Skocz do zawartości

zasilacz do zestawu


Anegdotka

Recommended Posts

Siemaneczko mam taki oto sprzęt :

 

Mobo : Gigabyte GA-Z170-D3H

CPU : Intel Core I5 6600k

GPU : Msi GTX 1070 gaming x 8GB

CPU Cooler : Thermalright Macho Direct

RAM #1: Kingston Predator, DDR4, 8 GB, 2666MHz, CL13 (HX426C13PB3/8) x1

 

RAM #2:HyperX Savage, DDR4, 8 GB, 2666MHz, CL13 (HX426C13SB2/8) x1

(16GB w dual channel)

PSU : Thermaltake Smart SE Modular 530W

Case : Zalman Z3 Plus

SSD : ADATA SU800 128 GB

HDD 1 : WDC WD10EZEX-00BN4A0 1TB

HDD 2 : Samsung HD753LJ 750 GB

PCIE x 16 1: tp-link tl-wn551g

 

Wysłałem go do serwisu bo zaczął się ostatnio wyłączać. Dziś koło 17 jadę go odebrać, lecz z tego co się dowiedziałem to niestety ale zasilacz i jedna z kości RAM jest uszkodzona. Ramy oba poosiadają niby gwarancję wieczystą więc najwyżej się wymieni. Ale zasilacz, no zasilacz chyba będzie trzeba jakiś kupić. Więc jaki polecacie do tego zestawu?

(Tak procesor mam zamiar podkręcać).

 

A i jeszcze jedno podobno też wiatrak od CPU, się jakoś słabo kręci, więc wypadało by go wymienić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm nie chce kupować nie wiadomo czego, powiedzmy na zasilacz tak 250~300, a co do chhclodzenia to się jeszcze zobaczy, jak ono będzie chodzić, zresztą nie można po prostu wymienić tylko tego wiatraczka? 

 

Wcześniej myślałem nad SilentiumPC Vero L3 600W 

Edytowano przez Anegdotka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anegdotka Jak zasilacz za trzy stowki popieram Vero L3 od SPC. Nizszy certyfikat od twojego, wiec wieksze straty energii, ale swietna opcja za ta kase. Nie zalowalbym na 700W, glupio by bylo, gdyby nie styknal albo stal sie glosny po przyszlej rozbudowie komputera i z Vero ma najlepsza kulture pracy. Opcje M3 pozwalaja odpiac czesc zbednych kabli.

 

Mozna wymienic wiatraczek. Adekwatna do twojego zestawu i najlepsza opcja sa Arctiki PWM P12 i P14.

 

EDIT: https://proline.pl/wentylator-arctic-p12-pwm-czarny-120mm-p1298595

 

Jesli sie nie myle, nie dodaja do wentylatorow tych drucikow do mocowania na coolerze, wiec mam nadzieje masz te od Macho. Jesli sie orientuje, wentylator Macho to 140 typu oversize, wiec mocowania ma jak do wentylatorow 120 mm i taki tez nalezy kupic - Arctic P12. Zmierz sobie na wentylatorze odleglosc pomiedzy dziurkami, w ktorych usytuowany jest ten drucik. Pewnie wyjdzie 12 cm, wiec padnie wlasnie na P12. P12 wystepuja tez w opcji PST, ale nie potrzebujesz, bo to rozwiazanie pozwala spinac pare z nich w jeden. Zmierz co mowilem i po prostu kup P12 PWM (4-pin). To chlodzenie spokojnie starczy Ci do krecenia 6600K. Tak sie sklada, ze go mialem, krecilem i nawet na tej samej plycie i w tej samej obudowie. Jedyna roznica byl Fortis na nim. To byly bardzo popularne czesci piec lat temu, ale skrzynka jest skandaliczna i tez bym ja zmienil na cos po prostu nieuciazliwego. Glosna, bardzo kurzaca sie i niezwykle upierdliwa w odkurzaniu (wszedzie jakies ,,bajeranckie" zebrowania, siatka na froncie lapie kurzowe kolo w tydzien, siatki pod zasilaczem juz nie wspominam). Trzy stowki kosztuje najtansze lepsze i po prostu dobre.

Edytowano przez Japanese Capacitor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczek na chłodzeniu to dokładnie ty-140. Druciki naturalnie mam, wszak ten wentylator Tam dalej siedzi więc no. A co do skrzynki tak zgadza się, dlatego regularnie chodzę z nią pod sprężarkę więc w środku jest czysto dosyć. To że głośna raczej mi nie przeszkadza. Nie znam się, zbytnio na, zasilaczach ale czym różni się m3 od l3(oba w wersji 700w)? Jak kulturą pracy to raczej i tak mi to wiele nie robi 

Edytowano przez Anegdotka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anegdotka To ze glosna Ci nie przeszkadza, bo nie masz porownania ;) Ja tez jakis czas temu jakos siedzialem przy tym Zalmanie i bylem przyzwyczajony do tego lomotu, a teraz takiej kultury pracy i takiego odkurzania sobie nawet nie wyobrazam. Druga sprawa, ze po podkreceniu podzespolow szykuj sie na to, ze bedzie jeszcze glosniej. Z3 Plus z racji swojej budzetowosci jest zwyczajnie uciazliwa, a sa niewiele drozsze obudowy, z ktorymi tak nie bedzie. A dobra skrzynka zwykle zostaje z nami na lata, bo nie ma sensu jej zmieniac. Tez jakos dawalem rade z upierdliwym odkurzaniem czy przewracaniem kompa na bok, by wyciagnac syf z zasilacza. Charakterystyczna siatka na zabkach to typowy ,,filtr" w tanich obudowach, ktory filtrem w istocie nie jest i po prostu przepuszcza od groma kurzu, zatrzymujac tylko bedace raczej mniejszoscia wieksze drobinki. O tym ile sie naprzeklinalem meczac sie z wkladaniem tej siatki z powrotem nie wspomne.

