komisji Projekt nowelizacji ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. został w środę skierowany do ponownych prac w komisjach. Projekt – poza zmianą terminu startu kaucji – wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu. PS: przy okazji co mnie denerwuję przy wywalaniu śmieci , według mnie powinno być Papier , Plastik . Osobiście będę korzystał z automatów kaucyjnych , pod warunkiem że będzie stał przy śmietniku (dziennie 6x1,5L) - jak nie to przechodzę całkowicie na CO2 i będą mieli 1 klienta mniej.
-
Gaz przez Ukrainę wciąż płynie do Europy. Kto na tym zarabia? Gazprom rozstał się z jednym ze swoich najlepszych klientów - austriackim OMV, ogłaszając wstrzymanie dostaw dla tej firmy. Gaz z Rosji jednak w najlepsze płynie dalej, co oznacza, że ktoś w Europie go kupuje. I prawdopodobnie płacąc drożej, niż Austriacy. Wychodzi na to, że Gazprom wręcz na tym zarabia Holandia zatrudni firmy do ochrony gazociągów i farm offshore przed Rosją Holandia zakontraktuje dodatkowy personel i sprzęt z prywatnych firm, aby chronić swoją infrastrukturę na Morzu Północnym przed zagrożeniem ze strony Rosji - poinformowało w środę ministerstwo obrony Niderlandów. Ceny ropy w USA rosną, chociaż magazyny się zapełniają Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, pomimo że zapasy surowca za Oceanem są coraz wyższe. Inwestorzy monitorują rozwój wypadków na Bliskim Wschodzie i w Ukrainie – informują maklerzy. Najlepsze zostawiłem na koniec (mnie ta wiadomość bardzo cieszy - oby tak dalej). Wodór zasili hutę w Krakowie. Powstanie zakład za 100 mln zł Ponad 100 mln zł będzie kosztować budowa zakładu produkcji wodoru, który w Krakowie zbuduje firma Linde Gaz Polska we współpracy z koncernem metalurgicznym ArcelorMittal Poland. Zakład będzie zasilał w gaz procesowy dwie ocynkownie; ma zacząć dostarczać gaz dla krakowskiej huty pod koniec 2026 r.
-
Polityka w Polsce i na Świecie - wątek ogólny
Yahoo86 odpowiedział(a) na Spl97 temat w Dyskusje na tematy różne
@LeBomB Kursy z osobą niepełnosprawną na wózku , sama wizyta (RTG ważne 2 lata to wiadomo koszt 1-4x tyle): 2x w roku (czerwiec|grudzień) Kardiolog , Będzinie 250zł , Sosnowiec 230-240zł (dawno tam nie byliśmy , gburowaty lekarz). 1x w roku (czerwiec) Dermatolog , Będzin 260zł , Katowice 240zł (nie wiem jak teraz z ceną , do Będzina dużo bliżej). 1x w roku (lipiec) Neurolog , Sosnowiec/Katowice 200zł Na NFZ prawie wcale , na początku stycznia już prawie wszystko zajęte. -
Jest kolejny operator systemu kaucyjnego. To już piąty Minister Klimatu i Środowiska udzielił zezwolenia spółce Reselekt na prowadzenie systemu kaucyjnego - poinformowało w środę ministerstwo klimatu. Reselekt to piąty wybrany przez resort klimatu operator systemu kaucyjnego.
