Skocz do zawartości

Rysiek 3600 rozkmina temperaturowa


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dobry,

 

Zatem: trafił mi się na upgrade jeden komputerek, jest tam Rysiek 3600 na Asrocku B450M, 16GB 3200MHz od Corsaira i 1070. Wszystko byłoby OK, ale przy okazji testów zacząłem się przyglądać temperaturom CPU i trochę się zdziwiłem. Pierwotnie był tam Wraith Prism i temperatury ponad 95stC :wariat: Dobra, pastę zmieniłem, chłodzenie wyczyściłem - temperaturki dalej wysokie.

 

OK - szybki research po guuglach i temat znany, problem z napięciem itd. Odziwo na innej takiej sztuce (mam u kuzyna) temperatury znacznie poniżej 70stC na Fera 5. Zatem szukamy.

 

Na pierwszy ogień poszła zmiana chłodzenia na Spartana 3 Pro (akurat miałem), wstępne testy i... 92stC w Cinebenchu. No OK, jest te kilka stopni mniej. Testujemy dalej, zmiana na Fera 5, te same warunki i już tylko 86stC. Dalej trochę dużo, ale jakiś progres jest, chłodzenie pomaga, ale bez szału.

 

Czas pobawić się napięciami, wiec ze stocka (który swoją drogą wali po 1,42V), leci 85W na CPU. Tu pytanie pierwsze: skąd taka wartość, czy nie powinien bez PBO i OC lecieć w okolicy 65W?

 

Jako, że nie chcę tu ustawiać ręcznie wszystkiego, bo to u kogoś może tylko powodować problemy, a pretensje będą do mnie, chcę rozwiązać to w miarę nie inwazyjnie.

 

1 opcja: LLC na CPU -100mV (więcej płyta nie pozwala), pod Cinebench leci już tylko 71W, ~3995MHz all core, 1.256V, package 84,5stC

2 opcja: PBO ustawione na sztywno na 65W, pod Cinebench leci już tylko 65W, ~3895MHz all core, 1.232V, package 82,5stC

3 opcja: (akurat tej nie bardzo chce używać) 1.2V ręcznie na CPU, all core 4200MHz, package 82stC

 

Komputer na dość przewiewną obudowę, 2 wentylatory front, 1 tył, generalnie zgodnie ze sztuką. Moja rozkmina jest powodowana tym, że w żaden racjonalny sposób nie mogę pojąć, dlaczego ten CPU tak sobie odlatuje zarówno z napięciem, jak i poborem mocy. Acha - w PBO opcja ECO w zasadzie nic nie daje. Nie wiem, wadliwa sztuka, czy może ten typ tak ma (jak to piszą w netach)? Którą opcję byście preferowali zostawić, jako najmniej problemową?

 

Dla testu u mnie, 5700X3D na PBO -30 wcina "tylko" 85W (własne TDP ma 105W) a temperatury lekko powyżej 60stC. Takie coś ustawić na R3600 to byłaby bajka. Jakieś pomyśły panowie w temacie?

Opublikowano

r5 3600 ma stock ppt 88w i tyle będzie brał bez grzebania przy nim, to pudełkowe 65 to można między bajki wsadzić ;) ogólnie trafiłeś jakąś gorącą sztukę, ja miałem konkretnego kasztana który nie zrobił nawet na 1.325v pełnych 4.2ghz allcore na sztywno i leciałem na 1.34v przy 4175mhz w cinebenchu nie przekraczałem 80 stopni na fortisie 3 przy 110W a fortis 3 to poziom fery 5 ;) 

Opublikowano

Chyba tak, jakaś padaka temperaturowa to jest. Niemniej coś pasuje zaradzić, żeby w miarę chłodno było. Bez przycięcia to widać się nie obejdzie. Co byś zrobił, w sensie która opcja byłaby najbardziej "bezproblemowa"?

Opublikowano

Ustawienie na sztywno zegara i napięcia bo wtedy nie musisz testować godzinami boosta a i tak jest szansa że któregoś dnia wywali mu restart w bezczynności mimo że wszystkie testy przejdzie więc jak to nie twój sprzęt to PBO/UV bym odpuścił, jak robi 4.2ghz i max temp wynosi 82c pod pełnym obciążeniem to taka temperatura jest jeszcze ok (w grach i tak będzie z 15 mniej) chociaż jak na takie napięcie to tak jak pisałem strasznie dużo jak na ten proc przy ferze 5.

Opublikowano (edytowane)

Zrobię jeszcze hardkorowe obniżenie temperatury przy pomocy PTMa. W sumie jest gorąco, więc będą idealne warunki dla termopada. Jakby urwać tu jeszcze że 2-3stC to będzie dobrze. Nic, zobaczymy. PTM zamówiony u wiadomo-kogo, w weekend znowu się z tym pobawię.

Edytowane przez CryptTM
Opublikowano

@Lameismyname to nie mój sprzęt, upgrade pewnie w przyszłości będzie, to wtedy się oczywiście weźmie takiego 5600/5700x3d. Normalnie mógłbym to tak zostawić, ale spokoju mi nie dają tak wysokie temperatury...

