Skocz do zawartości

Brak obrazu komputer Lenovo


Dudziu

Recommended Posts

Witam. 
Podzespoły PC: 
Płyta główna: Lenovo 1Q1X0MS socket 1151 
RAM: 8Gb Ramaxel 
CPU: Core i5 6400 
Zasilacz: AcBel PCE026 250W 

Po złożeniu komputera z tych części i wpięciu wtyczki do zasilacza wentylator na procesorze się uruchamia, natomiast brak obrazu z portu DisplayPort. 
Nie ma również obrazu z karty GTX 750Ti wpiętej w PCIe. 
Odłączyłem wszystko, tj. kartę graficzną, wszystkie złącza SATA, panel przedni, diodę HDD, zostawiając "gołą" płytę z procesorem i RAM. 
Nadal brak obrazu. 
Po wyjęciu RAM, głośniczek daje sygnał o błędzie (jeśli jest podłączony panel przedni). 
Po zdjęciu chłodzenia i włożeniu wtyczki do zasilacza - wentylator się znów uruchamia, ale procesor jest zimny. 
Piny w sockecie są proste, sprawdzałem dokładnie. Zasilanie w kostce 12V 4-pin do zasilania CPU jest na poziomie 12,23V. 
Wyjąłem więc procesor zupełnie i po włożeniu wtyczki do zasilacza wentylator na chłodzeniu się uruchomił.

Procesor sprawdzony w innej płycie - działa

RAM sprawdzony w innym sprzęcie - działa.

Co jeszcze może go boleć?😤

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Bateria CMOS była już wyjmowana.

Nie próbowałem jedynie zwierać zworki CI - czujnika otwarcia obudowy, ale zrobię to po powrocie do domu.

Z rzeczy, które jeszcze mi przychodzą do głowy i były już sugerowane na innym forum, to programowanie kości BIOS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmowałem znowu baterię i bez efektu.

Zwierałem CI - bez zmian.

Na płycie są dwa porty DisplayPort, sprawdzałem obydwa.

Z dodatkowych ciekawostek, to jest to druga identyczna płyta, pierwszą odesłałem do sprzedawcy i wymienił na inną, uprzednio sprawdzając jej prawidłowe działanie.

dziwne jest również to, że na wyjściu musi się pojawiać jakiś sygnał/napięcie, bo telewizor wykrywa połączenie przez HDMI 1, jednak po przełączeniu na owe, wyświetla się „brak sygnału”.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Dziarson napisał:

A nie może byc tak że ten ram ma zbyt wysoka częstotliwośc dla tej płyty ?

 

Teoretycznie może, nie sprawdzałem tego.

Ustaliłem, że chipset jest inny, bo oryginalna płyta była na H110, tutaj jest Q170.

O częstotliwości kości nie pomyślałem.🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Dziarson napisał:

A nie dało sie poprostu kupić normalnej płyty i zasilacza tylko się męczysz z tym dziwolągiem ?

 

Identycznej jak była raczej nie kupię, a w każdym razie nie za uzasadnioną ekonomicznie kwotę.

Tak już mam, że nie lubię nie wiedzieć - w tym przypadku, co było przyczyną braku kompatybilności.

Jeżeli uda się problem rozwiązać, ja zyskam satysfakcję z rozwiązanego problemu, a potencjalni czytelnicy forum - poszukiwane być może rozwiązanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak za 25 lat zajmowania sie tymi śmieciami (mam 42) zauważyłem jedną rzecz nie opłaca sie reanimować trupa chyba że to 286 wszystkie te wynalazki jak lenowo HP dell (mówimy o pseudo komputerach bo wydajnościowo to jest tak 60% z normalnego komputera) mają te same tendencje. Jak raz padnie to taniej kupić nowy niż walczyć z tym starym bo np: w biosie nie ma microcodu do twojego procesora jest tylko ten jeden do tej jednej wersji żebyś nie mógł sobie sam wymienić procka na mocniejszy.Albo pamieci są obsługiwane tylko i wyłacznie jedne itd itp.Innego biosu nie wgrasz bo nie ma, a jak jest to i tak pod numerem seryjnym czyli do danej konfiguracji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co to 286?🤔

2. Dlaczego 60%?

Są filmy na YT, gdzie ludzie tworzą zestawy do gier na bazie takich stacji roboczych i nie słyszałem, aby ktoś wspominał o gorszej jakości względem odpowiedników dedykowanych do składania własnych konfiguracji.