-
A co byś powiedział gdyby 3 bloki były chłodzone z 1 zamkniętego obiegu , nie wiemy co strzeli do łba naszym pajacom w rządzie gdy zaczną szukać oszczędności (to jest tylko takie moje gdybanie). Zgodzę się z Tobą w tej sprawie ale , uszkodzoną/zniszczoną sieć przesyłową/dystrybucyjną można względnie szybko odbudować , przywrócenie elektrowni może potrwać nawet kilka lat. AP1000 to PWR/WWER (moderatorem jest woda , do kontroli mocy w wodzie obiegowej wykorzystywany jest bor , pręty grafitowe do ON/OFF reaktora) , dlatego jestem bardzo sceptycznie nastawiony do twierdzenia "nie wybuchają". Odsyłam do: Three Mile Island accident Przy okazji samego "wspaniałego" AP1000 na wiki (Design disputes). --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Raport NIK o kryzysowym imporcie węgla: chaos i szastanie pieniędzmi podatników Na przykładzie "kryzysu węglowego" w 2022 r. widać typowy sposób działania polskich polityków: bezmyślnie tworzymy problem, zwalamy jego rozwiązanie na kogoś innego, po czym wypinamy pierś po ordery. Energetyczno-górnicze perpetuum mobile czyli nie mówcie dzieciom kto spłaci długi Polska energetyka wykonuje kolejne kroki w kierunku rozproszenia. Niestety tylko w obszarze podejmowania decyzji. Satyryczny Przegląd Energetyczny Prof. Konrada Świrskiego. Nowelizacja ustawy o OZE przyjęta przez Senat. Nikt nie był przeciw Za nowelizacją głosowało 91 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz projekt wróci do Sejmu. Senat zaproponował do ustawy siedem poprawek o charakterze legislacyjno-technicznym. Jest kilka pomysłów i nic nie jest wykluczone. Unia może zmienić zasady CBAM Komisja Europejska rozważy zmiany w podatku od importu śladu węglowego, by ochronić europejski przemysł przed jego kosztami – napisał w środę Bloomberg, powołując się na wysokiego rangą urzędnika w KE. Przed wycofywaniem darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla rodzimych firm przestrzegł niedawno Mario Draghi. Pełczyńska-Nałęcz: logika transformacji energetycznej musi być logiką opłacalności System opłat ETS2, który ma zostać wprowadzony w 2027 roku powinien zostać zrewidowany – wskazała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas wystąpienia na Kongresie Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit w Krakowie.
-
Co będzie gorsze w razie katastrofy/wycieku/stopienia/eksplozji , gazowa czy atomowa (jak pisałem , co rządowe nie powala jakością). Widzę że kontaktu z bronią nie miałeś , obsługa to najmniejszy problem. Plany techniczne i wiedza , Chiny mają przecież ap1000 i mogą je udostępnić np. Rosji. Nawet gdyby nie , ataki hybrydowe w tym ataki hakerskie i wykradanie danych to codzienność. Jeżeli USA/UE mają z tym problemy , to co dopiero nasz kurwidołek zwanym Polską. Ja się cieszę z faktu że nikt do tej pory nie sabotował reaktorów (z tego co wiemy). Maja być postawione 3 bloki ap1000 o mocy łącznej 3,75 GW , największe: Bełchatów 5,2GW , Kozienice 4GW , Opole 3,3GW , Jaworzno 2,2GW , Turów 2GW , z węglowych razem to niecałe 35 GW mocy. Jeżeli dalej będziemy brnąć w zielone szaleństwo to będziemy musieli szybko ograniczyć/wygasić elektrownie węglowe , jeżeli nie to dzięki rosnącej cenie energii w Polsce uwalimy jeszcze bardziej gospodarkę (w UE już się to dzieje , na własne życzenie). Dlatego w razie postawienia 3xAP1000 i wygaszeniu "węglówek" , energię będą produkować w większości elek. gazowe i OZE - problemem są stare/modernizowane/limitowane sieci przesyłowe (o magazynach nie wspominając). Tak to jest jak się podchodzi do tematu od strony , mamy sporo OZE , magazynów tyle że nic a linie przesyłowe nie wyrabiają.
-
@kalderon Mogłem napisać nic dobrego , Beatka w tamtym czasie .... no cóż , co tam jeszcze było oprócz węgla na 1000 lat i dotowania spółek węglowych z środków na OZE (najbardziej kojarzę Bełchatów): powołanie WOT , 500+ , gimnazja likwidacja , mieszkanie+ , obowiązek szkolny 6-latków kaput , plan pinokia (coś tam odpowiedzialnego rozwoju). Tyle szczerze pamiętam bez szukania/oszukiwania.
