Skocz do zawartości

Transformacja energetyczna - OZE / paliwa kopalne / CO2 / ceny energii / Elektromobilność


Camis

Rekomendowane odpowiedzi

Rodzice w domu z początku lat 90 tych (dość sporym domu) potrafili spalić 6-7 ton. Po ociepleniu około 4 ton, a zeszła zima zakończyła się nieco ponad 3, bo ojciec zaczął dość mocno korzystać z drewna.

 

Ogólnie ocieplenie ich domu dało sporo, choć dopiero w tym roku zakończyli docieplać poddasze i tutaj jest kolosalna różnica. Wcześniej na piętrze naprawdę szybko się wychładzało, a obecnie trzyma ciepło niesamowicie długo. 

Dodam, że to wszystko przy oknach PCV w większości z 98 roku oraz dwóch mostków termicznych w postaci balkonów (wiadomo, od góry nie mieli jak ocieplić) no i ogólnie domu z wieloma konstrukcyjnymi mankamentami. 

 

Styropian Austrotherm 031 10 i 15 cm. Nie wszędzie jest 15 stka, ale w większości. Poddasze 45cm, wszędzie Knauf unifit 033. Generalnie spalanie na duży plus. Jego brat ma kostkę z lat 70 tych, którą remontował już kilka lat temu, a dwa lata (albo trzy) wstecz założył pompę ciepła. Split Panasonic + pv na starych zasadach. Też nie jest źle, ale mogłoby być lepiej. Gdyby nie rozliczanie zgromadzonej energii na na starych zasadach to byłoby jednak średnio. Fakt, że oparte wszystko na klasycznych kaloryferach. 

Edytowane przez zdunzdun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, zdunzdun napisał(a):

 Gdyby nie rozliczanie zgromadzonej energii na na starych zasadach to byłoby jednak średnio. 

Średnio czyli jak? 

Mam dom 165m2 z podwójnego pustaka z przekładką 5cm styropianu + styropian 12cm 0.33 na zewnątrz, dach wełna 30cm i strop 25cm. . Do tego okna dwuszybowe wymagające wymiany uszczelek i cały dom na grzejnikach z pompą Panasonic 9kW J Split + PV na nowych zasadach + taryfa G12W.  Roczne zużycie pompy na ogrzewanie i grzanie ciepłej wody wyszło na poziomie 4800kWh ALE miałem uszkodzone drzwi w salonie z bardzo dużą stratą ciepła. Dodatkowo zauważyłem, że cały okres letni pracowała pompka obiegowa na grzejniki podłączona pod UPS i to zwiększyło roczny pobór o ~220kW bo UPS sporo ciągnie. 

4800kWh w G12W bez PV to wydatek ~3600zł na rok za ogrzewanie i ciepłą wodę dla 3 osób. To raczej nie jest dużo choćby w przeliczeniu za ek-ogrosze czy węgiel. 

Edytowane przez DjXbeat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DjXbeat napisał(a):

4800kWh w G12W bez PV to wydatek ~3600zł na rok za ogrzewanie i ciepłą wodę dla 3 osób. To raczej nie jest dużo choćby w przeliczeniu za ek-ogrosze czy węgiel. 

Nie jest dużo, wręcz bym powiedział, że to bardzo dobry wynik! 

 

Brat ojca ma wyniki bliżej 7500kWh. Dokładnie nie podam z głowy, ale to było coś wokół tego. Tam jest więcej osób, bo pięć no i podejrzewam, że problemem u niego jest spore podpiwniczenie. Poddasze również ma słabiej ocieplone niż Ty. 

 Naprawdę fajnie to u Ciebie wygląda 👍

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, zdunzdun napisał(a):

Brat ojca ma wyniki bliżej 7500kWh.

Dlatego przed montażem pompy ciepła dobrze jest wykonać rzetelny audyt energetyczny i na jego podstawie podjąć decyzję czy iść w tą stronę. Niestety ale nawet taki audyt Nas nie zabezpieczy przed firmami "wyłudzającymi" kasę bo Ci będą polecali pompę nawet przy złych parametrach z audytu. 

Ja miałem ogarniętą firmę z polecenia. Przyjechali we dwóch. Przestudiowali audyt energetyczny, przejrzeli całą instalację, porobili pomiary, notatki i na drugie spotkanie przyjechali z planem koncepcyjnym całej nowej instalacji łącznie z budową maszynowni bo w domu nie miałem kotłowni. Według ich zaleceń skróciłem długość jadalni o 2m i miejsce 3m x2m wydzieliłem na maszynownie z wejściem od zewnątrz. Wywaliłem okno i w jego miejsce wstawiłem drzwi. 

W domu miałem tylko ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym i pompką obiegową na grzejniki dlatego nie było żadnej kotłowni. 

Chłopaki przerobili starą instalację, postawili maszynownie z pompą ciepła Panasonic 9kW J z dwoma buforami: 200l na CWU i 300l na CO. Po przeróbkach gorąca woda z kominka nie idzie na grzejniki a podgrzewa 300l bufor i dopiero stąd pompka obiegowa daje wodę na grzejniki. Dzięki temu nic nie muszę przestawiać, przełączać jak bym chciał napalić w kominku. Do tego pompki obiegowe z kominka i z bufora na grzejniki są podłączone pod UPS z akumulatorem tak by w razie wyłączenia prądu pompki dalej pracowały przez 48h. Nie będzie prądu to palę w kominku i jest ciepło. Żeby nie było kominek w zeszłym sezonie tylko 2 razy przepalony by zobaczyć czy wszystko działa i na Boże Narodzenie dla klimatu więc nie miał wpływu na roczny rachunek ;) 

Za całość zapłaciliśmy 49tyś zł i dostaliśmy zwrot 32tyś z programu "czyste powietrze" więc finalnie 17 tyś zł. Działka z budynkiem kupiona przez Tatę dlatego z emeryturą łapał się na największą dotację. 

Edytowane przez DjXbeat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę trzy grosze pomijając źródło (mniejsza z nim) , całe OZE bez ogromnych magazynów to tylko dodatek i sytuacje nie powinna dziwić.

 

Kiedy świeci słoneczko i wieje optymalny wiatr , elektrownie węglowe są dławione na najniższym poziomie mocy

(muszą być - czas potrzebny na uruchomienie/temp/ciśnienie/itd... dopiero wtedy prądnice zaczynają działać), jeżeli nadal jest za dużo mocy następuje eksport.

 

Gazowe są odpalane najczęściej na końcu (z racji dużo szybszego ON ze stanu "zimnego") , gdy brakuję ciągle mocy , następuję import.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...