Skocz do zawartości

Podkręcenie 4x8GB Patriot Viper Steel 4400Mhz CL19 z R7 5700G na Asus Strix B550-E Gaming


KSI

Recommended Posts

Sądziłem, że jak ram 4400MHz to da się wyciągnać więcej przynajmniej 4000 i 4000 jak na xmp, szczególnie gdy czytałem jak ludzie osiągali 4400 17 17 17 36 coś takiego ale pewnie na intelu. 

 

Na które parametry w teście pamięci aida64 są najważniejsze, na co mam patrzeć? Bo jak na odczyt i zapis memory to 2x8GB 4400 wypadło najlepiej?

 

Czy dobrze myślę, że lepiej mieć w tej sytuacji 2x8 niż 4x8 bo to nic nie wniosło? Czy źle myślę? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dziarson napisał:

zle myslisz ja np 32Gb mam i jakos tak 16GB to mało .

Też mnie to dziwi. Po prostu doszedłem chyba do błednych wniosków na podstawie liczb dlatego pytam.... Normalnie 32GB było lepsze niż 16GB ale tutaj prędkości Memory Read Write Copy pokazują, że na 2x8GB 4400 MHz jest szybciej niż 4x8GB 3800-39xxMHz.

 

Więc na co mam patrzeć?

 

Jakiegoś innego benchmarka zapodać bardziej zrozumiałego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinny test AIDA64 stress system memory zaliczony. @Dziarson Bardzo dziękuję Ci za pomoc w OC.

Z tymi kartami to masz rację, bo ja właśnie używam przeglądarEK, które mają po kilkadziesiąt otwartych kart, do których z czasem wracam. Jednak jakbym miał grać, to bym przeglądarkę wyłączył.

22 godziny temu, Dziarson napisał:

Tutaj są ustawienia dla tego twojego ramu ale 2x8 moze sie cos przyda ale i tak wszyscy zeby to fajnie działało idą na 3800Mhz 

Tylko oni pewnie mają dedykowaną kartę graficzną?

W moim przypadku iGPU lepiej iść w MHz?

Po czym wiadomo, że korzystam z Infinity Fabric?

Edytowano przez KSI
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.06.2022 o 21:59, Dziarson napisał:

Jeszcze możesz sobie pomóc MEM VTT płyta czesto ustawia za dóżo 0.83V jest w sam raz dla mnie .

Wie ktoś, jak to się u mnie (ASUS) może nazywać? Szukam szukam i nie mogę znaleźć. W internecie wyczytałem, że to połowa MEM VDDIO

 

Chciałbym zobaczyć, czy uda się wycisnąć 4000MHz.

 

Czytałem, że to max dla AMD serii 5000 przy Infinity Fabric (3800MHz dla serii 3000).

Edytowano przez KSI
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2000 ty widzisz infinity fabric na zen timings FCLK to jest 

 

Masz to w biosie zarz pod MHz ramu  FCLK frequency .ALE jezeli bedzie niesynchroniczne to bedzie bieda.seria 5000 bez GPU tak max 1900-1800 seria G jak masz ty 2500FCLK nie jest rpoblem jka masz ram 4400 to FCLK 2200 powinno działać bez problemu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Dziarson napisał:

seria G jak masz ty 2500FCLK nie jest rpoblem jka masz ram 4400 to FCLK 2200 powinno działać bez problemu

To czemu u mnie nie chce wyżejbiść, w czym jest problem? RAM tj inne egzemplarze mogłyby dać radę? Czy płyta główna? Procesor? A może 2x16 GB zamiasr 4x8GB? Tak w ogóle przyrost byłby duży bo może nie wart zachodu i kasy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dziarson napisał:

Mozesz zrobic tak bez właczania XMP recznie ustawic 4400 fclk 2200 1.5V uruchomic izobaczyc jaki timing nastawi płyta potem lecisz w dół z TRFC TRFC2 TRFC4 

Kicha, nawet ustawiłem 1.55V, nawet T2 zmieniłem na T1 i na Auto, nawet ustawiłem Gear Down Mode na auto a nawet FCLK na auto i za każdym razem tylko trzykrotna próba uruchomienia komputera z piszczeniem. Zacząłem od 4400 i fclk 2200 1.5V zostawiając Gear Down Mode Disabled, potem 1.55V i dalej testowałem z T1/T2/AUTO/FCLK auto, reszta była na auto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem od 3600 co kolejny krok czyli mniej niż 100MHz przy 1.5V z T1. Stanalem na 3800. Potem dalej już nie poszedł nawet na 1.52V a teraz przy 3800 windows nie chce wystartować (odzyskiwanie albo powrót do uefi). 

 

3800 za pierwszym razem windows wszedł zrobiłem screen ale aida64 się wykrzaczył blue screenem. 

 

Mam 26 26 26 26 58 i TRC 89, na początku było 25 25...

Trfc 666

TRFC2 495

TRFC4 305

ZenTimings_Screenshot_27595886,9558132.png

ZenTimings_Screenshot_27595931,3266615.png

Edytowano przez KSI
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest przy 4x8 GB? Jeżeli tak i nawet przy bardzo luźnych opóźnieniach 26-26-26 są problemy przy 3800 MHz, to zdaje się płyta główna kaplica przy 4 modułach. To się niestety zdarza, np. na Z690 Extreme od ASRocka bez problemów 4x8 GB banglało, a na GB Z690 UD była katastrofa %-) Spróbuj ProcODT ustawić niżej, z zakresu 32-38 Ohmów.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę mogę jeszcze oddać (zakup z outletu amazon)... powoli zastanawiam się, czy nie przesiąść się na intela 10-gen. skoro tak dobrze kręci się na nim ramy... albo po prostu może zwrócić ten ram (też jeszcze mogę) i polować coś 2x16GB tylko jaki (nawet używany)? Procek... teoretycznie mogę zwrócić jeśli nie ma śladów a pewnie są. Teraz płyty MSI jakoś bardziej mi się podobają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4x8GB 3866MHz nie chce wejść z T1 i 1.5V ani na ProcODT 32 ohm, ani 34.3 ohm i 36.9 ohm. Potem jest 40 vs 30 ohm.

 

Koniec na dziś. Dzięki za pomoc. Docelowo ma tu być za kilka mies. Rtx 3000/4000 to może odpuścić albo faktycznie zwrócić tą płytę i polować na MSI B550?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Dziarson napisał:

 

 spróbuj przepisać i zobaczyc wyniki może ci podpasuje .

 

W sensie jak leci po kolei dokładnie jak jest czy to co najważniejsze (co ustawialiśmy)?

 

Czy mogę mieć wadliwy egzemplarz płyty głównej? Nie bez powodu została zwrócona a wg spec. powinno się dać osiągnąć "4 x DIMM, Max. 128GB, DDR4 5100(O.C)". Płyta z taką sekcją zasilania powinna sobie poradzić z 4 kośćmi RAM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...