Co więcej często chwalą takie rozwiązania, bo są tańsze, jeżeli komuś nie zależy na wyglądzie, konkretnej marce.🤔

3.Jak mówiłem wyżej - są tworzone zestawy do gier a więc występuje ingerencja w ekosystem takich urządzeń, ludzie dokonują upgrade’u swoich pecetów, co za tym idzie, musi być dopuszczona możliwość zmiany procesora, RAM, czy dodania karty graficznej bądź dysku.

4.Czy możliwe jest przeprogramowanie kości SPI, aby płyta przyjęła konfigurację?

5.Czy wylutowanie kości BIOS z oryginalnej płyty i wlutowanie jej do zamiennika może pomóc?🫣

Obie płyty posiadają kości W25Q128FV,

może wsad z oryginału zostanie przyjęty w nowej płycie.

Ewentualnie, gdy już będę miał programator, mogę zaprogramować na nowo, tylko skąd pobrać właściwy wsad?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programátor będzie kosztował więcej niż jakąś płyta na AM3 i ryzen 1600 nie masz szas na postwienie na tych wynalazkach sprzętu wydajnego brak możliwości OC skreśla na starcie taki sprzęt. Ale to twój wybór. Chcesz się. Ztym męczyć proszę bardzo ale jak zaczynasz temat lutowania kości to idź na elektrodę. 286 to intel a80286  taki stary procek 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłem kostkę SPI z oryginalnej płyty i bez zmian.

Nadal się uruchamia, ale nie daje obrazu.🤯

Programator taki podstawowy EZP 2019 i tak chciałem sobie kupić, bo czasem się przydaje.

Gdyby teraz jakoś spróbować tego sztywniaka postawić na nogi możliwie najtańszym kosztem, to znalazłem na Allegro płytę Asus:

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-asus-h110m-k-uszkodzona-13117218717 75zł Płyta ma wg sprzedającego uszkodzony jeden port USB,

oraz zasilacz:

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-atx-chieftec-iarena-gpa-350s8-13274638353 45zł

Całość wyjdzie 120zł.

Co myślisz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mieszkam we Wschowie, woj. lubuskie.

Do Wrocławia mam drogą S5 stosunkowo niedaleko, może jeszcze giełda w Lubiniu? Tylko tam nie trafiłem na nic ciekawego z dziedziny elektroniki i tematu komputerów, a to co było, to jakiś złom który nie sprzedał się na aukcjach internetowych. 
Generalnie lubię grzebać w takich sprzętach i łapię za wszystko, co się trafia, nawet jeżeli nie opłaca się już sprzętu naprawiać, ale nie chcę też inwestować przesadnie, bo kobieta mnie zje.🤦‍♂️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Já składam ludziom komputery w Czechach i  tutaj to wyglada zupełnie inaczej z cenami i mentalnością to co na allegro chodzi po 200(300zl u mnie masz albo za darmo albo za 30-40 złotych we wrocku na robotniczej była giełda elektroniczna nie wiem czy jeszcze jest ale robiłem tam interesy życia manipulatory 3d kupowałem po 2zl sprzedawałem po 500 🤭

Niedawno dostałem za darmo I5 850 z dyskiem ssd 120gb i nawet fajna płyta główna a 2 c2q 6600 p5kpl premium dysk 1tb i 8600gt chłodzona pasywnie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...