-
@B166ER Popieram Twoje obawy , katastrofa/paliwo/składowanie/itd... , wiem i widzę na własne oczy rządowe inwestycje/projekty/ośrodki/obiekty/infrastrukturę które często mają jakieś nieścisłości/braki/wady/oszczędności (potem się okaże że wybudowana elektrownia za 100mld kosztowała tylko 70 i reszta pieniędzy gdzieś wyparowała). Dlatego stawiam na niezależność w postaci elektrowni gazowych (LNG+Hydrogen oraz OZE). @209458 A co to za problem zabicia ochrony ośrodka i dostania się do środka np. podczas zmiany operatorów , pytanie czy byłeś kiedykolwiek na terenie elektrowni i wiesz jak to wygląda (wewnątrz - przypuszczam że nie). Mówisz co najmniej kilka , KIEDY , od prawie 50 lat w wielkich bólach stawiają pierwszą i nie mogą postawić. Powiedzmy że w 2030 już stoi i działa , kolejna za +/- 50lat, jeżeli patałachy których mamy w rządzie (przeszłym/obecnym/przyszłym) postawią 1 to będzie ogromny sukces (będziemy mieć wtedy konkretny mix energetyczny , atom/węgiel/gaz/oze - wszystkiego po trochu). Powinno być stawiane kilka już teraz , a najlepiej lata temu , teraz jest płacz i niedowierzanie że prund aż tak podrożał - warunki wstąpienie do UE były znane , co zrobiły rządy przez ten czas NIC. Podepnę się do pytania skierowanego do Przedmówcy @ryba. Szukanie dziury w całym , złoża wodoru są miły dodatkiem a nie koniecznością , kłaniają się tutaj nadwyżki z OZE ---> wodór , elektrownie/zbiorniki szczytowo-pompowe można postawić nawet w najgłębszej dziurze na świecie - minusem będzie bardzo kosztowne wykopanie drugiej głębszej dziury. Wszystko ma straty (technologicznie jak na razie nie do przeskoczenia - trzeba czekać na postęp) , gdyby sprawność wynosiła 100% wtedy mielibyśmy perpetuum mobile.
-
@Jinx Święte słowa , każdy powinien wiedzieć jak posługiwać się bronią i chociaż ten raz w życiu odwiedzić strzelnicę (może to być początek wspaniałego hobby). Za młodu bawiłem się w upgrade wiatrówek (kolby/lufy/komory/itp...) , w WP przez przypadek zostałem zauważony przez Śp. Mistrza Czeladnika pana Piotra który poszerzył moje horyzonty , uzyskując potem tytuł Czeladnika (nie była to działalność gospodarcza w pełnym tego słowa znaczeniu , tylko hobby dla siebie , rodziny i znajomych z stowarzyszenia). Daj sobie czas i się nie zniechęcaj , początki są trudne , z czasem przyswoisz terminologię/sprzęt/rozwiązania i będziesz na bieżąco - grunt to się nie poddawać. Pozdrawiam i życzę samych 10. PS: Gdyby kogoś korciło zadać pytanie , odsyłam do Art. 263. KK , zdradzę że tyczy się to również przekazywaniu wiedzy z zakresu wytwarzania (pytania prywatne będę ignorował).
-
@trepek Ubiegłeś mnie , szukałem właśnie zdjęcia . @209458 Ktoś kto jest ogarnięty nie wali w osłonę biologiczną (obudowę) , sabotażu/zniszczenia dokonuję się od środka. Nie przypominam sobie nic z 1982r z "ostrzelaniem kopuły reaktora" , co oni wtedy tam mieli , chyba UNGG??? Poleganie na 1 mocnej siłowni to czysta głupota , jeżeli w przyszłości dojdą kolejna prawidłowo rozsiane po Polsce to jestem za , ale mam wrażenie słuchając/czytając że postawią 1 i na tym koniec. Mam na myśli nie tylko umiejscowienie w sensie strategicznym , przede wszystkim chodzi o rozłożenie obciążenia sieci.
