Skocz do zawartości

Użycie procesora w BIOSie.


Gość Astro

Recommended Posts

Witam, ciekawi mnie czy użycie procesora w BIOSie jest 100%. Pytam ponieważ mam wątpliwości co do systemowych odczytów temperatur. Płyta ASrock z97 Extreme 4 z procesorem Intel i5-4690K, chłodzenie Raijintek Triton. Temperatury w BIOSie mają ładną stałą wartość z różnicą +/- 3 stopni, przy czym w systemie nie dość, że są duże to potrafią skakać jak nienormalne z 40 do nawet 80 stopni. Przykłady z mojego komputera:
- 3,5GHz (1.080V), BIOS: 38-42 stopni, System: 39 (Idle) do nawet 67 (Stress) stopni w 10 sec.
- 4,0GHz (1.140V), BIOS: 50-54 stopni, System: 42 (Idle) do nawet 81 (Stress) stopni.

- 4,5GHz (1.265V), BIOS: 65-71 stopni, System: 46 (Idle) do... dużo, OCCT się wyłącza.
Płyta główna była zmieniana z MSI z97 Gaming 3 i tam system pokazywał temperatury zbliżone do tych z ASrockowego BIOSu. Dodam też, że system źle wyświetla napięcia. Czy powinienem się martwić temperaturami, które pokazuje system?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne bo na starej płycie temperatury były stabilne, wątpię by tam były błędne odczyty. Na polskim YT jest filmik niejakiego Bartka z tym chłodzeniem i procesorem na tej samej płycie co moja stara tyle, że z numerkiem "5". Temperatury w stresie miałem parę stopni więcej niż on (pewnie ze względu na wyższe napięcie). Chłodzenie na pewno działa dobrze bo chłodnica w zimę służyła mi jako cicha wersja farelki więc ciepło ładnie odprowadza :D 

Czy jest możliwe, że podczas kilkukrotnego demontażu/montażu IHS mimo sylikonu mógł się lekko poruszyć przez co "glut" pod IHSem się "skruszył"?

Czy jakbym podjął się próby wymiany pasty pod IHSem to temperatury przestaną latać o 20-40 stopni w 3 sec?

I co z tym wykorzystaniem procesora w BIOSie jeśli da radę jednoznacznie odpowiedzieć, ale to już tak z czystej ciekawości. :)
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem najnowszy... ba nawet zrobiłem downgrade. Bez skutku. Spróbuję wgrać każdą pokolei, może jakimś cudem któraś okaże się być lepsza od najnowszej. Ew. mogę jeszcze przełączyć na drugiego BIOSa ponieważ ta płyta ma dual biosa z tego co czytałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc na aktualnej wersji BIOSu na defaultowych ustawieniach bez XMP:
5 min stresu OCCT Linpack z AVX , Max temp. CPU 75 stopni i dalej jest ciekawie, pierwszy rdzeń 74 stopni, trzy kolejne 59, 58 i 57.
Drugi test jeszcze lepszy, zmiana w BIOSie Multicore Enhanced z Disable na Enable:
5 min stresu OCCT Linpack z AVX, Max temp. CPU 86 stopni, pierwszy rdzeń 86 stopni, trzy kolejne 66(!!), 63 i 61... 
Nawet nie wiem co mam jeszcze napisać bo brak mi słów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma możliwości aby w fabrycznie sklejonym procesorze ihs się poruszył w normalnych warunkach korzystania z pc.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany to jestem w stanie wykonać Ci usługę wymiany oryginalnej pasty pod ihs na CLU i ponownego sklejenia ihs . Po całym zabiegu procesor wygląda jak fabryczny. Ostatnio robiłem to forumowiczowi 539 w i7 4790k i efekt był zauważalny. Teraz nie ogranicza go ihs a chłodzenie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się obawiałem, cóż szkoda, że taka firma jak Intel dopuściła do takich sytuacji. Może niebawem postanowię zaryzykować i go oskalpować. Pastę Gelid GC Extreme już mam przygotowaną. Jak postanowię to zrobić to na pewno pochwalę się wynikami.
Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi :)
Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...