Skocz do zawartości

Zestaw komputerowy do 5500 zł


Recommended Posts

Cześć,

 

Chciałbym złożyć zestaw komputerowy do grania do około 5500 zł.

 

Poniżej komponenty, które wybrałem.

 

Proszę o ocenę kompatybilności i wydajności.

 

CPU

AMD Ryzen 5 7600x

GPU

Sapphire Radeon RX 7800 XT PULSE 16GB GDDR6

CPU Cooler

ENDORFY Fera 5 Dual Fan CPU Cooler

Motherboard

ASRock B650M-HDV/M.2 Micro ATX AM5 Motherboard

Memory

Lexar 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 Ares RGB

Storage

Lexar 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe NM790

Case

ZENPC Z1 Mesh TG Black 4x120mm

Power Supply

Seasonic G12-GC-750 750W 80Plus Gold

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć,

 

zestaw wydaje się ok, dałbym tutaj lepszą płytę chyba że 2 sloty na RAM Ci odpowiadają, zasilacz zmieniłbym na be quiet! System Power 10, który ma zabezpieczenie OTP w przeciwieństwie do Seasonic. Trochę inny zestaw złożyłem, może zerknij i powiedz co myślisz.

Ventum 200 Air z 4 wentylatorami (trzy na przodzie i jeden z tyłu), zdejmowany przedni panel z siatką - co zapewni dobrą cyrkulację powietrza. 

 

Tak się zastanawiam... można zostawić B650M i ewentualnie trochę dołożyć do RTX 4070 SUPER.
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dziarson Dzięki za cenną uwagę odnośnie podkręcania :) nie sądziłem, że ta płyta tak dobrze wypada.

Bardziej skupiłem się na przyszłościowej rozbudowie pod kątem dołożenia 2x16 żeby miał więcej banków na pamięć RAM, ale zawsze może w sumie kiedyś sprzedać lexary 2x16 i kupić 2x32 :D 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@x-kom sprawa jest prosta w tym przypadku kupujesz 7800X3D 2x24 8000 i masz ultimate killer  1%FPS low.

Niestety 2x32 lub 2x48 są to kości dual rank i ich MHz kończą sie na 6000 z jakimis drobnymi.DDr5 dwustronny dość sie grzeje co w przypadku OC niestety wpływa baaaardzo negatywnie na stabilność benchmarkową .(nie mówiąc o normalnej).

U konkurecji image.thumb.png.5978c1cc82808f05420f0aa309473336.png

I jeszcze Amazon image.png.745620e249e815bb384cb5647b76c974.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dziarson Hmm, czyli jeśli dobrze zrozumiałem to pod OC lepiej stosować kombinacje pamięci single rank bo wtedy spokojnie można podkręcić pamięci do 8000 MHz?

Natomiast zastanawia mnie wydajność, czy według ciebie taktowanie RAM ma aż takie znaczenie? Mam na myśli 6000 vs 8000 MHz czy faktycznie może się to przełożyć na wydajność w grach? Bo mam wrażenie, że większość zestawów, które polecają ludzie na forach/grupach fb itd... to jest standardowo 2x16 na 6000.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak single rank sie lepiej kręci, w grach to ma znaczenie. Kiedy podnosisz Mhz zwiekszasz przepuatowosc ramu oczywiscie musisz patrzec na latencje ta ma w sumie najwiekszy wpływ. W singlach to jest raczej niezauwazalne ale w FPS online nie masz takich dropów jak ram lata wysoko z dobra latencja jest roznica kiedy masz 144FOS i 140 fps low, a nie 144/80 jak sie zaczyna mlyn klatki nie moga spadac drastycznie. Gram w apex legends cos czy BF2042 jak jest mlyn te dane musza zapieprzac, a to jest wlasnie latencja i przepustowosc. Dlatego AMD ma problem z budową chipletową ( duza latencja) mialem 5800x3d mam teraz 13600KF procek jest szybszy o 1000MHz robisz obrót i widzisz ze nie masz dropów. 

Jestem ocerem i graczem całość ma wpływ, tfc trefi robi to robotę niewiarygodną. 

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...