-
@B166ER Zgodzę się z Tobą , ale mam dwa zastrzeżenia: Potrzebujemy jej , problemem jest że jakiś pajac chcę postawić jedną wielką siłownię zamiast kilku mniejszych , np. w razie awarii/sabotażu/zniszczenia samo OZE nie wystarczy i kto będzie nam sprzedawał paliwo (Niemcy czy Francja , tak czy inaczej będziemy zależni od nich , tak jak Europa ciągnąca ruski gaz). Jeżeli nie atom to tylko i wyłącznie elektrownie gazowe , początkowo mieszanie z zmagazynowanym wodorem (z postępem technologicznym zmniejszanie dawki LNG) , a sam wodór pozyskiwany z nadwyżki OZE (w końcu stając się niezależni energetycznie - według mnie to najbezpieczniejsza opcja). Gdyby nie tani ruski gaz który tak chętnie bierze UE od lat , byli by teraz pewnie w (Niemcy tylko czekają na koniec wojny - interes będzie się kręcił po staremu). Priorytetem UE powinno być odcięcie się od ich zasobów , którym kontrolują i zastraszają.
-
Policjanci odchodzą ze służby. Rząd pracuje nad wyższymi dodatkami mieszkaniowymi dla mundurowych Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiedział wprowadzenie dla policjantów wyższych dodatków mieszkaniowych. Ocenił, że obecne niskie dodatki dla funkcjonariuszy to jeden z głównych powodów odejść ze służby. Jeszcze im mało , nadgorliwych idiotów i buractwa jest już tam cała masa , wizerunek leci na pysk , zapominając że służą nam a nie politykom. Najlepiej im wychodzi gnębienie obywateli i ochrona domu Jarka.
-
Miliony złotych dla polskich firm na zieloną transformację. Wszyscy mogą skorzystać Niemal połowa firm na świecie była zagrożona powodzią, ponad 40 proc. doświadczyło ekstremalnych upałów, a niewiele mniej wie, czym jest niedobór wody – wynika z badania „2024 CxO Sustainability Report: Signs of a shift in business climate action” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Gdy dołożyć do tego rosnące koszty energii elektrycznej, hasło „zielona transformacja” nabiera dziś zupełnie nowego znaczenia. "Transformacja energetyczna nie będzie całkowicie bezpieczna" Gaz, paliwa syntetyczne, a może wodór? Polska stoi przed wyzwaniem przeprowadzenia transformacji energetycznej. Koszty procesu będą wysokie zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społecznym. "Transformacja energetyczna nie będzie całkowicie bezpieczna" – podkreślił Grzegorz Onichimowski, prezes zarządu PSE. Jednak docelowo ceny energii będą niższe. @Cappucino Ponieważ jest za tanio , ale na poważnie to utrzymywanie kopalni/górników , elektrowni węglowych , VAT/akcyza/prawa do emisji CO2.
-
GUS: od dekady spada zużycie prądu przez gospodarstwa domowe W okresie 2013-2023 zużycie energii elektrycznej na jednego mieszkańca wzrosło o 4,3 proc. i wyniosło 789,8 kWh – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Jednak według GUS, zużycie prądu na gospodarstwo domowe spada. WTF??? Skąd oni biorą te dane , od lat zapotrzebowanie ciągle rośnie , elektrowni (modernizowanych/nowych) + OZE ciągle przybywa , przemysł w Polsce prawie nie istnieje , importujemy coraz więcej energii (nie tylko ze względu na cenę ale również braki) , a sprzętu w domach mamy coraz więcej. Na przykładzie osób starszych (babcie/dziadkowie/samotni) mieszkających w blokach (CO, ciepła woda z sieci lub gazowy podgrzewać przepływowy , kuchenka gazowa - piekarnik różnie) , najbardziej prądożerne urządzenia to lodówka , TV "bez dupy" (kilka h dziennie) , bardzo sporadycznie laptop , jakieś maty czy coś takiego do masażu czy podgrzewania 4 liter , itd. ... , średnio w granicach 1200-1700kWh. Stare domki