Skocz do zawartości

Karta dźwiękowa i szum w słuchawkach


Gronek31

Recommended Posts

Witam.

Posiadam już od 3 lat kartę dźwiękową Asus Xonar Phoebus Solo ale dopiero wczoraj usłyszałem przez przypadek, że słuchawki albo raczej wejście słuchawkowe powoduje szumy.

Zepsuły mi się słuchawki, lewa słuchawka ciszej grała. Zwykłe dokanałówki z Sony za 40zł, więc kupiłem nowe ale z tamtymi z nudów zacząłem się bawić. Ściągnąłem z nich te białe osłonki, watki nie wiem jak to się nazywa i co to jest. No i po tym podpiąłem słuchawki z powrotem bo myślałem, że po prostu słuchawki się zabrudziły od wydzieliny z uszu i dlatego nie grały już tak samo.

 

Po podpięciu i założeniu słuchawek zacząłem słyszeć szum. Pomyślałem, że chyba całkiem już padły te słuchawki, ale podpiąłem je pod telefon i nic zero szumu. Zastanawiałem się czy może to przez ogólną pracę wszystkich podzespołów w obudowie i wentylatorów, jakieś drgania występują, tak jak np. mam często w jakiś momentach gry gdzie nie ma limitu fps i powyżej 300fpsów karta piszczy i słychać to wtedy w słuchawkach.

 

Ale zacząłem zagłębiać się w to dalej. Podpiąłem słuchawki pod wejście liniowe gdzie mam wpięte głośniki i nic szumów już nie było. Podpiąłem też głośniki pod wejście słuchawkowe i dałem pokrętło głośników na full, i faktycznie szum był jeszcze mocniejszy.

Podpiąłem też słuchawki i głośniki pod wejście słuchawkowe na karcie zintegrowanej, choć tu nie byłbym zaskoczony jakby szumu nie było bo to w końcu zintegrowana, szum też występuje ale słabszy.

 

Teoretycznie na sprawnych i nie rozmontowanych w jakiś sposób słuchawkach szumu nie słyszę i nawet nie wiedziałbym, że coś takiego u mnie występuje gdyby nie ten incydent.

 

Ogólnie chciałbym zapytać czy to w ogóle jest normalne czy to jakaś wada, powinienem ją dać do naprawy? Jest to w sumie moja pierwsza karta dźwiękowa w życiu. 3 lata temu składałem pierwszy komputer za własne zarobione pieniądze więc już nie musiałem liczyć tylko na zintegrowaną kartę dźwiękową, mogłem sobie złożyć komputer jaki chciałem.

 

Nie znam się na karta dźwiękowych czy jakiś innych układach zewnętrznych, jakieś wzmacniacze czy coś. Czy jakieś sprzęty bardziej dla muzyków nie będą miały takich problemów z szumami?

Gdybym miał teraz składać nowy komputer to już raczej nie wkładał bym do budy karty dźwiękowej, bo to jednak miejsce, dodatkowe ciepło i jakość tych kart chyba jednak nie jest za dobra.

 

Czy są właśnie jakieś układy zewnętrzne podpinane na USB czy coś, dałoby się wtedy wpiąć taki układ pod PC i konsole od razu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gronek31 Nie interesowalem sie nigdy tematem, ale spotkalem sie z pogladem, ze gorsza opcja jest podpinanie sluchawek pod wejscia obudowy, tj. przez HD Audio. W sumie na chlopski rozum dorzuca Ci to jeden odcinek w postaci tego kabla. Druga sprawa, moze kabel jest zwyczajnie sfatygowany? Tak jak sie dzieje z ladowarkami od telefonow - raz dziala, raz musisz wyginac szukajac odpowiedniej pozycji. Probowales pare razy kazdej z opcji?

 

Btw narzekasz na jakosc dzwiekowki? Porownywales z plyta? Wybralem sobie plyte m.in. dla przyzwoitego audio, ale szczerze mowiac nie zauwazylem roznicy pomiedzy poprzednia ze slabszym. Nie mam tez profesjonalnego naglosnienia, a soundbar z subwooferem za 5 stowek, na kompie gram, a nie zajmuje sie muzyka. Dlatego zastanawiam sie, czy jest w ogole sens bawic sie w dzwiekowki, lepsze glosniki (mam miejsce tylko na 2.1), jedno z nich czy obie opcje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...