 

Chyba zboczenie zawodowe czy coś :E

 

Spróbuję jeszcze urwać kilka stopni, jak się da i jeśli zejdę do 80stC, to uznam, że jest ok.

Opublikowano

@Send1N tu się nie zgodzę. Miałem PTMa na 5600x, testowo, zbił jakoś 2 albo 3 stC względem pasty, w buildzie ssf. Tu mamy dość ciepło, więc też powinien coś podziałać, bo im wyższa temperatura robocza, tym lepiej sprawdzi się PTM. Przetestuję w weekend zobaczymy :D

Opublikowano (edytowane)

Ustaw mu PBO/uV na jakieś rozsądne wartości, przetestuj na tyle ile się da stabilność, zapisz profil w UEFI i oddaj z informacją, że jakby się zaczął restartować to trzeba wczytać profil w UEFI bez PBO i będzie cieplej, ale stabilnie. No chyba, że odbiorca końcowy to tylko klikacz w windozie, to nakaż powrót do siebie i tyle. :E Przecież prędzej czy później ten proc zwolni do żółwia albo glebnie zupełnie jak będzie non stop na 100% TT leciał :E 

 

Ostatecznie zrób 4ghz@ 1,3 coś tam V co Ci wyjdzie stabilnie i zasadniczo nawet kasztan nie powinien się wykrzaczać. A z drugiej strony będzie miał stałą wydajność bez throttlingu, co i tak będzie lepsze niż dobijanie do 95C.

Edytowane przez Qrdello
Opublikowano
8 godzin temu, CryptTM napisał(a):

@Send1N tu się nie zgodzę. Miałem PTMa na 5600x, testowo, zbił jakoś 2 albo 3 stC względem pasty, w buildzie ssf. Tu mamy dość ciepło, więc też powinien coś podziałać, bo im wyższa temperatura robocza, tym lepiej sprawdzi się PTM. Przetestuję w weekend zobaczymy :D

Może przy takich temp coś ugrasz ale nie raz widziałem sytuację że ptm miał gorsze wyniki od zwykłej wydajnej pasty, on nie jest królem wydajności a czego innego ;) ogólnie to i tak pudrowanie problemu bo przyczyna musi być inna żeby 3600 był tak ciepły na tego typu napięciach to jest absurd :/ rób ten delid z żelazkiem ;D :piwko:

Opublikowano

Co poradzisz, coś będę "walczył" :E

 

Zarzucę jakieś AiO na test, inne chłodzenie, PTM i dobiorę taki konfig, przy którym temperatury będą najlepsze. Innej opcji nie ma chyba, że zmiana CPU :)

 

Ja wiem, że co poniektórzy by chcieli delida zobaczyć, ale panowie, na kompie klienta? :E

 

Dam znać przez weekend, jak sprawa się ma.

  • Upvote 1
Opublikowano

Dobra pany, aktualizacja:

 

Wstępnie przyszła paczuszka od @sideband, więc było z czego korzystać :D

 

Na wstępie error, tj mam tu schowaną Noctue NH-U12P SE2 i tak sobie pomyślałem, że mogę z niej skorzystać. Zakupiłem zapinkę dla AM4 i... zonk. Okazało się, że to chyba nie zapinka dla tego modelu (a kiedyś go miałem na AM4) i generalnie nie pasuje, bo śruby montażowe od chłodzenia (te, które wkręcamy od góry) są jakieś 2mm dalej, niż śruby sanek montażowych na sockecie. Trochę się zdziwiłem, więc jeśli ktoś wie, jaki dokładnie model tego zestawu montażowego powinien być, to podrzućcie. Zależy mi na pionowym montażu na AM4, nie poziomym i wiem, że takie było (bo miałem), myślałem, że to to, ale widać się myliłem. Finalnie nie mogłem tego założyć dla porównania / sprawdzenia różnicy w chłodzeniu (4HP vs 4HP).

 

Dalej - poszedł upgrade pasty na karcie graficznej na PTMa i oczywiście poleciał na R3600. Wstępne testy są dość... dobre można by rzec. Bo tak: Przy tych samych ustawieniach CPU na 65W temperatura spadła o 3stC względem pasty (NT-H2) i zatrzymała się w okolicy 79stC (pełne obciążenie sprzętu w obudowie, grafa na furmarku, procesor na Cinebench, rundka 15 min). GPU zeszło "tylko" 1stC na temperaturze rdzenia i HS, ale za to obroty wentylatorów spadły o jakieś 100-150rpm, więc na plus. Za to CPU sobie spadło ładnie (nie spodziewałem się aż tyle).