jednorodzinne (np. Fińskie) , ta sama grupa , zużycie energii jest podobne - pod warunkiem że są na siłach porąbać sobie drewno lub przynieść węgiel z piwnicy/komórki. Jeżeli nie to często sięgają po ferelki/olejaki (wtedy wiadomo , zużycie pójdzie w górę o dodatkowe 1000-2000kWh , jak nie lepiej). Pytanie dlaczego GUS zaniża dane lub pomija pewne grupy czy typy obiektów np. mających OZE itp... , tym samym zaniżając statystyki. Program Mój elektryk 2.0. W projekcie nawet 40 tys. zł dofinansowania Do 40 tys. zł może wynieść dotacja do zakupu lub leasingu nowego samochodu elektrycznego w programie Mój elektryk 2.0, którego projekt Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił w poniedziałek do konsultacji. Budżet to 1,6 mld zł. Do końca roku BGK chce podpisać pierwszą umowę na pożyczkę z Funduszu Wsparcia Energetyki z KPO W ramach największego instrumentu pożyczkowego KPO na transformację energetyczną, czyli Funduszu Wsparcia Energetyki, złożono 4 wnioski na 92 mld zł – poinformował PAP Biznes Paweł Chorąży z BGK. Jeszcze w tym roku bank chce podpisać pierwszą umowę na pożyczkę w ramach tego funduszu. Mam nadzieję że Jarek wraz z Donaldem będą to spłacać ze swoich? Obywatel znowu dostanie po , tyle czasu i nic nie zrobiono - niech się darmozjady wezmą za rozdawnictwo i pieniądze się znajdą , kolejnej pożyczki nam trzeba. Dania wprowadzi podatek od CO2 w rolnictwie. Związki zawodowe zaakceptowały Rząd Danii i parlamentarna opozycja porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności. Serbia znosi zakaz budowy elektrowni jądrowych po 35 latach Rząd Serbii podjął decyzję o wycofaniu moratorium na budowę w kraju elektrowni jądrowych. Nowelizacja ustawy o prawie energetycznym wejdzie w życie w najkrótszym możliwym terminie – ogłosiła serbska ministra górnictwa i energii Dubravka Djedović Handanović. WOW , tyle czasu od katastrofy w Czarnobylu i zakaz ciągle obowiązywał (nawet nie pamiętałem) , nie będę zaskoczony jak postawią atom szybciej niż my. Rosja niszczy infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Brak prądu w wielu regionach kraju W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę energetyczną w poniedziałek we wszystkich regionach Ukrainy nastąpią ograniczenia w dostawie prądu – poinformował w niedzielę państwowy operator sieci przesyłowej Ukrenerho. Jestem ciekawy czy jakieś okruchy spadną Polsce jak wojna się skończy i nastąpi wielki czas odbudowy.
-
@Jinx Miałem podobnie , tylko że zaraz po odbytej służbie , również bardzo zależało mi na pozwoleniu (skończyło się na bardzo drogim hobby). Dynamiczne w zwarciu miałem jeszcze w WP i z czasem szybko się znudziło , preferuję dużą odległość/celność i nie lubię krótkiej. Przez ten czas miałem masę sprzętu w rękach , dorobiłem się magazynu broni , małego stowarzyszenia , warsztatu rusznikarskiego i kilkunastu sukcesów. Obecnie z braku czasu , masy pracy (inżynier energetyk) i opieką nad osobą niepełnosprawną , musiałem iść na kompromisy - stowarzyszenie już nie istnieje , palnej/cp/faców systematycznie się pozbywam. Największy problem mam z magazynem który kiedyś był piwnicą w bloku (są tylko 2 lub 3 takie obiekty w Polsce) którego nie mogę sprzedać ani dzierżawić. Plan mam taki (jak wszystko sprzedam wraz z 10 szafami krowami) aby z niego zrobić mały warsztacik do dłubania. Przy okazji zostawiając sobie tylko i wyłącznie moje ulubione: karabinek CP UBERTI 1858 , wielkie może HW66 JM od wajchrała (dość często ciężko dostać 5,7x43) i HW97K (mod gasRAM od HW90 ustawiony na 16,9J).
