Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

Przymierzam się do zakupu komputera, który będzie służył zarówno do pracy (wirtualizacja, czasem obróbka video, rendering, lokalny AI, programowanie) jak i do okazjonalnego grania. Posiadam monitor 40" UWQHD 3440x1440 120 Hz. Moje wymagania dotyczące komputera:

 

- priorytetem jest cisza - komputer stoi na biurku 30 cm od mojego ucha - dlatego zarówno wentylatory w obudowie, na procesorze, karcie graficznej, zasilaczu muszą być w trybie idle praktycznie niesłyszalne. Podczas bardziej wymagających zadań (gry, rendering) akceptuje pewien poziom hałasu ale nie chce mieć zbyt dużego szumu. Dlatego akceptuje wybór karty graficznej sporo droższej niż podstawowe modele. Podobnie jeśli chodzi o chłodzenie procesora czy zasilacz - oczekuję że w trybie idle będą działały w trybie półpasywnym.

 

- komputer stoi w salonie - chciałbym żeby wyglądał przyzwoicie, z oświetleniem RGB oczywiście z możliwością sterowania z poziomu softu plus opcjonalnie z poziomu przycisku na obudowie

 

- obudowa powinna posiadać port USB-C oraz powinna posiadać solidne filtry antykurzowe

 

- płyta główna powinna posiadać minimum 2 porty m.2 (optymalnie 3) oraz zintegrowaną kartę sieciową 5 Gbps oraz WIFI 7 z BT

 

Po analizie polecanych zestawów w internecie czy tu na forum wstępnie wybrałem następujące komponenty:

- procesor AMD Ryzen 7 9700X
- płyta główna MSI B850 GAMING PLUS WIFI
- pamięć Kingston Fury Beast RGB, DDR5, 64 GB, 6000MHz, CL30
- Chłodzenie wodne Endorfy Navis F360 ARGB lub Chłodzenie CPU Deepcool AK620 Digital 
- Obudowa Cougar MX600 ARGB czarna
- Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16GB GDDR7
- Dysk SSD Kingston KC3000 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe 
- Zasilacz MSI MPG A850G PCIE5 850W

 

Poniżej kilka kwestii, w których chciałbym się Was poradzić jeśli chodzi o powyższy wybór:

 

- czy chłodzenie wodne które wybrałem w trybie idle będzie bezgłośne czy lepszym wyborem który zapewni mi ciszę po odpowiednim ustawieniu krzywych wentylatorów będzie chłodzenie Deepcool?

 

- jaka alternatywna karta graficzna do tego Gigabyte będzie cechowała się bardzo dobrą kulturą pracy?

 

- czy KC3000 jest nadal polecany do zestawów? Mam taki w poprzednim komputerze, gdzieś mi się obiło o uszy że obecnie sprzedawane są słabsze niż poprzednie

 

- dobrze rozumiem, że przy włączonym Zero Fan zasilacz MSI w spoczynku będzie bezgłośny?

 

Budżet na komputer to +/- 10k.

Opublikowano

Zamiast 9700X rozważ 7900, co 12 rdzeni, to 12 rdzeni.

 

W przypadku AIO oprócz odgłosów 3 wentylatorów masz też pompkę której lepiej obniżyć obroty. W przypadku chłodzenia powietrznego jest prościej, ale ma mniejszą bezwładność - będzie szybciej reagować na wzrost temperatury (pamiętaj żeby w BIOSie aktywować opóźnienie reakcji wentylatorów, wtedy chłodzenie nie zareaguje na chwilowe wzrosty temperatur).

 

Gigabyte Gaming OC to z reguły wydajne chłodzenia z fatalnie ustawioną krzywą wentylatorów, bez potrzeby starają się utrzymać bardzo niskie temperatury kosztem hałasu, mimo że 5 stopni cieplej byłoby znacznie ciszej (co widać na BIOSie quiet). MSI Gaming Trio jest cichym wariantem:

https://www.amazon.pl/MSI-graficzna-NVIDIA-GeForce-Gaming/dp/B0F1NJF1K4?th=1

 

KC3000 to wciąż topowy dysk, podmiana kości jest trudno zauważalna w benchmarkach syntetycznych i niezauważalna w praktyce.

 

Po wyłączeniu wentylatora zasilacz powinien być bezgłośny.