 

Teraz tak: CPU na stocku, czyli leci na niego tyle napięcia ile tam chce, i uwaga - 87stC :cool: i to przy załączonym furmarku i dodatkowych ~200W w obudowie. Bez dodatkowego ciepła, tylko CB i 82stC. Na razie testuje sobie ustawienie -100mV na LLC, wynik w CB mniejszy o 30pkt od stocka, zegary na all core 4024MHz (stock 4050MHz), temperaturka 74-75stC - więc całkiem dobrze ;) 

 

Będę się jeszcze z tym bawił i pewnie podrzucę jakieś info.

 

Natomiast co mnie zastanowiło, to pasta NT-H2. Na niej, po włączeniu CB, temperatury w zasadzie od razu wędrowały pod 70stC i więcej, a na PTM sobie spokojnie wzrasta tak od 55 w górę. Zauważyłem, że strasznie jest wypychana z miejsca, gdzie powinna być, jak na CPU czy rdzeniu GPU. W ogóle rdzeń to wyglądał, jakby pasta była w zasadzie wszędzie, ale nie tam, gdzie trzeba. Na CPU to samo. Nie wiem, tak dobrze dolegają chłodzenia do powierzchni, czy pasta jest zwyczajnie za rzadka (NT-H1 nie miała tego problemu). Zaczynam podejrzewać pastę o takie dziwne, trochę za wysokie wyniki temperaturowe. No i to wyciskanie na zewnątrz w zasadzie całości pasty też dobrze nie wróży...

Opublikowano

Qrde widzisz, miałem go na wierzchu i tego nie zrobiłem :/

 

Na razie kombinuje z ustawieniami wentylatorów itd. żeby uzyskać jak najlepsze temperatury / cisza. Jest znacznie lepiej, niż było. Przynajmniej nie boję się tego kompa oddać, bo wiem, że nawet przy resecie BIOSu temperaturowo będzie do przyjęcia. A PTM się kończy, jak się chce tak bawić, więc żeby nie marnować tego nałożonego - szukam najlepszego wyjścia przy pomocy wentylacji. Jest progres.

Opublikowano

@CryptTM PTM ma taką zaletę, że im z większymi temperaturami ma do czynienia, tym lepszy będzie efekt "WOW". U mnie na GPU zrobił robotę lepszą od pasty zauważalnie, za to na CPU nie widzę specjalnie różnicy (chłodna sztuka 7500F po UV).

Co do nakładania PTM, ja kupiłem wersje od Gelida w rozmiarach 4x4 i 4x3, po prostu nakładam na radiator GPU/CPU jako całość. Nie bawię się w oszczędzanie i cięcie, jak będzie potrzeba to się kupi następny itd.

 

 

Opublikowano

Dokładnie tak samo zrobiłem, tj. nałożyłem odpowiedni rozmiar na podstawę radiatora i tak go założyłem, bo to jest najlepsze wyjście, jak masz podstawę mniejsza od czapki CPU. Szkoda, że nie sprawdziłem "równości" czapki CPU, jak miałem go na wierzchu, jakoś wyleciało z głowy. Niemniej, jak pisałem, jest progres, bo CPU jest ciepły, więc PTM ma okazję się wykazać, zmniejszając temperatury do akceptowalnego poziomu.

Opublikowano

Ok, mały update

 

Udało mi się ogarnąć temperatury, idąc częściowo na kompromis. Generalnie 15min pętla CB i temperatury w okolicy 75stC, zdecydowałem się zostawić / ustawić napięcie na CPU -100mV na LLC, co daje zegary podczas obciążenia all core w przedziale 4000-4025MHz. Przy pełnej pętli z jednoczesnym obciążeniem CPU i GPU, jest około 82stC.

 

Teraz tak: zauważyłem, że przyczyną (a przynajmniej jedna z nich) była zbyt wysoko ustawiona wentylacja obudowy, tj. wentylatory tłoczyły za dużo powietrza do środka, w porównaniu do jego wyrzucania na zewnątrz. Co w efekcie powodowało, że cyrkulacja była zaburzona, a część gorącego powietrza zamiast być wyrzucana z obudowy tyłem - krążyła w środku, co tylko odnosiło temperaturę. Po testach, finalnie ustawiłem połowę tego, co było na początku (~900rpm) i w efekcie temperatury spadły jeszcze o ok 2stC na CPU (full stres). Poprawiła się akustyka całości a i na CPU wentylator pracuje nieco wolniej. Obudowa jest mała, bo to In Win 301, niby wentylacja jest ok, ale tutaj widać gabaryt swoje robi i ma duży wpływ na temperatury, mimo dobrej wentylacji (2x przód i 1x tył 120mm). Pewnie w większej obudowie byłoby nieco lepiej, ale tu obudowy zmieniać nikt nie będzie.

 

Finalnie tak zostawiam, nic więcej tu raczej nie wykombinuje. Dla potomności - czasem zbyt dużo wentylatorów niekoniecznie oznacza lepsze warunki temperaturowe. Przypomniał mi się film od GN z taką obudowa, gdzie było chyba z 16 wentylatorów a temperatury były tragiczne. W każdym razie może komuś moja rozkmina się przyda, jak będzie walczył z podobnym tematem.

  • Like 1

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...