-
@Jinx Ja patent robiłem ok. 20 lat temu , ostatnie małe lokalne zawody to chyba z 10 lat albo lepiej (mieszane długodystansowe WBSF trzy postawy - długie CP 600m , SKS 800m). Miej oczy z tyłu głowy , przy okazji życzę powodzenia i sukcesów.
-
Komu CEZ sprzedał elektrociepłownie w Skawinie i Chorzowie Czeski trader przejmuje polski CEZ; Wojciech Wrochna zastąpił Macieja Bando; Energa ściga za Ostrołękę C; Rosjanie zakręcili Austriakom kurek; Niemcy blokują rosyjskie LNG. „Mam wywalone i żyję”. Czy komuś chce się jeszcze ratować świat? Polacy są coraz mniej skłonni do wyrzeczeń na rzecz klimatu i środowiska. W obliczu bezpośrednich zagrożeń – takich jak wojna za granicą czy migracje – odłożone w czasie skutki zmiany klimatu schodzą na dalszy plan. Społeczeństwo jest zmęczone alarmistycznymi narracjami i buduje swój psychiczny pancerz na takie komunikaty. Trzeba stworzyć nową opowieść o zmianie klimatu i potrzebie zielonej transformacji. Kuba upada. Rząd nie ma pieniędzy na import paliw Zmagająca się z niedoborem paliw Kuba nie ma pieniędzy na ich import - zaalarmowały niezależne kubańskie media, relacjonując w czwartek problemy z rozładunkiem statku handlowego PVT Clara, który wypłynął w połowie września z rosyjskiego Królewca w kierunku karaibskiej wyspy.
-
Nie znalazłem lepszego miejsca więc wklejam tutaj (pewnie pomylił z dzikiem): Sędzia PZSS postrzelił innego strzelca
-
I to mi się podoba: Mieszacz zamiesza w systemie. Wodór w turbinie gazowej po raz pierwszy w Polsce Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, należąca do grupy Polenergia, jako pierwsza w Polsce przetestowała w praktyce wykorzystanie wodoru w energetyce gazowej. I na testach nie zamierza poprzestać. Interesuję się koleją (europejską) i z racji tego wklejam dwie wodorowe piękności: [wodorowa stonka] SM42-6DN (PESA) Coradia iLint (Alstom)
-
Perypetie pamięciowe AM4 - Czy 128GB jest aż tak wymagające?
Yahoo86 odpowiedział(a) na Shiawase temat w Pamięci RAM
@Shiawase Dzięki za zwrócenie uwagi , myślałem o DR5. Przy okazji 4x1R będzie łaskawsze dla kontrolera niż 4x2R , w przypadku mieszania pamięci to mam złe doświadczenia (moja sugestia to memtest i sprawdzić czy jest stabilnie). -
Perypetie pamięciowe AM4 - Czy 128GB jest aż tak wymagające?
Yahoo86 odpowiedział(a) na Shiawase temat w Pamięci RAM
W moim przypadku 4x 32GB ruszyły od pierwszego włączenia. Jeżeli nie ma problemów z wymieszanymi 32 i 16 GB to obstawiam że problem był z nowymi 2x32GB , może nowe pamięci były w nowszej/starszej rewizji (single/dual rank) i stąd problem. EDIT: zapomniałem że oficjalnie max to 3200 , powyżej to OC i wszystko zależy od kontrolera czy będzie stabilnie przy obsadzeniu 4 slotów. -
@Camis Popatrz na kobietę najwyższych napięć! WTF ??? ostro się tam bawią , energetyką w Ameryka/Azja (częściowo) aż tak się nie interesuję z powodów w sumie dość prostych - określę to jako archaiczna abstrakcja. Z mapy w guglach (streetview) wygląda to na jakąś małą podstację dystrybucyjną (przypuszczam popularne 115kV z podziałem na kilka mniejszych stopniowanych napięć , szukać mnie się nie chciało co to dokładnie jest) , ale wracają do tematu - w momencie kiedy ta "nawiedzona" wspina się na izolator , gdyby był pod napięciem to byłby tylko błysk i kupa smrodu.