Skocz do zawartości

11600k + MSI MEG Z590- wysokie temp przy niskim obciążeniu


jankes87

Recommended Posts

Witam,

Tak jak w tytule, procek osiąga wysokie temp przy bardzo nieznacznym jego obciążeniu. przy około 15% potrafią przebić 50 C.  Czytałem gdzieś że należy obniżyć jego napięcie, ale nie wiem dokładnie, które opcje pozmieniać w Biosie, bo jak zmieniałem tylko napięcie CPU na 1,25V to nic to nie dawało i dalej w HW potrafiło wahać się między 0,76 a 1,38...

Ale do rzeczy:

Procek- 11600k, bez OC- testowany w AIDA osiągnął w stresie  max 92C.....

MOBO- MEG Z590 ACE

Buda- Dark Base 700

chłodzenie CPU- Noctua NH d15- przylega dokładnie, sprawdzałem i pasta się równomiernie rozprowadza cienką warstwą- i jeszcze jedno, chłodzenie kiedyś miało nałożony ciekły metal ale teraz wydaje się gładziudkie i pod palcem nie wyczuwam żadnych nierówności- czy to może być jakaś przyczyna?.

Wentyle przód i tył to Shadow Wings 2. 

Zależy mi na cichej pracy a tu przy przeglądaniu neta i muzyki wentyle zaczynają wyć. a Mam je ustawione i tak ręcznie. 

Mógłbym poprosić o jakieś wskazówki?

Zdjęcie WhatsApp 2024-04-22 o 11.01.03_5a9de38e.jpg

Zdjęcie WhatsApp 2024-04-22 o 11.01.03_44420552.jpg

Edytowano przez jankes87
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten procesor zawsze miał takie temperatury? Co do UV, najprostsza opcja zaaplikować offset na napięcie rdzeni. Przy odrobinie szczęścia uda się zejść ~100 mV.

Choć będąc szczerym, 92 C przy maksymalnym obciążeniu i 50 C podczas pracy to żaden powód do niepokoju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomcug napisał:

Czy ten procesor zawsze miał takie temperatury? Co do UV, najprostsza opcja zaaplikować offset na napięcie rdzeni. Przy odrobinie szczęścia uda się zejść ~100 mV.

to był komputer rezerwowy, którego dotąd nie używałem zbyt wiele i nie jestem w stanie powiedzieć o temperaturach wiele więcej. Ale gdy teraz zacząłem grzebać to trochę mnie to niepokoi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest miedzy noctua a procesorem ??

Napiecia normalne moze być domyślnie wysokie LLC.

Włącz porofilXMP na ramie.

Uzywasz integry ??

Ze wzgledu na auto ustawienia przy obciązaniu jednego wątku vid żada wysokiego napiecia, a płyta je podaje.dlatego jak przegladasz strony to masz wysokie napiecie.A temp w idle 50 to normalna temperatura .

Zwłaszcza przy chłodzeniu powietrzem bo zanim plate zareaguje to cep zdazy sie nagrzać i tak w kólko.dlatego AiO maja niższe temperatury bo woda krązy cały czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dziarson napisał:

Co jest miedzy noctua a procesorem ??

Napiecia normalne moze być domyślnie wysokie LLC.

Włącz porofilXMP na ramie.

Uzywasz integry ??

Ze wzgledu na auto ustawienia przy obciązaniu jednego wątku vid żada wysokiego napiecia, a płyta je podaje.dlatego jak przegladasz strony to masz wysokie napiecie.A temp w idle 50 to normalna temperatura .

Zwłaszcza przy chłodzeniu powietrzem bo zanim plate zareaguje to cep zdazy sie nagrzać i tak w kólko.dlatego AiO maja niższe temperatury bo woda krązy cały czas.

Pasty używam Grizzly. Grafika to 3060ti. Czyli lepszym rozwiązaniem będzie chłodzenie wodą? a jak z głośnością? jest coś do 400 aby było bardzo ciche?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy problem  to to auto usatwinie biosu.

masz najnoiwszy wgrany ?

Zmien LLC nie wiem w którą strone u ciebie . zmien najpierw o 2 w góre a potem o 2 w dół.

odpal cinebench 23 zobaczysz czy napiecie w hwinfo64 spada pod obciążeniem powinno jak nie to zminiaj w druga strone LLC.

Aio jest cichsze niż air bo ma wiecej wentylatorów. i sie tak nie grzeje.

ZA 400 napewno coś znajdziesz patrz 360 uważaj na arctik liquid freezer ma grubą chłodnice i nie kazdy ram sie pod niem mieści.

Ale najpierw bym pogrzebał pozadnie w biosie offset dla AVX na 0 poogarniaj napiecie .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Dziarson napisał:

Podstawowy problem  to to auto usatwinie biosu.

masz najnoiwszy wgrany ?

Zmien LLC nie wiem w którą strone u ciebie . zmien najpierw o 2 w góre a potem o 2 w dół.

odpal cinebench 23 zobaczysz czy napiecie w hwinfo64 spada pod obciążeniem powinno jak nie to zminiaj w druga strone LLC.

Aio jest cichsze niż air bo ma wiecej wentylatorów. i sie tak nie grzeje.

ZA 400 napewno coś znajdziesz patrz 360 uważaj na arctik liquid freezer ma grubą chłodnice i nie kazdy ram sie pod niem mieści.

Ale najpierw bym pogrzebał pozadnie w biosie offset dla AVX na 0 poogarniaj napiecie .

offsety pozmieniane, z LCC też popróbowałem. 

Przed zmianami wartość  VID w HWMonitor skakała w spoczynku między 0,7-1,35, w stresie 1,225-1,32

po zmianach w stresie udało się osiągnąć 1,219- 1,3

ale temp i tak są w okolicach 90 przy max obciążeniu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Dziarson napisał:

Nie poprostu zbyt dużo wat w nią leci.

Jeszcze nie widziałęm 240 coby dała rady NH-D15 :D może jakis kraken .

ZObacz jaki masz limit mocy nie pamietam czy juz na 11gen to było 

 

 

rozumiem że chodzi o zmniejszenie short duration power limit i CPU current limit?

Edytowano przez jankes87
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...