 

Nie wiem, czy ten wentylator dalej tam siedzi, ani czy druciki masz i sa sprawne. Tak jak pisalem, jest to wentylator typu oversize, wiec odpowiednim zastepstwem do posiadanych drucikow bedzie podlinkowany Arctic.

 

Opcje M to opcje pol-modularne - pozwalaja odpiac czesc zbednych kabli. Imo troche przereklamowana opcja w przypadku wiekszosci przeciez wiekszych skrzynek jak Z3 Plus, gdzie jest miejsce na zbedne kable. Sam mam niemodularny zasilacz, bo nie widze potrzeby doplacac za modularnosc. Zbedne kable zwiniete sa w klebek, spiete trytytka i spokojnie sobie leza w piwnicy obudowy, gdzie mam miejsce na wiele takich klebkow.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy ja już go wcześniej kręciłem i no nie przeszkalały mi  te wentylatory. Ale w przyszłości pomyślę nad zmianą obudowy. 

 

a m3 ma płaskie kable Sata/molex ?

 

a wiatrak 140mm ma być zastąpiony przez 120mm ? to na pewno będzie pasować ?

Edytowano przez Anegdotka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anegdotka Najtansza skrzynka, ktora bym polecil bez krecenia nosem na cokolwiek jest Pure Base 500 bez okna. Ofiltrowana jak nalezy, jedno smiglo dmucha jak dwa twoje, a ciszej, nieduza, a ustawna oraz oblozona matami wyciszajacymi, wiec biorac opcje z oknem traci sie efekt. Nikt nie daje tyle i tak dobrego za 3 stowki. Nie sprawdzalem, czy Ci wszystko wlezie, a mowie tak na przyszlosc.

 

A zobacz sobie jakie ma kable na stronie producenta albo w recenzjach.

 

Twoj wiatrak to tzw. oversize - 140mm srednicy, ale dziurki jak w takim 120mm. Czyli zastepowanie go standardowym wentylatorem 140mm mogloby nie wyjsc i wymagalo pewnie innych drucikow. Zobacz sobie na stronie tego wentylatora u Thermalrighta, bo podaja o tym info.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anegdotka No mam :D I co do tego najlepszego wentylatora za ta kase czy obudowy tez - rynek raczej nie idzie do przodu, ale co rok pojawia sie jakis kosiarz, ktorym teraz w swoim segmencie sa arctikowe P czy 500ka. Ogolem Fractal i bequiet! nawet w swoich tanszych modelach za 300-400 daja bardzo duzo i sa to marki, ktorych oferta szczegolnie bym sie zainteresowal.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem wiatraczek, bo ten wentylator ewidentnie nie kręci się już. Aż mi się ciepło zrobiło jak zobaczyłem w hw monitorze 0rpm. Gdzie na początku chodził 100-400 Stale obserwowałem temperatury cpu. Wszedłem w uefi i wziąłem go na max, pokazywało wtedy ok 420 rpm. Wtedy ustawiłem ustawienie standardowe i po ten znów max i wtedy aż wentylator zaharczał. Przełączyłem ustawienie natychmias na standardowe, wtedy jakoś się kręcił.  Ledwo się kręcił ok 20-100 rpm (przy temperaturze 40 c) . Czy bezpiecznie jest korzystać z takiego sprzętu (temp cpu max jakie widziałem to do 60 c)

 

Oraz jak długo idzie paczka przez gsl? 

 

Edytowano przez Anegdotka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Anegdotka napisał:

Zamówiłem wiatraczek, bo ten wentylator ewidentnie nie kręci się już. Aż mi się ciepło zrobiło jak zobaczyłem w hw monitorze 0rpm. Gdzie na początku chodził 100-400 Stale obserwowałem temperatury cpu. Wszedłem w uefi i wziąłem go na max, pokazywało wtedy ok 420 rpm. Wtedy ustawiłem ustawienie standardowe i po ten znów max i wtedy aż wentylator zaharczał. Przełączyłem ustawienie natychmias na standardowe, wtedy jakoś się kręcił.  Ledwo się kręcił ok 20-100 rpm (przy temperaturze 40 c) . Czy bezpiecznie jest korzystać z takiego sprzętu (temp cpu max jakie widziałem to do 60 c)

 

Oraz jak długo idzie paczka przez gsl? 

 


Podejrzewam, ze na luzie nawet grac mozesz. Sa na rynku coolery pasywne (bez wentylatorow) i daja rade z wiekszoscia prockow. Macho to kawal porzadnego radiatora, wiec zdziwilbym sie, gdyby w takim trybie podczas gierek nie utrzymal procka ponizej 80C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...