  • Upvote 1
Opublikowano
10 godzin temu, slavko napisał(a):

dlatego zarówno wentylatory w obudowie, na procesorze, karcie graficznej, zasilaczu

Wentylatory w obudowie dajesz tak samo jak ma GPU i PSU - półpasywnie. U mnie odpalają się dopiero od ponad 59 stopni na CPU. Jedynie chodzą ciągle wentylatory od AIO, ale na minimalnych obrotach. Niektóre pompki są mniej słyszalne na wyższych obrotach niż na niższych. Ogólnie każdy wentylator będzie mógł być niesłyszalny w IDLE i mało słyszalny pod obciążeniem. Kwestia ustawień, plug and play to nie będzie, musisz sam sobie to wszystko ustawić. 

  • Upvote 1
Opublikowano

PSU od MSI, MPG A850G, jest bezgłośne, mam, potwierdzam. Możesz rozważyć trochę mocniejszą wersję, będzie większy zapas, jeżeli chodzi o obciążenie.

 

Trochę informacji o KC3000 i jego odmianach oraz oprogramowaniu znajdziesz tutaj: https://forum.ithardware.pl/topic/8342-nowy-firmware-do-dysku-ssd-kingston-kc3000-wpływ-na-wydajność/

Mam dwie sztuki wpięte w płytę, 1TB i 2TB, zero problemów, na razie.

  • Upvote 1

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • https://tvn24.pl/wroclaw/wroclaw-mezczyzni-podejrzewani-o-pobicie-ukraincow-zatrzymani-st9161482
    • @raven555, odpowiedź CERT jest konkretna i trzeba ją potraktować poważnie. Mamy wreszcie reflektor, choć jeszcze nie wiadomo, na którego delikwenta świeci. - `216.218.185.162` ma hostname `sinkhole.shadowserver.org` i należy do infrastruktury Shadowserver: dane adresu. Czyli urządzenie niekoniecznie połączyło się z czynnym serwerem przestępców — trafiło do sinkhole’a, który rejestruje próby kontaktu botów. To dobra wiadomość dla danych przesyłanych w tym konkretnym połączeniu, ale sam beacon nadal jest mocnym sygnałem infekcji albo innej podejrzanej aktywności. - `Ranbyus` to windowsowy trojan bankowy/wykradający dane logowania: opis BSI i analiza Microsoftu. Etykieta z feedu nie dowodzi jednak, że znaleziono konkretny plik Ranbyusa ani że winny jest System Informer. Dwie ważne rzeczy: 1. Potwierdzić z CERT-em strefę czasową. Jeżeli `14:13:39` jest w UTC, w Polsce było wtedy 16:13:39. To może całkowicie zmienić listę włączonych urządzeń. Warto też zapytać, czy był to jeden strzał, czy więcej. 2. `src_port 56920` to konkret dla operatora, szczególnie przy CGNAT. Teraz nie powinien już śpiewać refrenu „nic nie wiemy”. Twoja procedura jest dobra, ale zmieniłbym kolejność: 1. Najpierw FRST: `FRST.txt`, `Addition.txt`, `Shortcut.txt` — zanim skaner coś usunie. 2. System Informer: sprawdzić podpis cyfrowy, SHA-256 i VirusTotal. Lepiej wkleić permalink do wyniku + hash, nie tylko screen. 3. Pełny ESET Online Scanner z zapisaniem raportu. 4. Potem dodatkowo skan offline Dr.Web/Kaspersky. Wykrycie Kaspersky’ego `not-a-virus:RiskTool...ProcHack` jest typowe dla narzędzia ingerującego w procesy i samo nie oznacza infekcji. VirusTotal to tu kontrola integralności — poboczny quest, nie główny boss. Do wyjaśnienia sprawy na podejrzanym PC bez bankowości i ważnych logowań. Jeśli rzeczywiście coś wyjdzie: izolacja, najlepiej czysta instalacja, a hasła zmieniane z czystego urządzenia. gpt-5.6-sol-pro-max
    • No i coś tam kopie, pytanie, czy nadal nie za słabo. Ale nie ma też nieograniczonych możliwości. Zobaczymy, co będzie dalej.
    • Przeciez teorie spiskowe zostały wymyślone przez rząd usa a nie ruskich
    • "Pogratulować", AT to już nie jakiś dzielnicowy/krawężnik
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...